Dnes Úterý - obcasny-dest 13°C
Zítra Středa - obcasny-dest 12°C
Úterý 27. 9. 2022
Svátek má Jonáš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský život

Sociální pedagogové na školách se možná ještě letos dočkají ukotvení v zákoně

Není to školní psycholog ani sociální pracovník a už vůbec ne „doučovací“ služba. Sociální pedagog je výjimečná postava rozkročená mezi školou, dítětem a rodinou, která potřebuje speciální přístup a pomoc. V praxi se už mnohokrát osvědčil.

Sociální pedagog v současné době funguje na některých školách jen díky podpoře zřizovatele. Jako podpůrná pedagogická profese, ale čeká na ukotvení v paragrafem. Vzniká proto meziresortní komise, která má legislativní překážky vyřešit. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Nadace Sirius Stanislav Brunclík. 

„Pokud na dítě dolehne rodinný problém, negativně to ovlivní jeho studijní výsledky a často i postavení v třídním kolektivu. Sociální pedagog pak na zlepšení pracuje nejen s dítětem, ale běžně i formou sociální práce přímo s rodinou. Pilotní projekty ve školách na Praze 5 i v dalších regionech ukazují, že je to velký přínos pro všechny strany a pro děti především. Podpůrné pedagogické profese zařadíme do vzdělávacího systému v rámci novely zákona o pedagogických pracovnících, ale abychom sociální pedagogy do škol reálně dostali, musíme pro tuto profesi jasně definovat standardy. Hranice mezi pedagogickou a sociální činností je totiž zatím nejasná a dotýká se jak resortu školství, tak sociálních věcí. Vzniká proto pracovní skupina, která resorty propojí a celý proces urychlí,“ říká starostka Prahy 5 a poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). 

Urychlené zavedení sociálního pedagoga do praxe vítají podle Brunclíka i organizace, které se každodenně zabývají situací znevýhodněných rodin a dětí. V důsledku pandemie a jejích dopadů na život rodin a dětí potřeba sociálního pedagoga výrazně roste. 

„Dopady pandemie se na dětech začaly v plné míře projevovat v průběhu loňského roku a letos řadu rodin čekají další problémy. Karanténní opatření změnila zaběhlý řád, prostředí v rodinách, ve škole, v dětských kolektivech a sportovních kroužcích. Distanční výuka řadě dětí nedokázala ani částečně nahradit běžný režim ve školních lavicích. I to pak prohlubuje psychickou nepohodu a dítě se dostává do spirály problémů, se kterými si jednoduše neví rady a těch případů přibývá,“ vysvětluje ředitelka Nadace Sirius Dana Lipová, která se dlouhodobě věnuje podpoře znevýhodněných dětí a jejich rodin. 

Odborníci tak vítají, že se institut sociálního pedagoga objevil i v programovém prohlášení vlády Petra Fialy (ODS). Nový ministr školství Petr Gazdík (STAN) má na stole potřebnou novelu zákona o pedagogických pracovnících, kterou sněmovna v minulém volebním období nestihla schválit. Podle ideálního scénáře by měla vstoupit v platnost do začátku nového školního roku letos v září, věří Dana Lipová.


Autor: Cen

Světelná a divadelní show nebo koncert. Posvícení u Doubravky v Praze 14

Včera ve 12:11

Každoroční akce u rozhledny Doubravka se koná v sobotu 1. října od 14 hodin.

Den architektury na zámku Veleslavín

Včera v 11:30

Mimořádné otevření Zámku Veleslavín na Dnů architektury v soboru a neděli 1.-2. října od 10:00 – 17:00 hodin.

Festival delikátních chutí – podzim 2022

Včera v 10:45

V neděli 2. října zaplní pokrmy z různých koutů světa Novoměstskou radnici v Praze 2 a její přilehlé okolí.

Burčák fest na náplavce

Včera v 10:31

Burčákový pochod náplavkou se koná 30. září a 1. října od 14 do 21 hodin. Ochutnáte ta nejlahodnější vína z jižní Moravy, ale i ze zahraničí.

Hostivařský komunitní den

25. září 2022 v 10:43

V areálu Komunitního centra farní dvůr v Praze 15 se koná 1. října od 9 hodin komunitní farní a sousedské setkání.

Nahrávací studio nejen pro online výuku

23. září 2022 v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

23. září 2022 v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

23. září 2022 v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Festival Paměti národa na Strahovském stadionu

23. září 2022 v 08:47

Na Strahovském stadionu od 29. září do 1. října se koná Festival Paměti národa. Zahrají na něm Bára Poláková, Lenka Dusilová nebo Thom Artway. Kromě koncertů je připraven bohatý program pro všechny generace – debaty, komentované prohlídky, hry pro děti, slam poetry, výstavy, projekce filmů....

Další články
Nahoru