dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Snížení počtu pražských heren se zatím nekoná, návrh vyhlášky narazil
Ilustrační foto: freeimages

Snížení počtu pražských heren se zatím nekoná, návrh vyhlášky narazil

Z ulic Prahy asi třetina heren zatím nezmizí. Pražští zastupitelé totiž neschválili novelu vyhlášky, která jejich počet snižuje z nynějších 313 míst na 179. Projednávání materiálu po šestihodinové diskusi zastupitelé ve čtvrtek přerušili. Postup radnice kritizovala v diskusi opozice, která přerušení navrhla.

Ještě před projednáváním bodu se kvůli sporům o vyhlášku sešly špičky koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) na koaličním jednání. Novelu vyhlášky, která snižuje počet heren, minulý týden schválila rada města. Diskusi provázely dohady uvnitř koalice, podle informací ČTK šlo zejména o spor mezi zástupci Trojkkoalice a ANO.

Všechny koaliční strany se nakonec přiklonily k návrhu opoziční zastupitelky Jaroslavy Janderové (ODS), která navrhla debatu přerušit a materiál dopracovat, což bylo nakonec i hlasy koalice schváleno. „Já to nepovažuji za rozpad koalice," řekla po hlasování primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která materiál zastupitelům předložila, ale diskuse se neúčastnila.

Hlasování o přerušení projednávání předcházela debata, ve které opozice kritizovala krok vedení města. Podle zastupitele a bývalého radního Lukáše Manharta (TOP 09) šlo o netransparetní změnu. Jeho stranický kolega Jiří Nouza upozornil, že výběr zrušených míst je podle něj selektivní a Praze hrozí žaloby ze strany provozovatelů.

Za špatně připravený jej označil i zastupitel Ivan Hrůza (KSČM). Janderová zase upozornila, že je v předloženém materiálu řada procesních chyb.
Kvůli hlasování se špičky koalice sešly již v poledne. „Sešli jsme se a schůzka bude pokračovat," řekl po 13:00 zastupitel ČSSD Karel Březina. „Zatím jsme se shodli, že koaliční smlouva je stále naší koaliční smlouvou," doplnil. Víc se stejně jako ostatní členové koaličních stran nechtěl vyjádřit.

Komentář odmítl předseda klubu Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ) i předseda klubu ANO Michal Hašek. Po koaliční schůzce se k jednání ještě sešel samostatně zastupitelský klub ANO.

Od poloviny července by podle návrhu vyhlášky měla zmizet asi třetina heren, nulovou toleranci nově zavádí Praha 5, 7, 8 a například Praha-Řeporyje. Podle informací z magistrátu se před dnešním jednáním objevily silné tlaky, aby zastupitelé vyhlášku neschválili.

Novela vzniká na základě žádostí městských částí. Některé se totiž vloni rozhodly pro nulovou toleranci, tedy úplný zákaz hazardu. Už dřív herny zcela zakázala například Praha 2, 6 nebo 12. Pražská koalice se v koaliční smlouvě zavázala k zavedení plošné regulace.


Další články
Nahoru