dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - snih
2°C
Socha Michaela Jacksona v Praze bude, ale není jasné, kde. Na díle se pracuje
Sochy Michaela Jacksona jsou v různých světových městech. Bude jedna i v Praze? Foto: Sjors Provoost / Wikimedia Commons

Socha Michaela Jacksona v Praze bude, ale není jasné, kde. Na díle se pracuje

I když se o soše zpěváka Michaela Jacksona, která by měla stát v Praze, dlouho nemluvilo, projekt je stále „v běhu“. Spolumajitelka Muzea pověstí a strašidel Helena Babická, která je spolu s partou nadšenců autorkou nápadu, se této myšlenky nevzdává. Na výrobě pomníku pracuje akademická malířka Daniela Kartáková.

„Čekáme, až bude socha hotová. Nevzdali jsme to, projekt pořád běží,“ řekla Helena Babická. Na to, aby mohla být socha v Praze postavena, je třeba celkem 150 tisíc korun, ve veřejné sbírce zatím Babická a další nasbírali necelou polovinu této částky.

„Nevíme zatím, kde by stála. Nikdy však nebyla pravda, že měla stát u kyvadla na Letné. Nikdy neměla stát tam, kde byl Stalin. To byly mediální kachny. Mělo to být asi 300 metru odtamtud v roští. Nyní ale nevíme, zda to bude na Letné, nebo někde jinde,“ uvedla.

Konečný termín zatím nelze odhadnout

„Řešíme nyní to, aby socha byla co nejdřív dokončená, pak budeme jednat dál. Termín byl nejprve do června, teď se posunul na srpen, ale asi v té době socha nebude,“ řekla Babická. Přesný konečný termín instalace nedovede zatím odhadnout.

Anketa

Co říkáte na snahu postavit v Praze sochu Michaela Jacksona?

38.9%
(38.9%)
56%
(56%)
5.1%
(5.1%)
„Se současným vedením pražského magistrátu jsme nemluvili. Jak se to tam pořád střídá, tak než bychom došli za bývalým primátorem Bohuslavem Svobodou, už tam byl někdo jiný,“ uvedla v nadsázce.

Jednat s vedením Prahy nepotřebují, veškerá povolení k postavení pomníku již mají. A některá jednání ještě probíhají. „Záleží na tom, jak se vyvinou, zatím není nic nového, co by se dalo zveřejňovat,“ uvedla.

Bém nám dal záštitu a smetli nás s ním

V minulosti s vedením magistrátu jednali. Někdejší primátor Pavel Bém postavení sochy podpořil. „I úředníci byli v pohodě,“ řekla Babická. „Aniž by za to Bém mohl, svezli jsme se na protibémovské vlně,“ připomněla atmosféru proti postavení pomníku.

„On přitom vůbec nic neudělal, poskytl nám akorát záštitu, což poskytuje na ´milion´ věcí. Jelikož ho ale potřebovali sejmout, vymáchali ho v tom. A nás s ním,“ řekla. „V médiích skoro bylo, že nám snad sochu zaplatil, což nebyla pravda,“ dodala.

„Vlastně nám to nepomohlo, kdyby s tím neměl nic společného, socha by dávno stála a byl by pokoj. Ale nevzdáváme se,“ doplnila.

V Praze Jackson začal poslední turné

„Podlehnout mediálním masážím a nějakým vzteklounům, kteří jsou naštvaní, že to není jejich socha, jako je třeba sochař David Černý, to opravdu ne,“ řekla. Proti soše se například stavěli lidé na Facebooku. Černý v minulosti uvedl, že by podobné pomníky mohly být „poctou české malosti“.

Původně měla být socha Jacksona odhalena již 29. srpna 2010, v den nedožitých narozenin zpěváka, který zemřel 25. června 2009 v Los Angeles, kdy mu bylo necelých jedenapadesát let. Součástí pomníku má být i citát z charitativně laděné písně Jacksona Man In The Mirror: „Když chcete změnit svět k lepšímu, začněte u sebe“. Socha by měla být vysoká téměř dva metry a široká půl metru.

„Vzhledem k tomu, že Michael Jackson jednoznačně patřil k legendám naší doby, stejně jako Beatles nebo Elvis Presley, považujeme za příhodné takto připomenout fakt, že to byla právě Praha, kde zahájil své poslední světové turné, a zároveň skutečnost, že právě pražský koncert na Letné byl co do počtu návštěvníků jeho největším,“ uvedli již v minulosti organizátoři v odůvodnění projektu.


Další články
Nahoru