dnes
Pátek - skorojasno
4°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - zatazeno
1°C
Sněm starostů se sešel naposledy v tomto volebním období
Foto: Praha 2

Sněm starostů se sešel naposledy v tomto volebním období

Sněm starostů městských částí Praha 1–57, který na Novoměstské radnici včera hostila Praha 2 a její starostka Jana Černochová, byl posledním v tomto volebním období. Samozřejmě se tak nesl v bilančním duchu. 

„Jsem velmi ráda, že se nám podařilo za poslední čtyři roky spojit síly, nehledě na stranickou příslušnost či velikost obce. Společně jsme dosáhli toho, že dnes magistrát bere každou městskou část vážně,“ uvedla po setkání Jana Černochová.

Na sněmu ve Velkém sále Novoměstské radnice se přítomní starostové a další zástupci obcí shodli, že volební období 2014–2018 bylo výjimečné z hlediska vzájemné spolupráce.

„Společným tlakem jsme dosáhli zvýšení příspěvků magistrátu, určených jednotlivým městským částem, o třetinu – ze tří miliard v roce 2014 na čtyři a půl miliardy letos. To je nesmírný úspěch hlavně pro menší obce. Zásadním úkolem do budoucího volebního období bude navýšení příspěvku na obyvatele na 3300 korun, chceme i zvýšení příspěvků na žáky,“ uvedl místostarosta Prahy 2 a účastník sněmu Jan Korseska.

Podle řečníků se nikomu nepodařilo dobrou spolupráci starostů rozdělit ani na základě ideologie, ani na základě odlišné velikosti obce. Usnesení sněmu vždy vedla ke konkrétním výsledkům a dohody platily, to vyzdvihovali účastníci včerejšího setkání nejvíc.

Závěrem upozornila Jana Černochová, že ministerstvo financí podle premiéra nehodlá přispět obcím na navrhované navýšení odměn zastupitelům. „Je to jeden z našich dalších úkolů: aby městské části nedoplácely na rozhodnutí, která nemohou ovlivnit. Už nyní dotujeme navýšení platů úředníkům státní správy, pedagogům aj. Pro menší obce může být toto neustálé navyšování zátěže rozpočtu vinou vládních rozhodnutí likvidační. To nesmíme dopustit,“ řekla starostka Prahy 2. Po sněmu přítomné hosty pozvala do nedávno zrekonstruované kaple Novoměstské radnice a na vyhlídkovou věž, z níž je jeden z nejkrásnějších pohledů na metropoli.


Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Radní Prahy 10 se sešli, aby nepropadla milionová dotace na základní školu

28. prosince 2018 ve 20:02

Jen pár dnů před vánočními svátky dorazila z hlavního města dotace jeden milion korun pro ZŠ U Roháčových kasáren. Aby dotace nepropadla, musela se k jejímu rozdělení sejít Rada MČ Praha 10 takřka ze dne na den, konrétně ve čtvrtek 20. prosince. „Roháčovky“ tak o peníze na opravu sportovního...

Radního vyměnili zastupitelé Prahy 3

19. prosince 2018 v 19:59

Praha 3 bude mít nového radního pro majetek a investice. Bude jím Jan Materna (TOP 09). Nahradí Jana Bínu (TOP 09), který odstoupil ze zdravotních důvodů. Rozhodli o tom včera zastupitelé městské části, informovala ČTK.

Další články
Nahoru