Dnes Čtvrtek - skorojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Sněmovní výbor podpořil petici za návrat koňských povozů na Staroměstské náměstí
Koňský povoz na Staroměstském náměstí. Foto: Antigerme / Wikimedia Commons - CC BY 3.0

Sněmovní výbor podpořil petici za návrat koňských povozů na Staroměstské náměstí

Sněmovní petiční výbor podpořil petici za návrat koňských povozů na Staroměstské náměstí a do Stromovky v Praze. Pražští zastupitelé předloni schválili novelu tržního řádu, která od letoška stanoviště pro kočáry zrušila. Všech 11 přítomných poslanců na výboru hlasovalo pro usnesení, které zastupitelstvu hlavního města doporučuje, aby se argumenty petentů zabývalo a navrhlo řešení. Návrat fiakrů na výboru podpořil pražský zastupitel Jan Wolf (KDU-ČSL). Uvedl, že i v zastupitelstvu se najdou hlasy pro i proti a jednotný není ani zastupitelský klub koalice Spolu.

Petici inicioval Cech fiakristů a povozníků Čech a Moravy. Reagovali tím na kampaň Kůň není stroj, která je proti povozům. Ta argumentovala například tím, že městské prostředí plné hluku je zcela nevhodné pro koně nebo poškozením končetin koní kvůli chůzi po kamenné dlažbě. Mimo jiné také uváděla, že povozy s turisty jsou pro koně příliš těžké.

Petice právě toto tvrzení označuje za lživé a uvádí, že kočáry váží mezi 500 až 550 kilogramy. Poukazují na to, že kůň na rovném povrchu utáhne až trojnásobek své váhy a plně naložený kočár nepřesáhne hmotnost 1200 kilogramů. „Pokud dva koně váží dohromady 1400 kilogramů, tak se stále jedná pouze o méně než jednonásobek jejich vlastních vah," uvádí petice.

Za cech fiakristů na výboru vystoupil Josef Kočovský. Mimo jiné uvedl, že koně ve všech městech jezdí běžně deset i více hodin, zatímco v Praze šest hodin, což je podle něj pro koně „luxus". Kritizoval aktivisty i jednání s magistrátem včetně bývalého i současného radního Adama Zábranského (Piráti).

Aktivisty odmítající povozy kritizovala i zpravodajka petice Nina Nováková (KDU-ČSL). Přirovnala je k „ekoteroristům", kteří v galerii polévají obrazy. „Jsou to lidé, kteří zcela subjektivně usoudí, že zvíře je trápeno," řekla.

Předseda výboru Tomio Okamura (SPD) řekl, že by uvítal řešení, které by uspokojilo požadavky petice. Za jedno z nejhorších rozhodnutí magistrátu označil zákaz fiakrů Petr Fifka (ODS), který byl v minulém volebním období pražským zastupitelem. Petici podpořil také například Stanislav Berkovec a Renata Oulehlová z hnutí ANO.

Na výboru vystoupil také Cyril Neuman z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity. Uvedl mimo jiné to, že koně patří mezi domestikovaná zvířata po tisíce let a urychlily rozvoj civilizace. Argumenty proti koním v centru města se podle něj míjejí účinkem, protože pohyb po dlažbě se nedá srovnat s tím, na co byl kůň šlechtěn. Tažení kočárů je podle něj pro zvířata pouhá procházka.

Vedoucí oddělení ochrany zvířat ministerstva zemědělství Eva Kaděrková uvedla, že zařazení koní do povozů nelze považovat za týrání zvířat a Státní veterinární správa za posledních deset let žádné porušení zákona v Praze nezjistila. Wolf označil debatu o fiakrech za generační spor a jako problém označil, že zejména mladí lidé nejsou schopni připustit, že zvíře je k něčemu uzpůsobeno.


Autor: ČTK

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

23. července 2024 v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru