Sněm pražských starostů jednal o situaci ve školství
22. června 2024 13:33
Prahu trápí nedostatečná kapacita škol – mateřských, základních i středních, ale přetížené jsou i školy speciální. Za nárůstem počtu žáků stojí podle účastníku sněmu nejen válka na Ukrajině, kdy nebylo možné počítat s tak velkým přílivem dětí do mateřských a základních škol, ale také velký zájem mimopražských žáků a studentů, především ze Středočeského kraje, o studium na pražských školách.
„Naprostá většina tříd hlavně nižších ročníků na pražských školách je na maximální kapacitě žáků, v některých bylo nutné udělit i výjimku a počet žáků ve třídách zvýšit nad 30,“ konstatoval starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).
„Podobná situace vládne i na středních školách, kam se nedostali ani mnozí pražští žáci s nadprůměrným počtem bodů z přijímacího řízení a o místa se losuje i v přetížených speciálních školách,“ dokresluje situaci Antonín Klecanda.
I když pražští starostové na tuto situaci opakovaně upozorňují, stát v tom podle Portlíka pražské městské části nechává samotné, což není udržitelné. Nejsou prostory, nejsou pedagogové, kteří i kvůli přeplněnosti tříd odchází do soukromého sektoru nebo zcela mimo oblast školství, snižuje se kvalita výuky a vzdělávání.
Navíc názor, že Praha je bohatá, způsobil, že hlavní město je odstřižené od většiny dotací.
Starostové se proto jednomyslně shodli, že městské části nutně potřebují finanční, organizační a legislativní podporu státu. Stát by měl při přidělení pobytu u žadatelů o azyl přihlédnout k dostupnosti kapacit školských zařízení a výrazně finančně podpořit ty regiony, kde jsou počty dětí neovládající český jazyk nejvyšší.
Žádají, aby Praha vymezila prostředky ve výši jedné miliardy korun na podporu investičních akcí středních, základních a mateřských škol a ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy žádají o zřízení Fondu školské infrastruktury, ze kterého by se dala financovat výstavba nových základních a středních škol