Dnes Středa - zatazeno 17°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Sněm pražských starostů jednal o situaci ve školství
Ilustrační foto: archiv

Sněm pražských starostů jednal o situaci ve školství

Páteční Sněm starostů městských částí Prahy 1 až 57, který se konal na radnici Prahy 9, se zabýval především problematikou školství v hlavním městě. Zúčastnil se ho i pražský radní pro školství Antonín Klecanda (STAN).

Prahu trápí nedostatečná kapacita škol – mateřských, základních i středních, ale přetížené jsou i školy speciální. Za nárůstem počtu žáků stojí podle účastníku sněmu nejen válka na Ukrajině, kdy nebylo možné počítat s tak velkým přílivem dětí do mateřských a základních škol, ale také velký zájem mimopražských žáků a studentů, především ze Středočeského kraje, o studium na pražských školách. 

„Naprostá většina tříd hlavně nižších ročníků na pražských školách je na maximální kapacitě žáků, v některých bylo nutné udělit i výjimku a počet žáků ve třídách zvýšit nad 30,“ konstatoval starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS). 

„Podobná situace vládne i na středních školách, kam se nedostali ani mnozí pražští žáci s nadprůměrným počtem bodů z přijímacího řízení a o místa se losuje i v přetížených speciálních školách,“ dokresluje situaci Antonín Klecanda.

I když pražští starostové na tuto situaci opakovaně upozorňují, stát v tom podle Portlíka pražské městské části nechává samotné, což není udržitelné. Nejsou prostory, nejsou pedagogové, kteří i kvůli přeplněnosti tříd odchází do soukromého sektoru nebo zcela mimo oblast školství, snižuje se kvalita výuky a vzdělávání.

Navíc názor, že Praha je bohatá, způsobil, že hlavní město je odstřižené od většiny dotací.

Starostové se proto jednomyslně shodli, že městské části nutně potřebují finanční, organizační a legislativní podporu státu. Stát by měl při přidělení pobytu u žadatelů o azyl přihlédnout k dostupnosti kapacit školských zařízení a výrazně finančně podpořit ty regiony, kde jsou počty dětí neovládající český jazyk nejvyšší.

Žádají, aby Praha vymezila prostředky ve výši jedné miliardy korun na podporu investičních akcí středních, základních a mateřských škol a ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy žádají o zřízení Fondu školské infrastruktury, ze kterého by se dala financovat výstavba nových základních a středních škol


Autor: red

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Dnes v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Dnes v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Dnes v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

Včera ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

Včera v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

Včera v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru