dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Snil o oku nad Prahou, před pěti lety vyhaslo jeho srdce
Takto mohla vypadat budova Národní knihovny navržená Janem Kaplickým. Vizualizace: archiv

Snil o oku nad Prahou, před pěti lety vyhaslo jeho srdce

Před pěti lety, 14. ledna 2009, nečekaně zemřel světoznámý architekt Jan Kaplický. Autor mnoha slavných staveb mohl zanechat svou výraznou stopu v Praze, protože v mezinárodní architektonické soutěži na návrh nové budovy Národní knihovny České republiky na Letné vyhrál jeho návrh. Ten však nakonec nebyl realizován.

Významné realizované projekty J. Kaplického

Hauer-King House, soukromý dům v Londýně
Docklands Floating Bridge, pontonový most v Londýně
Lord's Media Centre, tiskové centrum na londýnském kriketovém stadionu
Selfridges, obchodní dům v Birminghamu
Muzeum Enza Ferrariho v Modeně

Při smutném výročí úmrtí Jana Kaplického server Pražský patriot připomene průběh soutěže, kterou sice architekt vyhrál, ale jejíž výsledky nakonec byly zrušeny.

Důvodem pro vyhlášení mezinárodní soutěže na stavbu Národní knihovny byl hrozící kolaps z nedostatku prostoru v Klementinu a dalších prostorech kulturní instituce. V roce 2004 schválilo ministerstvo kultury investiční záměr na stavbu nové budovy. Začala se hledat stavební parcela o rozloze 10 tisíc m2 v širším centru metropole.

Pozemek ve vlastnictví Prahy na Letné se zdál ideálním řešením. Ještě v roce 2004 tento záměr schválili jednomyslně radní, kteří o dva roky později přijali usnesení o úplatném převodu pozemku Národní knihovně. Téměř jednomyslnou podporu získalo vedení města u pražských zastupitelů.

Mezinárodní projektová architektonická soutěž na zpracování návrhu nové budovy Národní knihovny České republiky na Letné byla vyhlášena na jaře 2006. V prvním kole bylo zaregistrováno 733 soutěžících. Nejen z České republiky, ale i dalších evropských zemí, Asie, Severní i Jižní Ameriky.

Do druhého kola postoupilo osm návrhů. Při jejich posuzování mezinárodní porotou nic nenasvědčovalo tomu, že vyvstanou problémy, kdy se někteří neúspěšní účastníci pokusí zpochybnit výsledky a způsob hodnocení poroty.

Hned po vyhlášení se vzedmuly vášně

2. března 2007 byl oznámen vítězný projekt. Vyhrál český architekt Jan Kaplický a jeho britský ateliér Future Systems. Již brzy po vyhlášení výsledků soutěže se však objevily některé výhrady k její údajné neregulérnosti, které zazněly zejména ze strany České komory architektů.

Českým architektům především vadilo, že zvítězil projekt, který nedodržel zásadní podmínku soutěže: umístil zhruba 10 milionů knih pod zem.

Následně se rozpoutal kolotoč zpochybňování a obhajování vítěze. Do diskusí se zapojovali nejen architekti, ale i profesní organizace a více či méně známé postavy veřejného života. Hovořilo se nejen o regulérnosti soutěže, ale postupně o samotném vítězném návrhu. S kritikou nešetřil tehdejší prezident Václav Klaus.

Anketa

Líbí se vám "chobotnice" Jana Kaplického?

66.7%
(66.7%)
33.3%
(33.3%)
Kaplického návrh svým tvarem a výrazným barevným řešením budil vášně a dělil společnost na dva tábory. Říkalo se mu nejen chobotnice, oko nad Prahou, blob, ale i pejorativně chrchel.

Dva roky po vyhlášení výsledků vláda oznámila, že na stavbu na Letné za několik miliard korun by stejně nebyly peníze. Architektonická soutěž vyzněla do ztracena a skončila mezinárodní ostudou.


Další články
Nahoru