Dnes Čtvrtek - skorojasno 7°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 8°C
Čtvrtek 30. 3. 2023
Svátek má Arnošt
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražský život

Sociální pedagogové na školách se možná ještě letos dočkají ukotvení v zákoně

Není to školní psycholog ani sociální pracovník a už vůbec ne „doučovací“ služba. Sociální pedagog je výjimečná postava rozkročená mezi školou, dítětem a rodinou, která potřebuje speciální přístup a pomoc. V praxi se už mnohokrát osvědčil.

Sociální pedagog v současné době funguje na některých školách jen díky podpoře zřizovatele. Jako podpůrná pedagogická profese, ale čeká na ukotvení v paragrafem. Vzniká proto meziresortní komise, která má legislativní překážky vyřešit. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Nadace Sirius Stanislav Brunclík. 

„Pokud na dítě dolehne rodinný problém, negativně to ovlivní jeho studijní výsledky a často i postavení v třídním kolektivu. Sociální pedagog pak na zlepšení pracuje nejen s dítětem, ale běžně i formou sociální práce přímo s rodinou. Pilotní projekty ve školách na Praze 5 i v dalších regionech ukazují, že je to velký přínos pro všechny strany a pro děti především. Podpůrné pedagogické profese zařadíme do vzdělávacího systému v rámci novely zákona o pedagogických pracovnících, ale abychom sociální pedagogy do škol reálně dostali, musíme pro tuto profesi jasně definovat standardy. Hranice mezi pedagogickou a sociální činností je totiž zatím nejasná a dotýká se jak resortu školství, tak sociálních věcí. Vzniká proto pracovní skupina, která resorty propojí a celý proces urychlí,“ říká starostka Prahy 5 a poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). 

Urychlené zavedení sociálního pedagoga do praxe vítají podle Brunclíka i organizace, které se každodenně zabývají situací znevýhodněných rodin a dětí. V důsledku pandemie a jejích dopadů na život rodin a dětí potřeba sociálního pedagoga výrazně roste. 

„Dopady pandemie se na dětech začaly v plné míře projevovat v průběhu loňského roku a letos řadu rodin čekají další problémy. Karanténní opatření změnila zaběhlý řád, prostředí v rodinách, ve škole, v dětských kolektivech a sportovních kroužcích. Distanční výuka řadě dětí nedokázala ani částečně nahradit běžný režim ve školních lavicích. I to pak prohlubuje psychickou nepohodu a dítě se dostává do spirály problémů, se kterými si jednoduše neví rady a těch případů přibývá,“ vysvětluje ředitelka Nadace Sirius Dana Lipová, která se dlouhodobě věnuje podpoře znevýhodněných dětí a jejich rodin. 

Odborníci tak vítají, že se institut sociálního pedagoga objevil i v programovém prohlášení vlády Petra Fialy (ODS). Nový ministr školství Petr Gazdík (STAN) má na stole potřebnou novelu zákona o pedagogických pracovnících, kterou sněmovna v minulém volebním období nestihla schválit. Podle ideálního scénáře by měla vstoupit v platnost do začátku nového školního roku letos v září, věří Dana Lipová.


Autor: Cen

Grill fest na náplavce

Dnes ve 13:40

Ze Smíchovské náplavky se v sobotu 15.dubna stane grilovací zóna. Ochutnáte grilované selátko na rožni, steaky, burgery, žebra. Na své si však přijdou i ti, kteří masu dvakrát neholdují. Na ně čeká výběr grilovaných sýrů, zeleniny nebo vegetariánských burgerů.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 14. týden

Dnes v 10:00

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na Slunečním náměstí začnou v dubnu trhy

Dnes ve 04:23

V pondělí 3. dubna začnou na Slunečním náměstí v Nových Butovicích tradiční farmářské trhy. Po zimní přestávce budou mít návštěvníci možnost trhy navštívit každé pondělí od 8 do 18 hodin.

Soutěž v angličtině pro žáky základních škol

Včera ve 13:27

Včera se v Základní škole s rozšířenou výukou jazyků Bronzová v Praze 13 konala soutěž Go ahead with english. Soutěž pro žáky základních škol se koná již od roku 2000 pod záštitou třinácté městské části. Letošního ročníku se zúčastnilo 109 žákyň a žáků ze 30 základních škol z Prahy...

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

28. března 2023 ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

28. března 2023 v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

28. března 2023 v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

28. března 2023 v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

27. března 2023 v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

27. března 2023 v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Základní škola Norbertov má vlastní školní hřiště

27. března 2023 v 09:23

Žáci ze základní školy Norbertov v Praze 6 se dočkali vlastního školního hřiště. Loni tato střešovická škola oslavila 130 let od svého založení, po celou dobu své historie však hřiště neměla. To se slavnostně otevřelo až minulý týden.

Praha 4: Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů za rok 2023

27. března 2023 v 08:52

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2023. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Radnice odstraní suché a poškozené dřeviny, nahrazeny budou novou výsadbou

27. března 2023 v 08:23

V současném končícím období vegetačního klidu přistoupí radnice Prahy 11 k pěstebním opatřením zahrnujícím kácení zejména suchých a poškozených dřevin, které jsou na svých stanovištích neperspektivní a hlavně nebezpečné.

Další články
Nahoru