Dnes Neděle - zatazeno 14°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 11°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Sněm starostů jednal o dopravě a školství, řešil i úpravu daně  z nemovitosti
Sněm starostů řešil i systém parkovacích zón. Ilustrační foto: archiv

Sněm starostů jednal o dopravě a školství, řešil i úpravu daně z nemovitosti

Ve čtvrtek 7. března se na pozvání starosty Prahy 2 Jana Korsesky v prostorách Novoměstské radnice uskutečnilo další z pravidelných setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla tři aktuální témata – nový systém jednotných zón placeného stání, zpoplatnění vjezdu do centra Prahy a problematika financování mateřských a základních škol.

„Jsem moc rád, že jsme mohli Sněm starostů zorganizovat a pozvat ostatní kolegy z městských částí do překrásných historických prostor naší Novoměstské radnice. Doprava i školství jsou témata, která nás všechny zajímají. Proto je velice důležité, abychom o připravovaných změnách společně jednali a snažili se najít nejvhodnější řešení napříč městskými částmi,“ uvedl starosta pořádající městské části Praha 2 Jan Korseska (ODS). 

Výsledkem společného jednání je soubor usnesení zejména v oblasti školství, a dále i v oblasti dopravy a správy majetku, které schválili. 

V oblasti školství Sněm starostů konstatoval, že kapacitní krize v pražském školství nadále trvá. Financování školství v hlavním městě Praze považuje za nedostatečné, a proto žádá MŠMT o alokaci investičních prostředků na výstavbu nových škol a vytvoření dlouhodobého národního dotačního programu určeného pro rozvoj školské infrastruktury v hlavním městě Praze. 

Dále požaduje navýšení provozních prostředků ze strany státu za účelem výuky dětí uprchlíků, a také zabezpečení jejich výuky českého jazyka z důvodu lepší integrace. Starostové se také zabývali otázkou financování nepedagogických pracovníků pražských škol, kdy podpořili únorové usnesení pražského zastupitelstva a zároveň odmítli dofinancování těchto pracovních míst prostřednictvím rozvolnění normativů. 

„Bude to skoro rok, co pražští starostové opakovaně apelují na stát, aby bral vážně krizi v pražském školství a vytvořil dotační program pro vznik nových školních kapacit na území hlavního města. Nejenom, že pan ministr školství Mikuláš Bek ignoruje katastrofu, do které se pražské školství žene, ale ještě navíc nám hází klacky pod nohy se škrty v rozpočtu na nepedagogické pracovníky. Proto jsme našimi usneseními opět žádali jednomyslně rychlou nápravu tohoto stavu. Pokud k tomu nedojde, městské části nebudou schopny plnit svoje zákonné povinnosti z hlediska přijímání dětí do školských zařízení,“ řekl k jednání sněmu člen představenstva a starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS). 

Další oblastí, kterou se Sněm starostů zabýval, byla oblast dopravy, zejména připravovaná reforma zón placeného stání, kterou začátkem letošního roku jednotlivé městské části připomínkovaly. 

V přijatém usnesení starostové žádají náměstka primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) o informaci, jak budou jejich připomínky k reformě ZPS a zpoplatnění vjezdu do centra vypořádány. Dále žádají zároveň o představení kompletního návrhu ceníku ZPS. 

Poslední projednávanou oblastí byla oblast správy majetku. V této souvislosti Sněm starostů s ohledem na změnu zákona o dani z nemovitých věcí a požadavky jednotlivých městských částí žádá Hlavní město Prahu o aktualizaci příslušných koeficientů v roce 2024. Pražské městské části připraví návrhy úpravy výše daně z nemovitosti na svém území, které následně zašlou magistrátu. 

Výši daně z nemovitosti určuje jednotná sazba, kterou určuje stát a kterou vláda od začátku roku zvýšila v průměru na 1,8násobek. Dále mohou samosprávy výši výběru upravovat s pomocí koeficientů, které se v Praze určují na úrovni magistrátu i městských části. 

Sněm starostů ve čtvrtek podle starosty Portlíka schválil, že i s ohledem na úpravu sazby daně si starostové 57 pražských městských částí zhruba do poloviny roku zpracují analýzu toho, jestli a jakým způsobem chtějí daň změnit. Následně ji zašlou magistrátu, aby měl podklady pro změnu vyhlášky.


Autor: red

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

Dnes v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

Včera v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

Včera v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

12. dubna 2024 v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

12. dubna 2024 v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Další články
Nahoru