dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Sociálnímu centru Klinika skončí o půlnoci výpůjčka, odmítá odejít
Na víkendové demonstraci podpořily Kliniku dva tisíce lidí. Foto: klinika.451.cz/

Sociálnímu centru Klinika skončí o půlnoci výpůjčka, odmítá odejít

Aktivisté odmítají opustit budovu bývalé polikliniky na Žižkově, kde funguje Autonomní sociální centrum Klinika. O půlnoci mu skončí smlouva o výpůjčce. Pracovníci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který budovu spravuje, dnes zástupcům Kliniky předali upozornění na vypršení platnosti smlouvy, ti jim oznámili, že budovu neopustí. Úředníci znovu přijdou ve čtvrtek, na tento den je naplánováno i další jednání na ÚZSVM. Lidé dnes vytvořili kolem budovy živý řetěz.

Solidární snídaní dnes v devět hodin odstartoval den v budově bývalé plicní kliniky na Žižkově, kterou mělo rok v pronájmu Autonomní centrum Klinika. Dnes v půlnocí pronájem vyprší, což přišli oficiálně oznámit zástupci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Autonomní centrum Klinika se rozhodlo prostor neopustit, neodejít.

„Klinika žije, program pokračuje!“ volali lidé, kteří dnes přišli Kliniku podpořit. Každý přinesl něco k snědku, uskutečnila se společná snídaně, poté přítomní – především mladí lidé – vytvořili živý řetěz. Zazpívali i písničku na hudbu známé „Černý muž pod bičem otrokáře žil…“. Kliniku do Prahy nočním vlakem přijela podpořit i skupina mladých lidí z Brna.

V solidaritě je síla

Místo „Glory glory aleluja …“ refrén pro Kliniku zněl: „V solidaritě je síla, v solidaritě je síla, v solidaritě je síla, důkazem je Klinika…“. Následně představitelé Kliniky v čele s Terezou Virtovou přednesli oficiální prohlášení autonomního centra. Řekli, že za své rozhodnutí na sebe berou všechny možné následky.

zivy-retex-klinika-nahled

„Rozhodli jsme se neodejít z domu. Prý je to nelegální. Je ale správné nechat vyklidit dům, který žije, který lidem nabízí zdola a společně utvářený program, nečekaná setkání a zkušenost angažovanosti? Je správné nechat vyklidit fungující prostor/dům a udělat z něj ruinu, jako to udělal stát už s vilou Milada?“ je uvedeno v prohlášení.

„Potřebuje naše společnost spíš úzkoprsé dodržování byrokratických výmyslů, nebo podporovat nestandardní a neozkoušené cesty, které v praxi ukazují, že lze žít i myslet jinak?“ pokračuje prohlášení.

V domě se ztělesňují ideály…

„Před rokem jsme o Klinice mluvili jako o snu a za rok jsme z něho udělali realitu, kterou teď nechceme opustit a nechat zmizet. Naše zkušenost nám ukázala, že lidé spolu nemusí jenom soutěžit, ale mohou rozvíjet vzájemné solidární vztahy. Potřebují k tomu ale prostor. Máme ho v rukou a nechceme ho ztratit. Cítíme zodpovědnost za hnutí, která kolem Kliniky vyrostlo. Za ideály, na kterých Klinika stojí,“ uvedli též lidé z autonomního centra.

Na Klinice podle svých slov zůstávají, protože nechtějí nechat dům chátrat a „je nesmysl, aby stát hledal jiné využití, když jedno existuje – teď a tady“. „V domě se ztělesňují naše ideály a naše síla. Bez podobného postupu, tedy obsazení domu, by s námi nikdo nejednal už v listopadu roku 2014 a Klinika by vůbec nezačala existovat.“

Cítí podporu tisíců lidí i kolektivů

„Nejde jen o nás. Cítíme podporu tisíců lidí, kolektivů, projektů a těm také zůstaneme otevření. Program pokračuje.Celý rok jsme se snažili poctivě dodržovat smlouvu a ochotně jsme jednali. Teď má být unikátní projekt zrušen jen na základě zástupného argumentu. V takovém případě považujeme občanskou neposlušnost za legitimní,“ uzavírají.

Na Klinice jsou pořádány solidární akce pro lidi v nouzi, provozována je tam dětská skupina, pořádány jsou jazykové kursy pro cizince, různé osvětové přednášky i kulturní a společenské akce. Zítra, kdy už smlouva o výpůjčce platná nebude, by se ráno měla na Klinice opět konat solidární akce. Zástupcům Kliniky bude znovu předáno oznámení o ukončení výpůjčky.

Budova nemá platnou kolaudaci

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) smlouvu centru neprodloužil s odůvodněním, že budova, která je v majetku státu, nemá platnou kolaudaci. Mluvčí úřadu Radek Ležatka řekl, že ani čtvrteční jednání nejspíš ke změně postoje úřadu k prodloužení smlouvy nepovede, nepředpokládá ale, že by požádali o součinnost policii.

Úřad nyní chce budovu zpět kvůli tomu, že je zkolaudovaná jako zdravotnický objekt, na což upozornil místní stavební úřad. Majetkovému úřadu by jako vlastníkovi hrozila za obývání budovy zkolaudované pro jiný účel pokuta. Aktivisté postup stavebního úřadu považují za záminku, protože o chybějící kolaudaci se vědělo po celou dobu. Účel užívání budovy lze podle nich změnit, podle mluvčího ÚZSVM je to ale náročný proces.

Kliniku ve středu navštívil i vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle ČT24 uvedl, že existuje možnost, že by autonomní centrum mohlo v budově zůstat do doby jejího prodeje.


Autor: Anna Skálová, red
Další články
Nahoru