dnes
Úterý - oblacno
5°C
zítra
Středa - obcasny-dest
8°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Dopravu o víkendu komplikoval sníh
Sněžení působilo v sobotu problémy především autobusům MHD, v neděli se díky oteplení situace zlepšila. Některé autobusy a tramvaje však měly problémy i druhý víkendový den. Ilustrační foto: autor

Dopravu o víkendu komplikoval sníh

Vydatné sněžení během soboty zkomplikovalo cestování po metropoli. Do odpoledne se stalo na silnicích skoro osm desítek nehod. V MHD měly problémy především autobusy, které nabíraly zpoždění, a na některých linkách byl dočasně zastaven provoz. Od neděle se otepluje, sníh v Praze bude postupně odtávat. Lidé by si měli dávat pozor na padající sníh ze střech.

SOBOTA:

Policisté v sobotu řídili dopravu na mnoha místech, kde řidiči s nákladními vozidly zablokovali komunikace a nemohli kvůli velmi špatné sjízdnosti pokračovat v cestě. Na ulici Chilská se dokonce kamion vzpříčil přes celou komunikaci a policisté na více než dvě hodiny část komunikace uzavřeli.

Z důvodu stále se zhoršujícího se počasí a přibývajících dopravních nehod, pražská policie již v sobotu dopoledne navýšila počty policistů, kteří vyšetřují dopravní nehody. Při tom jim pomáhají i policisté ze Speciální pořádkové jednotky.

„Tímto bychom velmi rádi opětovně apelovali na všechny řidiče, aby pokud je to jenom trochu možné, nikam nevyjížděli, jelikož sjízdnost většiny komunikací v Praze vlivem špatného počasí, není stále dobrá,“ uvedla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.  

V plném nasazení byly od rána vozy Technické správy komunikací, která na odklízení sněhu nasadila všech 126 aut. Problémy byly nejvíce v okrajových částech Prahy, do některých se obtížně dostávala nejen auta, ale i autobusy MHD.

Problémy autobusů

Spoléhat se na jízdní řády tramvají a především autobusů nemělo během soboty smysl. Kvůli vydatnému sněžení totiž nemohla veřejná doprava v Praze fungovat spolehlivě.

Ve 13:30 sjel v ulici K zadní Kopanině autobus mimo vozovku. V úseku Řeporyjské náměstí – Nádraží Radotín nejezdil autobus 256, na lince 245 byly v provozu pouze spoje v trase Sídliště Stodůlky – Řeporyjské náměstí.

Dopravní nehoda se stala na obratišti Sídliště Barrandov, kvůli tomu dvacet minut nejely tramvaje 12, 14 a 20. Pro autobusy byl nesjízdný úsek autobusové linky 230 mezi zastávkami Grussova – Klukovice. Linka 265 musela být zhruba na dvě hodiny zkrácena a nezajížděla do Lipan.

Autobusová linka 216 nejezdila pár desítek minut v úseku Sibeliova – Vojenská nemocnice a musela být odkloněna podél tramvajové tratě ulicí Střešovickou.

Kolem poledne vůbec nejezdila smíchovská autobusová linka 231, protože především úsek Konvářka – Ke Koulce byl nesjízdný.

Letiště sníh zvládalo

Na tramvajovou dopravu nemělo sněžení velký vliv, k výraznějším zpožděním nedocházelo. Sněžení moc nekomplikovalo ani provoz na Letišti Václava Havla.

Z přistávací dráhy se dařil průběžně odklízet padající sníh a tak nedošlo k omezení provozu. Byly zrušeny jen lety z Vídně a Basileje, protože tamější letiště mají kvůli počasí problémy. Od včerejšího večera napadlo na letišti v Praze zhruba přes dvacet centimetrů sněhu. 

Kolem šestnácté hodiny přestalo v Praze sněžit.

NEDĚLE:

V neděli se od jihovýchodu otepluje. Pokud dorazí do Prahy srážky, budou deštivé. Hlavně večer však mohou namrzat a ojediněle hrozí tvorba ledovky. Řidiči by tedy měli dávat maximální pozor. 

Ještě v neděli časně zrána v metropole sněžilo. Opět nastaly problémy v MHD, i když už nebyly takového rozsahu jako v sobotu a hlavně netrvaly tak dlouho. 

Tramvaje v Praze nabíraly především kvůli nefunkčním výhybkám znečištěným sněhem v neděli ráno zhruba čtvrthodinové zpoždění. Během dopoledne však už jezdily na čas.

Některé autobusy MHD měly v neděli ráno zpoždění až dvacet minut. V zastávkách situovaných do svahu raději mezi šestou a desátou hodinou ani nezastavovaly. 

Autobusová linka 128 jezdící mezi Hlubočepy a Žvahovem zhruba půl hodiny vůbec nefungovala. Smíchovská linka 231 nevozila cestující v čase 5:30 až 7 hodin. Od 5:30 do 9 hodin neobsluhovala linka 245 zastávky Otěšínská, Solná a Plánická.

Na Letišti Václava Havla byly v neděli kvůli sněžení zrušeny tři lety. Z Curychu, Ženevy a Basileje. Letiště by mělo v neděli odbavit přes 120 příletů a přibližně stejný počet odletů.

V průběhu týdne dorazí podle předpovědí meteorologů do Prahy sluníčko a teploty by se mohly vyšplhat až k deseti stupňům nad nulou. 

Kvůli rychlému tání sněhu je asi jen otázkou času, kdy začne i v Praze stoupat hladina Vltavy, což by si opět vynutilo preventivní opatření jako v nedávné době. 

Článek průběžně aktualizujeme.


Praha 2: Údržba chodníků v zimě

3. ledna 2018 ve 13:12

Radnice Prahy 2 bude pro zimní sezonu  2017/18  zajišťovat schůdnost na chodnících, které jsou zařazeny ve vyhlášce hl. m. Prahy mezi neudržované komunikace.

Další články
Nahoru