Dnes Sobota - mlha 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Sochu prvního tureckého prezidenta Atatürka radnice na území Prahy 6 nechce
Mustafa Kemal Atatürk kolem roku 1918. Foto: Wikimedia Commons

Sochu prvního tureckého prezidenta Atatürka radnice na území Prahy 6 nechce

Radnice Prahy 6 nevyhoví žádosti turecké strany o to, aby na území městské části mohla stát socha prvního tureckého prezidenta Mustafy Kemala Atatürka. Informoval o tom mluvčí radnice Marek Zeman. Se žádostí o možnost vztyčení sochy ke stému výročí vzniku Turecké republiky se na začátku roku na radnici obrátil turecký velvyslanec Egemen Bagis.

„Se žádostí o umístění sochy mě začátkem letošního roku oslovil turecký velvyslanec Egemen Bagis. Celou věc jsme důkladně posoudili, zabýval se tím jednak náš odbor územního rozvoje a konzultovali jsme to také s ministerstvem zahraničních věcí a rozhodli jsme se instalaci sochy nerealizovat. V tomto duchu jsem také informoval tureckého velvyslance,“ řekl starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS).

Třímetrovou sochu na metr a půl vysokém podstavci zamýšlelo turecké velvyslanectví podle Deníku N vztyčit v parku u ulic Na Větrníku a Ankarská na Břevnově.

Mustafa Kemal, kterému přisvojil parlament oficiální přezdívku Atatürk (Otec Turků), usiloval ve funkci prvního tureckého prezidenta, kterým se stal v roce 1923, o překonání islámské minulosti země a o vytvoření moderního tureckého světského státu.

Zasloužil se také o industrializaci země, emancipaci tureckých žen a zavedení latinky. Reforem v zemi bylo dosaženo nátlakem a často i násilím. Autokratickými metodami vládl až do své smrti 10. listopadu 1938.


Autor: puc

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru