Dnes Úterý - zatazeno -1°C
Zítra Středa - zatazeno 0°C
Úterý 7. 12. 2021
Svátek má Ambrož, Benjamín
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Sociální smír je v ohrožení, uvedl Skopeček k rostoucím cenám energií. Povolenky jsou podle něj unijní šlendrián
Plyn výrazně zdražuje pro firmy i domácnosti. Foto: Karel Netolický

Sociální smír je v ohrožení, uvedl Skopeček k rostoucím cenám energií. Povolenky jsou podle něj unijní šlendrián

Ekonomický expert ODS a poslanec Jan Skopeček k rostoucím cenám energií řekl, že ohrožují konkurenceschopnost české ekonomiky s velkým podílem průmyslu. Nicméně přišel i dalším možným dopadem aktuálního stavu.

„Růst cen, který nyní sledujeme, bohužel ohrožuje i sociální smír,“ sdělil serveru Pražský patriot Skopeček.

Podle něj snížení DPH nebo poplatku za obnovitelné zdroje je lepší varianta, jak mírnit cenové skoky, než dotace. „Řeší se tím ale krátkodobě jen následek nikoliv příčina růstu cen. Ta je v iracionálně přísné zelené politice,“ pokračoval pravicový politik.

Za růstem cen elektřiny stojí z velké části rostoucí cena emisních povolenek. „Jde tedy o důsledek zelené politiky EU. Žádné krátkodobé řešení, dotační, subvenční nebo daňové, i když se mu asi nevyhneme, neodstraní příčinu. Musíme energetické politice vrátit racionalitu,“ sdělil.

Systém emisních povolenek funguje v Evropské unii už přes 15 let. Podle Skopečka se sice původně tvářil jako tržní nástroj na snižování emisí, ale v průběhu let se proměnil na typický unijní šlendrián, který vůbec neplní svůj účel, likviduje celý obor a bohatnou na něm především překupníci.

„Vzhledem k tomu, že producenti CO2 povolenky kupovat musí, spekulanti mají jedinečnou příležitost na tom vydělávat. V důsledku však reálně hrozí, že odchod od fosilních paliv vůbec nebude plánovaný a řízený, ale zcela živelný a povede k nedostatku zdrojů i prudkému nárůstu cen energie. Už jen vzhledem k investicím, které budeme muset realizovat v rámci Green Dealu, půjdou ceny elektřiny a tepla nahoru tak jako tak,“ dodal Jan Skopeček.


Autor: Karel Netolický

Jste hrdinové této doby, vzkázal pražský primátor zdravotníkům

23. listopadu 2021 v 19:12

„Jednotky intenzivní péče a ARO v nemocnicích se plní po celé republice a opět vyvstává nejen problém nedostatku covidových lůžek, ale hlavně nedostatku personálu. Protože se na to někdy zapomíná, všem lidem ve zdravotnictví bych rád veřejně vzkázal: Nebereme Vás jako samozřejmost. Víme, že už...

Další články
Nahoru