Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - polojasno 14°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Sociální byty v Praze 2 pomohou mladým rodinám i samoživitelům

Rada městské části Praha 2 aktualizovala Pravidla sociální bytové politiky. Ta reagují zejména na vývoj situace na trhu s bydlením a změny v sociální politice. Adresná a sociálně citlivá podpora se tak dostane těm, kteří ji opravdu potřebují. Radní při zohledňování podporovaných skupin cílili zejména na případy, kde selhává či nedostačuje státní podpora.

Sociální bytová politika se zaměřuje na seniory, mladé rodiny, rodiče samoživitelé, zdravotně postižené a sociálně potřebné. Snahou bylo nastavení kritérií tak, aby bylo možno uspokojit maximální počet žádostí těch, kteří pomoc opravdu potřebují, a aby při jejich posuzování bylo možno postupovat s maximální transparentností.

„Jsem velice ráda, že velkých změn dostála podpora mladých začínajících rodin. Pomůžeme tak mladým párům překlenout ekonomicky nejobtížnější léta spojená s rodičovstvím či začátkem profesní dráhy. Zatímco seniorům poskytujeme pomoc trvalou, mladým rodinám pomáháme na složitém začátku. Do skupiny Mladé rodiny přitom zahrnujeme také bezdětné páry, kteří založení rodiny teprve plánují. Právě náročná ekonomická situace bývá jedním z hlavních rozhodovacích kritérií, kdy partneři založení rodiny zvažují na základě toho, zda si ji mohou finančně dovolit. Pomoc je navíc nastavena motivačně. Lidem tak pomůžeme překlenout složité životní období s cílem dosažení jejich soběstačnosti,“ uvedla radní pro oblast bytové politiky Jitka Urbánková (ANO).

„Za spolupráci na tomto klíčovém koncepčním dokumentu děkuji zejména kolegyni Lucii Pechové, která má jako radní ve své gesci zahrnutou sociální oblast. Nová pravidla tak vycházejí z možností sociálního bytového fondu Prahy 2 s maximálním ohledem na potřeby sociálně ohrožených skupin,“ dodala.

„Do oblasti zájmu podpory v rámci sociální bytové politiky se dostali nově také rodiče samoživitelé. Právě ti bývají na poskytnutí forem podpory existenčně závislí. Na zvládnutí složité životní situace jsou sami, a přestože vedle rodiny a domácnosti mívají mnohdy i vedle hlavního zaměstnání další přivýdělky a brigády, ani tak často nedosahují na podporu ze strany státu. Rozpadům rodin nezabráníme, ovšem můžeme se pokusit o zmírnění jejich dopadů. V konečném důsledky totiž na rozchody doplácejí zejména ti nejmenší. Nechceme, aby se děti, které na Praze 2 chodí do školek, škol, kroužků, mají zde zázemí a kamarády, musely stěhovat do okrajových lokalit hlavního města kvůli levnějšímu nájmu. Rodičů samoživitelů si vážíme a vedle řady dalších podpor ze strany městské části je tak nově sociální bydlení zásadní úlevou pro zachování jejich životní úrovně,“ sdělila radní pro oblast sociální a zdravotnictví Lucie Pechová (ODS).

Seniorům pomůže městská část dlouhodobě, a to hned dvojím způsobem. Nabídkou malometrážního bytu, který sám o sobě je méně nákladný, a zároveň poskytnutím sníženého nájemného.

Do skupiny Mladé rodiny spadají jak dvojice lidí, kdy alespoň jeden má v péči minimálně jedno nezletilé dítě, tak bezdětný pár, který plánuje založení rodiny. Zatímco v prvním případě se na dvojici partnerů pohlíží bez ohledu na právní statut, ve druhém případě je podmínkou, aby se jednalo o manželský pár nebo registrované partnery.

Podpora je nastavena formou snížených nájmů v prvních šesti letech s garancí základního nájemného od roku sedmého. U bezdětných párů se počítá se založením rodiny do tří let, a to včetně formy adopce či pěstounské péče.

Rodičům samoživitelům nabídne městská část odpovídající byt a zároveň slevu na nájemném v prvním roce. Pomoc je tak koncipována na nejsložitější období, kdy výrazná sleva na nájemném samoživitelům poskytne možnost se srovnat s nastalou situací a finančně se nadechnout. Pokud situace trvá déle než rok, i v následujících letech pak budou hradit pouze nájemné v základní výši.

Pozn.: Průměrná výše nájemného soutěžených bytů v aukcích v roce 2023 dosahuje částky zhruba 291,– Kč za metr čtvereční. Základní nájemné stanovila Rada MČ Praha 2 svým usnesením z 20.11.2023 na částku ve výši 177,– Kč za metr čtvereční.


Autor: red

Praha 2: Setkání nad proměnou Sekaninovy ulice a Ostrčilova náměstí

Dnes ve 13:21

Setkání nad proměnou Sekaninovy ulice a Ostrčilova náměstí se bude konat v Boothill baru v Jaromírově ulici v úterý 12. března v 16 hodin.

Den otevřených dveří na Pražském hradě

Dnes ve 12:58

Pro návštěvníky jsou v neděli 10. března připraveny dva okruhy, které si budou moci projít a dostat se tak do řady běžně nepřístupných sálů a prostor v nichž se odehrávají nejvýznamnější státní, protokolární a společenské události.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 10. týden

Dnes v 10:49

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Debata: Máma v práci

Dnes v 08:03

U příležitosti Mezinárodního dne žen se pátek 8. března koná debata Máma v práci – jak skloubit rodinu a práci. Vezměte s sebou i děti, na které bude čekat zábavný dětský koutek.

Setkání k revitalizaci parku Bělčická

Dnes v 07:36

Loni v říjnu prodiskutovala radnice Prahy 4 s veřejností možnosti proměny parku Bělčická. Na základě těchto podnětů a analýz provedených přímo na místě navrhli studentky a studenti Katedry zahradní a krajinné architektury České zemědělské univerzity možnosti, jak tento park...

Praha 9: Mezinárodní den žen na Kluzišti Střížkov

Dnes v 07:34

Vezměte manželky, maminky a babičky slavit a užijte si 8. března hezký den.

Nemocné a staré stromy v bubenečském parku nahradí nové

Dnes v 07:31

Zdravotní kácení v bubenečském parku Generála Lázaro Cárdenase si vyžádá úbytek čtrnácti starých stromů. Jako náhrada je uložena výsadba 21 stromů nových. Kácení proběhne v průběhu března.

Jak si vyrobit vlastní mobil nebo žabí budík poradí druhý ročník kurzu na FEL ČVUT

1. března 2024 v 10:11

Studijní program Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT právě otevřel druhý ročník unikátního kurzu Jak vyrobit (téměř) cokoli. Koncept praktického vzdělávání v oblasti digitální výroby a rychlého prototypování není novinkou, řadu let ho razí prestižní americká univerzita MIT....

Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil

1. března 2024 v 09:23

Radnice Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil. Celý březen je v atriu umístěn sběrný box, kam lze staré telefony odložit. Kampaň Recykluj mobil podporuje neziskový spolek Silou hlasu věnováním 10 korun z každého odevzdaného mobilu. Cílem je sesbírat co nejvíce mobilních telefonů a...

Přednáška: Nejčerstvější objevy v antickém světě

1. března 2024 v 08:48

Archeologové ve Středomoří nepolevují v terénní práci, a tak se sezónu za sezónou na světlo světa dostávají pozůstatky antického období. Po tisíciletích strávených v zemi začínají ruiny staveb nebo různé movité předměty vyprávět své příběhy, odpovídat na otázky a někdy také klást...

V Praze 14 budou vítat jaro

1. března 2024 v 07:23

Pohádka pro děti, průvod i špekáčky. V neděli 17. března se bude vítat jaro a vynášet Morana.

Swap 7000 ve Florentinu

1. března 2024 v 07:08

Na výrobu jedněch džínů je zapotřebí až 7000 litrů vody. Akce s názvem Swap 7000 chce pomoct tuto spotřebu snížit. Svoje další, a nejen džíny, si můžete pořídit právě tady.

Další články
Nahoru