dnes
Sobota - oblacno
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
5°C
Sněm starostů se sešel naposledy v tomto volebním období
Foto: Praha 2

Sněm starostů se sešel naposledy v tomto volebním období

Sněm starostů městských částí Praha 1–57, který na Novoměstské radnici včera hostila Praha 2 a její starostka Jana Černochová, byl posledním v tomto volebním období. Samozřejmě se tak nesl v bilančním duchu. 

„Jsem velmi ráda, že se nám podařilo za poslední čtyři roky spojit síly, nehledě na stranickou příslušnost či velikost obce. Společně jsme dosáhli toho, že dnes magistrát bere každou městskou část vážně,“ uvedla po setkání Jana Černochová.

Na sněmu ve Velkém sále Novoměstské radnice se přítomní starostové a další zástupci obcí shodli, že volební období 2014–2018 bylo výjimečné z hlediska vzájemné spolupráce.

„Společným tlakem jsme dosáhli zvýšení příspěvků magistrátu, určených jednotlivým městským částem, o třetinu – ze tří miliard v roce 2014 na čtyři a půl miliardy letos. To je nesmírný úspěch hlavně pro menší obce. Zásadním úkolem do budoucího volebního období bude navýšení příspěvku na obyvatele na 3300 korun, chceme i zvýšení příspěvků na žáky,“ uvedl místostarosta Prahy 2 a účastník sněmu Jan Korseska.

Podle řečníků se nikomu nepodařilo dobrou spolupráci starostů rozdělit ani na základě ideologie, ani na základě odlišné velikosti obce. Usnesení sněmu vždy vedla ke konkrétním výsledkům a dohody platily, to vyzdvihovali účastníci včerejšího setkání nejvíc.

Závěrem upozornila Jana Černochová, že ministerstvo financí podle premiéra nehodlá přispět obcím na navrhované navýšení odměn zastupitelům. „Je to jeden z našich dalších úkolů: aby městské části nedoplácely na rozhodnutí, která nemohou ovlivnit. Už nyní dotujeme navýšení platů úředníkům státní správy, pedagogům aj. Pro menší obce může být toto neustálé navyšování zátěže rozpočtu vinou vládních rozhodnutí likvidační. To nesmíme dopustit,“ řekla starostka Prahy 2. Po sněmu přítomné hosty pozvala do nedávno zrekonstruované kaple Novoměstské radnice a na vyhlídkovou věž, z níž je jeden z nejkrásnějších pohledů na metropoli.


Nejdéle působící pražský starosta Žďárský byl opět zvolen

15. listopadu 2018 v 11:57

Pavel Ždárský (Kbely náš domov), který vede pražské Kbely už 21 let, byl včera opět zvolen starostou. Na ustavujícím zasedání o tom městské části dnes rozhodli v říjnu zvolení zastupitelé Prahy 19. Jeho uskupení získalo 11 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu.

Starostou Uhříněvsi byl zvolen Vojtěch Zelenka

15. listopadu 2018 v 11:54

Starostou pražské Uhříněvsi byl na včerejším prvním povolebním jednání zastupitelstva zvolen Vojtěch Zelenka ze STAN. Starostové a nezávislí se Svobodnými, kteří ve volbách kandidovali spolu, utvořili koalici s uskupením Praha 22 Naše město, které je složené z TOP 09, Pirátů a KDU-ČSL a...

Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na jednání pražského zastupitelstva bod týkající se dopravy. Neuspěl

15. listopadu 2018 v 10:16

Opoziční zastupitel Petr Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na dnešní ustavující zastupitelstvo bod, který by řešil dopravní priority v hlavním městě. 

Jaroslav Kubera zvolen předsedou Senátu

14. listopadu 2018 ve 12:47

Senát na svém středečním ustavujícím zasedání zvolil svým předsedou Jaroslava Kuberu z ODS. Kubera obdržel ve 2. kole hlasy 46 senátorů. Hlavním úkolem Senátu je podle Kubery ochrana Ústavy, demokracie a svobody. Podle předsedy ODS Petra Fialy bude Kubera díky svým zkušenostem horní komoru...

Další články
Nahoru