dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Sochy na sídlištích: výstava Vetřelci a volavky mapuje monumentální umění před rokem 1989
Socha u kulturního centra na Novodvorské už byla odstraněna. Podobný osud postihl i mnoho dalších pražských soch z dob socialismu. Foto: Viktor Puci

Sochy na sídlištích: výstava Vetřelci a volavky mapuje monumentální umění před rokem 1989

Centrum současného umění DOX v Praze 7 představuje ojedinělý soubor modelů, které vznikaly v letech 1968 až 1989 jako skici a návrhy pro realizaci soch ve veřejném prostoru v tehdejším Československu. Zajímavá výstava „Vetřelci a volavky – ateliér sochaře“ potrvá až do 20. ledna příštího roku. 

Po období velkého experimentálního rozkvětu 60. let procházelo monumentální umění v 70. a 80. letech normalizační stagnací. Zároveň však nikdy v dějinách Československa a později České republiky nebylo pořádáno tolik soutěží a objednávek společenského charakteru.

Obrovské množství zakázek zajišťoval od roku 1965 stavební zákon, který ukládal, aby každá státní stavba dala jedno a výjimečně až čtyři procenta z celkového rozpočtu na výzdobu.

Toto umění pak tvořilo estetické dominanty ve veřejném prostoru vznikajících sídlišť, poliklinik, obchodních domů, výrobních podniků, administrativních a správních budov. Masový fenomén umění ve veřejném prostoru tak vznikl díky stavebnímu boomu, který řešil velký nárůst obyvatelstva v 60. a 70. letech.

barrandovsky-most-nahled

Model prvku, který zdobí Barrandovský most

Výstava v Centru DOX je součástí širšího projektu Vetřelci a volavky mapujícího sochy ve veřejném prostoru z období let 1968 až 1989, kdy v záplavě stereotypních realizací vznikala také mimořádně kvalitní a odvážná díla, který předčila dobu svého vzniku.Sochy bohužel z veřejných prostorů často mizí při rekonstrukcích okolních staveb.

Výstavní projekt je přehlídkou modelů realizovaných, ale i z ideologických důvodů nerealizovaných soch, a představí také modely soch zaniklých, které jsou obětí doby současné.

socha-model-nahled

Z instalace výstavy

Výstava vznikla u příležitosti vydání publikace Vetřelci a volavky. Atlas výtvarného umění ve veřejném prostoru v Československu v období normalizace (1968–1989).

Vystavující umělci: M.Chlupáč, E. Kmentová, V. Janoušková, K. Malich, J. Jankovič, R. Sikora, M. Bartuszová, F. Patočka, J. Brychtová a S. Libenský, J. Klimeš , R. Svoboda, P. Šedivý, K. Nepraš, K. Gebauer, E. Jilemnická, Z. Macháček, V. K. Novák, S. Milkov, J. Róna, Č. Suška a další.

Výstava v Centru současného umění DOX je pro veřejnost otevřena denně kromě úterý.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru