dnes
Pondělí - zatazeno
12°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
12°C
pozítří
Středa - zatazeno
9°C
Snažíme se zapojit naše seniory do plánování akcí pro volný čas, tvrdí místostarosta Prahy 3 David Gregor
Místostarosta Prahy 3 David Gregor při jedné z prezentací projektu Trojka pro seniory. Foto: archiv P3

Snažíme se zapojit naše seniory do plánování akcí pro volný čas, tvrdí místostarosta Prahy 3 David Gregor

V čem spočívají nové projekty radnice Prahy 3 Trojka pro seniory a Trojka pro rodiny? Jaká je dosavadní zkušenost s Komunitním centrem Žižkov, které bylo zprovozněno loni na podzim? Jak řeší třetí městská část drogovou problematiku? Na tyto a další otázky serveru Pražský patriot odpovídal místostarosta Prahy 3 David Gregor (ČSSD).

Můžete blíže představit projekt Trojka pro seniory a jaké aktivity aktuálně nabízí?
Cílem projektu je aktivizace a zapojení seniorů do společenského dění. Senioři zapojením do různých aktivit získávají pocit potřebnosti a užitečnosti, zároveň je projekt preventivním opatřením před sociálním vyloučením a izolací seniorů. Je to zbrusu nový projekt, který aktuálně nabízí Plavenky (zdarma vstupy v určité dny do bazénu Pražačka), organizované zájezdy po České republice, debaty, přednášky. Další aktivity se pomalu rozjíždějí a začnou fungovat v průběhu příštích dnů a týdnů.

V klubech seniorů probíhala v únoru dotazníková anketa, aby radnice měla na program zpětnou vazbu. Jak hodnotíte dosavadní ohlasy?
Se zpětnou vazbou jsme spokojeni. Cílem ankety bylo zapojit naše seniory do plánování nových akcí tak, aby si sami senioři řekli, co by chtěli dělat, co je zajímá, co je baví a jak by chtěli trávit volný čas. Otázky v dotazníku byly poskládány tak, aby se v odpovědích mohl každý libovolně vyjádřit, jakou hudbu rád poslouchá a s jakou známou osobností by se chtěl setkat. S dotazováním budeme pokračovat i v následujících měsících.

Radnice Prahy 3 také připravuje projekt Trojka pro rodiny. V jaké fázi je realizace a co občanům nabídne?
Cílem projektu je podpora rodin s dětmi z Prahy 3 se zvláštním důrazem na podporu sociálně a materiálně znevýhodněných rodin. Trojka pro rodiny je v současné době v úplném prvopočátku, proto poskytuje zatím omezené množství aktivit. Momentálně fungují Plavenky pro rodiny (zdarma vstupy v určité dny do bazénu Pražačka) a proběhl první SWAP, aneb Pošli to dál (bazárek oblečení a věcí z domácnosti).

Na konci listopadu bylo zprovozněno Komunitní centrum Žižkov. Jak po čtvrt roce hodnotíte jeho provoz? A plní očekávání, které od něj Praha 3 má?
Komunitní centrum Žižkov je již v plném provozu, s návštěvností programu jsem nadmíru spokojen. Do 11. února navštívilo centrum komunitní celkem 148 osob, z toho 42 chodí na program jednotlivých organizací pravidelně. Návštěvnost má stoupající tendenci a centrum naše očekávání tedy plní. Programy jsou hojně navštěvované i díky propagaci ze strany Městská části Praha 3 i ze strany organizací, které se s námi podílejí na provozu komunitního centra.

Jaký bude další rozvoj tohoto centra?
Počítáme s dalším provozem, a to nejen z důvodu zájmu občanů o zde pořádané aktivity. Zažádali jsme si o dotaci v rámci Operačního programu Praha – pól růstu k dalšímu pokračování komunitního centra.

V jaké fázi je příprava projektu Domu sociálních služeb, který má vyrůst v ulici K Lučinám?
Příprava projektu pokračuje. Nyní probíhají debaty s obyvateli dotčené oblasti, kde sbíráme jejich připomínky a podněty k výstavbě Domu sociálních služeb.

gregor-2 Praze 3 se jako jedné z centrálních městských částí nevyhýbá drogová problematika. Jak se třetí městská část staví k řešení, a jsou na letošek očekávány nějaké změny v přístupu?
Městská část Praha 3 si uvědomuje problémy spojené s drogovou problematikou a velmi citlivě je řeší. Spolupracujeme s organizacemi Drop In o. p. s. a Progressive o. p. s., které provádějí terénní práce na území naší městské části. Abych lépe pronikl do této problematiky, několikrát jsem se osobně vydal do terénu s proškoleným sociálním pracovníkem. V roce 2016 jsme na území městské části instalovali čtyři speciální bezpečnostní kontejnery určené k likvidaci injekčního materiálu. Jejich existence se velmi osvědčila. V rámci prevence plánujeme instalaci dalších kontejnerů v problémových lokalitách, které tipujeme ve spolupráci nejen se zmíněnými organizacemi, ale i s občany. Dále v rámci prevence organizujeme např. přednášky na základních školách.

Do Vašich kompetencí patří i národnostní menšiny. Co dělá Praha 3 v této oblasti?
Na Praze 3 žije zhruba 13000 cizinců. Abychom cizincům pomohli k rychlejšímu začlenění do naší společnosti, organizujeme pro ně kurzy češtiny či komentované prohlídky Prahy v jejich rodném jazyce. Zároveň každoročně pořádáme hojně navštěvovaný festival „Poznejme se, sousedé“, který se koná díky čerpání dotace Ministerstva vnitra České republiky.

Jaké jsou Vaše priority ve vedení Prahy 3 do podzimních voleb, co vše byste chtěl stihnout zrealizovat či alespoň nastartovat?
Jednou z největších priorit je pro mne určitě úspěšné fungování nového projektu Trojka pro seniory. Dále za prioritní považuji pokračování ve spolupráci se Svazem důchodců, větší zapojení občanů městské části Prahy 3 do fungování úřadu, aby občané sami řekli, co chtějí a ne naopak, aby jim úřad organizoval a ukládal, co mají dělat. Proto jsem se od začátku své funkce zástupce starostky snažil změnit pohled na radnici a zavedl jsem tzv. „Otevřenou radnici“, kdy rád občany přijmu a vyslechnu. Dveře v mé kanceláři jsou otevřené každému. Naopak organizace, se kterými spolupracuji v rámci sociální a bytové kompetence, navštěvuji pravidelně v místech jejich působení, abych se s jejich činností osobně seznámil.


Na pozici náhradníka do Správní rady VZP byl zvolen nominant Pirátů Východský

14. února 2019 ve 14:36

V souvislosti se zvolením do funkce pražského primátora se Zdeněk Hřib (Piráti) vzdal funkce člena Správní rady VZP s ohledem na kumulaci funkcí, tak jak se slíbil před nástupem do čela vedení Prahy. Piráti na jeho místo nominovali Pavla Východského. Toho předevčírem na pozici náhradníka jmenovala...

Priority vedení Prahy 6 popisuje chválené programové prohlášení. Má 36 stran, nahlédněte do něj

13. února 2019 v 11:42 | Aktualizováno v 17:10

Rada městské části Praha 6 včera schválila „Programové prohlášení Rady městské části Praha 6 pro roky 2018 – 2022“. Jde o soubor priorit vedení radnice. 

Praha 1 vstoupila do spolku Otevřená města

31. ledna 2019 v 19:34

Úterním rozhodnutím zastupitelů Prahy 1 se tato městská část připojila k 11 městům a městským částem a vstoupila do spolku Otevřená města z. s. Ten usiluje o větší otevřenost radnic, vstřícnost k občanům, efektivnější využívání dat a sdílení zkušeností mezi...

Další články
Nahoru