Dnes Čtvrtek - jasno 4°C
Zítra Pátek - zatazeno 1°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Sňatkoví podvodníci: Černá vdova řádila zas a znova, do chládku ji dostala kleptomanie
Starý mládenec se hlavně těšil na svatbu, nezdráhal se do příprav investovat svoje úspory. Ilustrační foto: Petr Janotka

Sňatkoví podvodníci: Černá vdova řádila zas a znova, do chládku ji dostala kleptomanie

Archivy pražské mordparty ukrývají řadu již dávno zapomenutých příběhů sňatkových podvodníků. Nejedná se jen o muže, vynikaly v tom i ženy. Pohled do historie těchto kriminálních případů se datuje od čtyřicátých let minulého století. Tentokrát jsme zpracovali jednu porevoluční kauzu podvodnice, dopadli ji díky její občasné kleptomanii.

Komisař Vávra stál u okna své žižkovské kanceláře a stále nevěřícně kroutil hlavou. Pak se znovu podíval na toho nešťastníka za stolem, který snad neměl už ani na rohlík. Navíc je to tento měsíc už třetí, který se na policii ohlásil. „Tak nám černá vdova řádí znova,“ zamumlal komisař víceméně pro sebe za souhlasného přikyvování hlavou poslední smutné oběti sňatkové podvodnice Viktorie Žďárské z Košíř.

Zatímco policista vyťukával do psacího stroje eskapády psychicky zlomeného muže, Viktorie Žďárská své ženské zbraně nabíjela u dalších cizích dveří. Pak stačilo jen zazvonit a další tragikomedie mohla začít.

„Pan Miloš Čermák?“ zeptala se muže překvapeně stojícího na prahu svého smíchovského bytu. Mohl na té neznámé krásce oči nechat. Tím víc, když se při jejím každém nádechu vyvinutý hrudník zvedal, jak těsto na knedlíky. „Ano, to jsem já. Co si přejete?“ usmál se provinile, protože si uvědomil, že v tílku a kraťasech zrovna nesplňuje normu plážového gigola. 

Uklidnil se ale brzy, kráska mu neoplatila rentgenový pohled, jen rychle zašátrala v igelitce. „Přinesla jsem petici na odstranění sovětského tanku ze Smíchova. Ten kus železa, který v Praze ani nebojoval, musí pryč!“ pokývala zasvěceně hlavou.

„Dobrý nápad! Ale co místo něj?“ usmál se znovu a představa náhrady například v podobě automobilové mycí linky mu v očích vykřesala jiskru. „To už bude zase jen na lidech. Tak podepíšete se mi?“ strčila mu jakési lejstro před obličej.

Pár podpisů už na něm bylo. „Jo, abych nezapomněla, ať to podepíše i manželka,“ vyhrkla spěšně. To už se Miloš Čermák, zapálený radioamatér, smál na celé kolo. „Žádnou nemám, takže o to je to pro mě lehčí. Jasná věc, s tankem pryč!“ zatvářil se naoko důležitě a udělal na papír klikyhák.

Kráska se na něho taky usmála a chystala se k odchodu. Významně se přitom zachumlala do svého kabátu při zjevném náznaku nechtěného návratu do deštivého jarního počasí.

„Moment, madam! Další sympatizanti vám určitě neutečou! Přijmete pozvání na čaj? Ten ruský kus starého železa ještě můžeme víc probrat,“ zval ji  gestem do bytu.

„Když já nevím, do cizího kvartýru zrovna ráda nevstupuji,“ zatvářila se jak dívka z klášterní školy. „Čaj je přece v každé domácnosti stejný. Když mi budete držet palce, tak se mi ho podaří i uvařit,“ nepřestával v úsměvu cenit zuby.

„Možná jen na chvilku,“ sklopila Viktorie Žďárská oči. A dobře při tom věděla, že od té chvíle bude všechno klopit už jen Miloš Čermák. Kráska, která toho dopoledne zvedala ze židle komisaře Vávru, si už na dopadení dávala větší pozor.

Ostatní oškubaní hejlové byli jen nahodilí naivkové s trochou peněz a hodně velkým vztekem. Viktorie Žďárská si tyhle týpky vybírala jen v zimě. Doma měli teplo, za jídlo by se vydali z posledního a zbylo někdy i na lahvinku.

Ledva oběma začalo kručet v břiše, kráska zmizela. Kde nebylo něco cenného, vzala aspoň těch pár hadrů, co si ti podvedení Romeové pořídili do šatníku. Ve frcu se přece prodá všechno.

„Máte to tu moc hezké, jen co je pravda. Teplo, čisto, zařízeno,“ pokyvovala obdivně hlavou. Miloš Čermák mezitím na sebe hodil aspoň drahý župan. Starý mládenec, inženýr, který zbytečně neutratil ani korunu. „Snažím se,“ odpověděl plaše.

Už dlouho mu žádná žena nestála za řeč, ale v jejím případě usilovně hledal způsob, jak neplácat obvyklé fráze. „Toho čaje, prosím, jen do půl hrnku. Opravdu vás nechci zdržovat. A sebe taky, musím si ještě nakoupit. Mám totiž hlad jako vlk! Nebo spíš vlčice?“ řekla odzbrojujícím tenkým hláskem dívenky, která má jistotu bezpečí jen v objetí šťastného otce.

„Nebojte, zdržte se, jak sama uznáte za vhodné. A když už jste vážila cestu do toho proklatého šestého patra, pak přijměte moje pozvání na večeři v blízké restauraci. Zrovna dneska si nechci naládovat žaludek sám!“ pronesl na oko kategoricky. „Vy ale umíte ženu přesvědčit,“ pípla pobaveně a působila na svou novou oběť už přímo dojmem monacké kněžny.

Osudná voňavka za pár korun

Ve smíchovském restaurantu bylo veselo, jak to tak po několika skleničkách bývá. Veselo bylo i dalších pár týdnů, kdy se Čermák se Žďárskou intenzívně scházeli. Kde jinde, než v bytě starého mládence. Ten prý omládl tak, že dostával chuť i na sunar.

Zato komisaři Vávrovi přibývaly stařecké vrásky, neboť na policii se ohlásila další parta obraných naivků. Při pohledu na fotografii hledané recidivistky je chytal amok a Vávra od svého šéfa zase výtky, že lapení té černé vdovy už trvá příliš dlouho.

Starého mládence taky dojalo, že Viktorie Žďárská před časem ovdověla. Sice před Čermákem vystupovala jako Lenka Šmidrkalová, ale co na tom. Starý mládenec se hlavně těšil na svatbu. Ohlášky prý ještě počkají, upozorňovala ho ta dračice s poznámkou, že elitní módní salón kvůli nabitým termínům jiných zakázek určitě ne.

Svatební róba přece musí mít úroveň! Takže, milý ženichu, připrav peníze. Hodně peněz, protože do toho salonu tě zatáhnu taky! Krásné starosti v jinak šedivém životě nadšeného radioamatéra, který netušil, jak brzy už bude do pomyslného éteru vyťukávat S.O.S.

A tak Čermák klopil a klopil, a vůbec mu pro samou slepotu ze zamilovanosti nepřišlo, že těch záloh na rukáv, druhý rukáv, závoj a výšivky je nějak moc. Nemluvě o jiných výlohách, za které by se mohl ženit aspoň třikrát do týdne.

Pak spadla klec. Občasná kleptomanie se Viktorii Žďárské tentokrát nevyplatila. V obchodním domě Bílá labuť se jí stala osudná voňavka za pár korun. Z pozornosti prodavačky se radoval kriminalista Vávra, jeho šéf a pak i Miloš Čermák.

Všechny jeho peníze kráska totiž utratit nestačila. „Víte, pane komisaři, tak zase půjdu do chládku. I ty čtyři roky to v něm zase vydržím. A řeknu vám, že jste taky fešák. Můžu se za těch pár let u vás potom stavit?" řekla po rozsudku před odchodem za katr.


Autor: Petr Štrompf

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

Včera ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

Včera v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Socha skřeta s obličejem Putina dočasně stojí na místě Koněvova pomníku

6. prosince 2022 v 09:13

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 od včerejška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze...

Další články
Nahoru