dnes
Sobota - prehanky-snih
2°C
zítra
Neděle - snih
0°C
pozítří
Pondělí - snih
0°C
Sněmovní komise pro rodinu navrhuje zachování lesních školek. Rozhodnou poslanci!
Ilustrační foto: Facebook Asociace lesních mateřských škol

Sněmovní komise pro rodinu navrhuje zachování lesních školek. Rozhodnou poslanci!

V rámci projednávání zákona týkajícího se péče dětí v takzvaných dětských skupinách je i pozměňovací návrh předložený sněmovní Stálou komisí pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny, který by zabránil možnosti zániku desítek lesních školek, z nichž se některé nacházejí i na území Prahy.

O tomto pozměňovacím návrh, jakožto i o ostatních, se bude rozhodovat v rámci třetího – závěrečného – čtení předlohy. Tedy zřejmě příští týden. Zítra by Poslanecká sněmovna měla projednat druhé čtení zákona, kde mohou být předloženy další pozměňovací návrhy.

Liga otevřených mužů upozorňuje ve svém prohlášení na to, že v původně navrhované podobě návrh ukládá plošnou povinnost registrovat se jako dětská skupina všem stávajícím službám pravidelné péče o dítě mimo vzdělávací systém. „Tímto na jedné straně umožňuje vznikat novým subjektům, zároveň by ale způsobil ukončení provozu desítek již existujících zavedených organizací, které mají jiné provozní podmínky než zákonem definované dětské skupiny,“ uvádí Liga ve svém prohlášení.

„Ve svém důsledku by tak ukončil provoz mnoha fungujících organizací pečujících o děti, mezi nimi více než sta lesních mateřských škol, řady malých rodinných center a podobně. Řešením této závažné situace je schválení ve smyslu pozměňovacího návrhu doporučeného Stálou komisí pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny,“ upozorňuje. Navržený pozměňovací návrh obsahuje princip volitelné registrace služby péče o dítě k získání oprávnění poskytovat službu péče o dítě jakožto dětská skupina.

Služba bude v případě přijetí změny zaregistrováním jasně odlišena od jiných zařízení a bude mít nárok na zákonem určené daňové úlevy. Nadále by však mohly existovat jiné neregistrované formy péče o děti fungující podle současných obecně platných předpisů.

Pražký patriot o projednávání dětských skupin již informoval. Čtěte zde.

„Les je jako jedno velké hřiště a příroda jako moudrá učitelka – trpělivá, přívětivá i nesmlouvavá. Děti ve věku tří až šesti let, které jsou nejčastějšími návštěvníky lesních MŠ, najdou v přírodě to, co právě potřebují. Energií nabití ďáblíci přeskakují překážky, běhají a lezou tam, kam si ještě troufnou. Kdo potřebuje chvilku klidu, najde si tiché místo, odkud může pozorovat ptáky ve větvích nebo pilné mravence.“ Tak charakterizuje lesní školky Asociace lesních mateřských škol.

„Pedagogové připravují program, který přirozeně navazuje na roční období a místo, které se pro daný den stává učebnou pod širým nebem. Pomůckami jsou často přírodniny – klacík jako tužka na kreslení v písku, kamínky jako hudební nástroj nebo počitadlo. Děti mohou poznávat všemi smysly – jak voní letní louka, jak zní různé druhy dřeva,“ uvádí asociace.

Lesní školky v Praze

Bioškolka Všudybýlek, Petřínský vrch a zelené plochy Prahy 5

Lesní klub Cestička, Ctěnický háj, v zimě a velké nepřízni počasí mateřské centrum Vincent, Vinoř či klubovna Cestičky ve Kbelích.

Čtyřlístek Praha-Petrovice, Hostivařský lesopark

Ekoškolka Rozárka, vilka se zahradou v bezprostřední blízkosti lesoparku v Braníku

Lesní mateřský klub Mezi stromy, srub v Milíčovském lese

Lesníček při MŠ Semínko, maringotka v Hostivaři

Dětský klub Šárynka, jurta a maringotka ve starém sadu v Podbabě a okolní lesy Divoké Šárky

Lesní klub Tři údolí, zahrádka s týpí a zahradním domkem v Troji
 
V mechu a kapradí, zahradní chatka v Klánovicích

Živé děti z. s., nový leso/parkový dětský klub na Praze 2, centrum Rybalka u Grébovky


Autor: Anna Skálová

Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru