dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Sněmovna dala zelenou dětským skupinám, lesní školky mají problém
Ilustrační foto: Lesní školka Šárynka

Sněmovna dala zelenou dětským skupinám, lesní školky mají problém

V Česku zřejmě dostanou právní rámec dětské skupiny. Poslanecká sněmovna totiž schválila návrh zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině. Návrh putuje do Senátu. Podle zastánců budou dětské skupiny rozšířením spektra služeb péče o děti. Odpůrci se bojí, aby nezačaly nahrazovat mateřské školy.

Jedná se o nový typ služby, spočívající v hlídání a péči o děti. Někde dětské skupiny fungují již nyní (v Praze například Žižkovská školička, která je ale zároveň přípravkou na základní školu), zatím však nemají právní rámec.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) dětské skupiny nejsou konkurencí mateřským školám, ale doplňkem. Především opoziční poslankyně z KSČM se však obávají, aby nezačaly školky nahrazovat. Pro zákon, který začal být připravován již za vlády pravice, nezvedli ruku především komunisté a poslanci Úsvitu, ale i část sociální demokracie.

Děti od jednoho roku do začátku školní docházky

Dětské skupiny mají být určené pro děti od jednoho roku do začátku povinné školní docházky. Pečující osoby musejí splňovat odbornou způsobilost a vzdělání v některém z těchto oborů: všeobecná sestra, zdravotní asistent, ošetřovatel, porodní asistent či zdravotnický záchranář.

Dále: sociální pracovník, pracovník v sociálních službách, učitel v mateřské škole, profesní kvalifikace chůvy pro děti do zahájení povinné školní docházky, lékař, psycholog ve zdravotnictví, klinický psycholog či vychovatel.

Poslanci schválili doprovodné usnesení, kterým vyzvali ministerstvo zdravotnictví, aby ve spolupráci s ministerstvem školství posoudilo stávající hygienické parametry činnosti mateřských škol a dopad úpravy zákona o ochraně veřejného zdraví na využitelnost infrastruktury obcí pro předškolní vzdělávání. Dále, aby ministerstva zvážila revizi hygienických parametrů činnosti mateřských škol tak, aby se zvýšila využitelnost stávající infrastruktury obcí pro předškolní vzdělávání.

Dětské skupiny nebudou muset zajišťovat stravování

Skupiny by mohli provozovat zaměstnavatelé, obce, kraje, nestátní neziskové organizace a spolky, které v původní verzi návrhu nebyly, ale dostaly se tam prostřednictvím pozměňovacího návrhu. V jedné skupině by mohlo být maximálně 24 dětí.

Poslanecká sněmovna neschválila opoziční pozměňovací návrhy komunistických poslankyň, které navrhovaly například to, že v dětských skupinách by byla povinnost poskytovat dětem stravovací službu, činnost dětské skupiny by spočívala i ve vzdělávání dítěte a pečující osoba by musela mít kvalifikaci učitele mateřské školy. Schválen nebyl ani návrh Úsvitu, že by děti v dětské skupině mohly být jen do čtyř let věku, nikoli až do zahájení povinné školní docházky.

Ministryně: Nechceme likvidovat lesní školky

Sněmovna nepřijala ani pozměňovací návrh komise pro rodinu, na základě kterého by mohly nadále fungovat například lesní školky či malá rodinná centra, jež mají jiné provozní podmínky než zákonem definované dětské skupiny a fungují mimo vzdělávací systém. Nevládní organizace či poslankyně TOP 09 se obávají zániku lesních školek či rodinných center.

Ministryně Marksová uvedla, že v rámci přechodného období 12 měsíců bude čas na to, aby se ministři práce a sociálních věcí, zdravotnictví a školství dohodli na tom, „za jakých podmínek tady do budoucna lesní školky a mateřská centra mohou fungovat“. „V žádném případě není naším zájmem těmto zařízením znemožnit existenci. Nicméně, na druhou stranu je zájmem nás všech, ať už je alternativa jakákoli, aby měla alespoň nějaká pravidla,“ řekla.

Do skupin nebudou moci neproočkované děti

Sněmovna nepřijala také pozměňovací návrh poslankyně Niny Novákové (TOP 09), týkající se očkování. Do dětských skupin tak nebudou moci docházet děti, které rodiče nenechají proočkovat tak, jak je to v ČR povinné (tetanus, záškrt, černý kašel, hepatitida B, dětská obrna, haemophilus influenzae, spalničky, příušnice, zarděnky, TBC jen pro rizikové skupiny).

Pro pozměňovací návrh hlasovalo osm poslanců – pět z TOP 09/STAN, dva z ANO a jeden z ČSSD. Rodiče, kteří povinné očkování odmítají, argumentují tím, že povinné očkování dětí není v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Norsku, Švédsku, Holandsku, Británii či Španělsku. Podle nich nebyla prokázána medicínská nezbytnost vyloučení neproočkovaných dětí z kolektivu.

Poslanec a lékař Bohuslav Svoboda (ODS) naopak upozornil na možná úskalí. „V okamžiku, kdy řekneme, že je individuální očkování možné, celou zodpovědnost přenášíme na dětského lékaře. Otevřeme prostor pro to, že počet odpíračů očkování bude narůstat,“ řekl. V loňském roce odmítlo očkování 210 českých rodičů.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru