Dnes Neděle - skorojasno 21°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Sochu prvního tureckého prezidenta Atatürka radnice na území Prahy 6 nechce
Mustafa Kemal Atatürk kolem roku 1918. Foto: Wikimedia Commons

Sochu prvního tureckého prezidenta Atatürka radnice na území Prahy 6 nechce

Radnice Prahy 6 nevyhoví žádosti turecké strany o to, aby na území městské části mohla stát socha prvního tureckého prezidenta Mustafy Kemala Atatürka. Informoval o tom mluvčí radnice Marek Zeman. Se žádostí o možnost vztyčení sochy ke stému výročí vzniku Turecké republiky se na začátku roku na radnici obrátil turecký velvyslanec Egemen Bagis.

„Se žádostí o umístění sochy mě začátkem letošního roku oslovil turecký velvyslanec Egemen Bagis. Celou věc jsme důkladně posoudili, zabýval se tím jednak náš odbor územního rozvoje a konzultovali jsme to také s ministerstvem zahraničních věcí a rozhodli jsme se instalaci sochy nerealizovat. V tomto duchu jsem také informoval tureckého velvyslance,“ řekl starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS).

Třímetrovou sochu na metr a půl vysokém podstavci zamýšlelo turecké velvyslanectví podle Deníku N vztyčit v parku u ulic Na Větrníku a Ankarská na Břevnově.

Mustafa Kemal, kterému přisvojil parlament oficiální přezdívku Atatürk (Otec Turků), usiloval ve funkci prvního tureckého prezidenta, kterým se stal v roce 1923, o překonání islámské minulosti země a o vytvoření moderního tureckého světského státu.

Zasloužil se také o industrializaci země, emancipaci tureckých žen a zavedení latinky. Reforem v zemi bylo dosaženo nátlakem a často i násilím. Autokratickými metodami vládl až do své smrti 10. listopadu 1938.


Autor: puc

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

29. září 2023 v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru