dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Sokoli vyvedli ve spalovně čtyři mláďata, jinde se tolik nedařilo
Sokoli, kteří se vylíhli na Malešicích. Foto: Dušan Rak / ČSO

Sokoli vyvedli ve spalovně čtyři mláďata, jinde se tolik nedařilo

Již čtvrtý rok v řadě v Praze hnízdí vzácní a ohrožení dravci sokoli stěhovaví. Letos bylo úspěšné pouze hnízdění na komíně malešické spalovny ZEVO, kde se vylíhla čtyři mláďata.   

Sokol stěhovavý

Vzácný a ohrožený druh dravého ptáka, který před několika desetiletími téměř vyhynul v celé Evropě. Díky systematické ochraně se sokoli postupně znovu vracejí na svá historická hnízdiště, kterými jsou zejména vysoké a klidné skalní stěny.

Vhodných nerušených lokalit ovšem v přírodě ubývá a počty hnízdících párů tak zůstávají stále velmi nízké – aktuálně na českém území hnízdí jen asi 60 párů. Někteří ptáci proto hledají pro hnízdění alternativy v podobě měst a technických staveb v krajině. Do měst je přitahuje i velká nabídka snadno dostupné potravy – hejna holubů věžáků.

Právě v těchto dnech ornitologové provádějí údržbu sokolích budek a bilancují letošní sezonu. I přes relativně nepříznivé podmínky a vysokou neúspěšnost sokolů na přirozených skalních lokalitách dokázali pražští sokoli i letos znovu úspěšně vyvést svá mláďata.

Již tradičně úspěšný byl pár v Malešicích na komíně ZEVO společnosti Pražské služby, který podobně jako ve dvou předchozích letech vyvedl 4 krásná mláďata. Hnízdění probíhalo také v Michli (Pražská plynárenská), kde ale bohužel nedošlo k vylíhnutí snesených vajec.

Ornitology potěšilo obsazení budky v Holešovicích třetím párem sokolů, mladí ptáci ale zřejmě ještě nehnízdili. Čtvrtou „komínovou“ budku v areálu nemocnice Motol od jara pravidelně navštěvuje zatím nedospělá sokolí samička.

Na technických stavbách po Praze bylo do současnosti instalováno celkem šest hnízdních budek pro sokoly. Časem se osvědčily právě čtyři budky na vysokých komínech přičemž dvě další budky, umístěné na nižších věžích kostelů (Sv.Cyrila a Metoděje v Karlíně a kostela Sv.Václava ve Vršovicích), prozatím obsadily menší poštolky.

„Za velký úspěch považujeme fakt, že sokoli obsadili všechny budky na vhodných místech. Díky finanční podpoře magistrátu letos můžeme síť potenciálních hnízdišť ještě dále rozšířit,“ uvedl Dušan Rak z České společnosti ornitologické.

V areálech, kde hnízdí, si sokoli již našli své příznivce mezi zaměstnanci. „Těší nás, že již potřetí sokolí pár u nás úspěšně vyvádí mladé, a že přispíváme k záchraně ohroženého druhu. Sokolí rodina nám také pomáhá přirozenou cestou redukovat velké množství holubů v areálu, kteří svojí přítomností znečišťují zpevněné plochy, vozovky, vozidla, budovy i důležité části technologie ZEVO,“ komentuje přítomnost pravidelně hnízdícího páru sokolů v malešickém areálu mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

V Michli se tentokrát mláďata nevylíhla, ale napřesrok se může zadařit tam a nově i v Holešovicích. „Velmi nás mrzí, že se letos na michelském komíně musíme obejít bez nových přírůstků. Přesto ale věříme, že se v příštím roce sokolímu páru opět zadaří. Navíc je podle pozorování jasné, že mladý sokolí pár se pohybuje i na komíně v Holešovicích, kam byla umístěna budka v minulém roce,“ popisuje aktuální stav mluvčí Pražské teplárenské Radek Ježdík.


Další články
Nahoru