Dnes Sobota - obcasny-dest 26°C
Zítra Neděle - oblacno 28°C
Sobota 13. 7. 2024
Svátek má Markéta
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Sociální pedagogové na školách se možná ještě letos dočkají ukotvení v zákoně

Není to školní psycholog ani sociální pracovník a už vůbec ne „doučovací“ služba. Sociální pedagog je výjimečná postava rozkročená mezi školou, dítětem a rodinou, která potřebuje speciální přístup a pomoc. V praxi se už mnohokrát osvědčil.

Sociální pedagog v současné době funguje na některých školách jen díky podpoře zřizovatele. Jako podpůrná pedagogická profese, ale čeká na ukotvení v paragrafem. Vzniká proto meziresortní komise, která má legislativní překážky vyřešit. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Nadace Sirius Stanislav Brunclík. 

„Pokud na dítě dolehne rodinný problém, negativně to ovlivní jeho studijní výsledky a často i postavení v třídním kolektivu. Sociální pedagog pak na zlepšení pracuje nejen s dítětem, ale běžně i formou sociální práce přímo s rodinou. Pilotní projekty ve školách na Praze 5 i v dalších regionech ukazují, že je to velký přínos pro všechny strany a pro děti především. Podpůrné pedagogické profese zařadíme do vzdělávacího systému v rámci novely zákona o pedagogických pracovnících, ale abychom sociální pedagogy do škol reálně dostali, musíme pro tuto profesi jasně definovat standardy. Hranice mezi pedagogickou a sociální činností je totiž zatím nejasná a dotýká se jak resortu školství, tak sociálních věcí. Vzniká proto pracovní skupina, která resorty propojí a celý proces urychlí,“ říká starostka Prahy 5 a poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). 

Urychlené zavedení sociálního pedagoga do praxe vítají podle Brunclíka i organizace, které se každodenně zabývají situací znevýhodněných rodin a dětí. V důsledku pandemie a jejích dopadů na život rodin a dětí potřeba sociálního pedagoga výrazně roste. 

„Dopady pandemie se na dětech začaly v plné míře projevovat v průběhu loňského roku a letos řadu rodin čekají další problémy. Karanténní opatření změnila zaběhlý řád, prostředí v rodinách, ve škole, v dětských kolektivech a sportovních kroužcích. Distanční výuka řadě dětí nedokázala ani částečně nahradit běžný režim ve školních lavicích. I to pak prohlubuje psychickou nepohodu a dítě se dostává do spirály problémů, se kterými si jednoduše neví rady a těch případů přibývá,“ vysvětluje ředitelka Nadace Sirius Dana Lipová, která se dlouhodobě věnuje podpoře znevýhodněných dětí a jejich rodin. 

Odborníci tak vítají, že se institut sociálního pedagoga objevil i v programovém prohlášení vlády Petra Fialy (ODS). Nový ministr školství Petr Gazdík (STAN) má na stole potřebnou novelu zákona o pedagogických pracovnících, kterou sněmovna v minulém volebním období nestihla schválit. Podle ideálního scénáře by měla vstoupit v platnost do začátku nového školního roku letos v září, věří Dana Lipová.


Autor: Cen

Velká prázdninová soutěž s putováním Prahou 2

Dnes v 07:08

Prázdninová soutěž Prahy 2 se týká dvou nových tras: Hudební velikáni a Proměny architektury.

Do Zahrady na niti na Rostlinnou štafetu

Včera v 10:08

Máte doma rostliny, řízky, semínka, které nechcete, nevejdou se vám domů, je vám líto rostliny vyhazovat nebo máte prostě moc stejných druhů a chtěli byste nějaké jiné? Nejste zatím moc velký pěstitel, ale rádi byste si domů pořídili květiny s příběhem?

Červencová procházka hřbitovem Malvazinky

Včera v 08:36

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V pondělí 15. července se...

Další květinové záhony s podporou ambasád Prahy 6

11. července 2024 v 17:29

Květinové záhony kolem Vítězného náměstí symbolizují vlajky států, které mají v Praze 6 zastoupení. Tyto záhony vznikly ve spolupráci s místními ambasádami, ty zároveň na jejich osazení přispěly finančně.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 29. týden

11. července 2024 ve 14:17

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 15: Na letní kino v H2 se můžete těšit i v červenci

11. července 2024 ve 12:07

Připraveny budou 3 filmy, promítat se bude od 16. července vždy od 20 hodin za příznivého počasí do 30. července.

Bezbariérová toaleta na Senovážném náměstí je v provozu

11. července 2024 v 09:04

Veřejná toaleta na Senovážném náměstí je opět v provozu. Společnost JCDecaux vyslyšela žádost radní Prahy 1 pro sociální věci a bezbariérovost Ivany Antalové a občanů a dlouhodobě uzavřenou toaletu opět zprovoznila.

Dovolená? Ideální důvod ke zřízení služby SMS-INFO

11. července 2024 v 08:25

Prázdniny a doba dovolených jsou v plném proudu. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují zákazníkům aktivaci služby SMS INFO.

Úřad Prahy 13 chce obsadit několik pracovních pozic

10. července 2024 v 08:04

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pracovních pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.

Další články
Nahoru