Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - oblacno 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský život

Sociální pedagogové na školách se možná ještě letos dočkají ukotvení v zákoně

Není to školní psycholog ani sociální pracovník a už vůbec ne „doučovací“ služba. Sociální pedagog je výjimečná postava rozkročená mezi školou, dítětem a rodinou, která potřebuje speciální přístup a pomoc. V praxi se už mnohokrát osvědčil.

Sociální pedagog v současné době funguje na některých školách jen díky podpoře zřizovatele. Jako podpůrná pedagogická profese, ale čeká na ukotvení v paragrafem. Vzniká proto meziresortní komise, která má legislativní překážky vyřešit. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Nadace Sirius Stanislav Brunclík. 

„Pokud na dítě dolehne rodinný problém, negativně to ovlivní jeho studijní výsledky a často i postavení v třídním kolektivu. Sociální pedagog pak na zlepšení pracuje nejen s dítětem, ale běžně i formou sociální práce přímo s rodinou. Pilotní projekty ve školách na Praze 5 i v dalších regionech ukazují, že je to velký přínos pro všechny strany a pro děti především. Podpůrné pedagogické profese zařadíme do vzdělávacího systému v rámci novely zákona o pedagogických pracovnících, ale abychom sociální pedagogy do škol reálně dostali, musíme pro tuto profesi jasně definovat standardy. Hranice mezi pedagogickou a sociální činností je totiž zatím nejasná a dotýká se jak resortu školství, tak sociálních věcí. Vzniká proto pracovní skupina, která resorty propojí a celý proces urychlí,“ říká starostka Prahy 5 a poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). 

Urychlené zavedení sociálního pedagoga do praxe vítají podle Brunclíka i organizace, které se každodenně zabývají situací znevýhodněných rodin a dětí. V důsledku pandemie a jejích dopadů na život rodin a dětí potřeba sociálního pedagoga výrazně roste. 

„Dopady pandemie se na dětech začaly v plné míře projevovat v průběhu loňského roku a letos řadu rodin čekají další problémy. Karanténní opatření změnila zaběhlý řád, prostředí v rodinách, ve škole, v dětských kolektivech a sportovních kroužcích. Distanční výuka řadě dětí nedokázala ani částečně nahradit běžný režim ve školních lavicích. I to pak prohlubuje psychickou nepohodu a dítě se dostává do spirály problémů, se kterými si jednoduše neví rady a těch případů přibývá,“ vysvětluje ředitelka Nadace Sirius Dana Lipová, která se dlouhodobě věnuje podpoře znevýhodněných dětí a jejich rodin. 

Odborníci tak vítají, že se institut sociálního pedagoga objevil i v programovém prohlášení vlády Petra Fialy (ODS). Nový ministr školství Petr Gazdík (STAN) má na stole potřebnou novelu zákona o pedagogických pracovnících, kterou sněmovna v minulém volebním období nestihla schválit. Podle ideálního scénáře by měla vstoupit v platnost do začátku nového školního roku letos v září, věří Dana Lipová.


Autor: Cen

Virtuálně do světa podzemních labyrintů

Včera v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace připravily návštěvníkům nově otevřeného prostoru střechy nové vodní linky ÚČOV Praha na Císařském ostrově informační panely, které kromě informací o historii čistírny a čištění vody v území Trojské kotliny obsahují také QR kód. Když jej návštěvník nasnímá přenese se...

Strážníci slaví 30 let, zvou děti i dospělé

Včera v 08:34

Oslava se koná v sobotu 21. května ve Žlutých lázních. Den s městskou policií začne v 10 hodin.

Setkání nad mapou Prahy 9 na rohu ulic Čihákova a K Moravině

14. května 2022 v 18:22

Další ze setkání představitelů radnice Prahy 9 s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9 se koná v úterý 17. května od 16 hodin.

Setkání nad mapou: Podoba bobové dráhy a přilehlé zeleně

14. května 2022 v 05:08

Další setkání s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9 se koná ve čtvrtek 19. května v 16 hodin. S představiteli radnice se můžete podělit o nápady, jak zkvalitnit parter bobové dráhy a přilehlé zeleně a přeměnit tak tento prostor podle vašich představ.

Den linky 155 v Holešovicích

13. května 2022 v 19:59

Po dvouleté koronavirové odmlce slaví opět zdravotnické záchranné služby po celé republice naplno Den linky 155. Už tuto neděli, 15. května se ve většině krajů konají akce pro veřejnost, při kterých se velcí i malí návštěvníci seznámí s technikou a vybavením zdravotníků nebo si osvěží postupy při...

Vína a delikatesy v Holešovicích

13. května 2022 v 19:34

Festival vína z celého světa a delikates v sobotu 21. května v Pražské tržnici v Holešovicích. Ochutnáte vína z více jak 15 vinařství nejen z Čech a Slovenska, ale i z Rakouska, Španělska, Francie, Itálie, Portugalska a Argentiny a k tomu i speciality...

Praha 1 zve na krajkářské a řemeslné trhy

13. května 2022 v 19:03

Tradiční trhy ZŠ nám. Curieových a Vzdělávacího spolku uměleckých řemesel Praha v sobotu 14. a v neděli 15. května.

Do Křesla pro hosta usedne Valérie Zawadská

13. května 2022 v 11:17

Valérie Zawadská bude hostem v Lampárně v úterý 24. května.

Praha 15: Den dětí v areálu Na Šancích

13. května 2022 v 07:57

Praha 15 zve v sobotu 28. května ve 14 hodin na Den dětí.

Další články
Nahoru