Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Čtvrtek 19. 5. 2022
Svátek má Ivo
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Sňatkoví podvodníci: Behár předčil filmové hvězdy, šarm prý neztrácel ani na záchodě
Pražský Hollywood. Nápis připomínající ikonický výjev v Los Angeles je poslední roky k vidění na skále v přírodní památce Baba. Foto: Jan Puci

Sňatkoví podvodníci: Behár předčil filmové hvězdy, šarm prý neztrácel ani na záchodě

Archivy pražské mordparty ukrývají řadu již dávno zapomenutých příběhů sňatkových podvodníků. Tentokrát jsme zpracovali případ Vilibalda Behára, který v sedmdesátých letech obíral důvěřivé ženy o peníze.

Vilibald Behár je fakt třída, pokyvoval uznale hlavou policejní komisař Balcar z pražského mravnostního oddělení. Udělal to ještě jednou, než zavřel vyšetřovací spis. Detektivovi dal opravdu co proto, než takříkajíc konečně spadla klec.

Sňatkový podvodník Behár z Karlína zamotal hlavou snad více ženám, než kdejaká hollywoodská filmová hvězda tehdejších sedmdesátých let. Šel na to vskutku vynalézavě a zpočátku svým obětem ani moc nelhal.

Ubytovával se hlavně u žen, které měly své idoly právě za mřížemi. Vilibald Behár jejich duševní i fyzické samoty využíval vždy těsně po odpykání trestu. Lhostejno za co seděl na vězeňské pryčně – za mřížemi se zásadně seznamoval se spoluvězni s dlouholetým trestem.

A pak šlo vše jak na drátku. „Nejspíš jste si musel vytrpět svoje. A jak se má můj Toník?“ vyzvídala slečna Pavlína, jejíž recidivní milenec tentokrát odešel od soudu s pořádným flastrem.

„Jak by…O vás ani moc mluvit nechtěl, psal stále někomu dopisy, ale právníkovi to určitě nebylo,“ podíval se na Pavlínu úkosem, jako by za to mohla. Ta jen v úžasu zvedla obočí. „Vždycky to byl sobec. A vůl k tomu. Proto sedí. Dobře mu tak,“ mávla opovržlivě rukou.

Odpovídat na pitominy v dopisech z lochu?  Nikdy! „Jednou o vás ale opravdu hezky mluvil. Vzpomínal na léto na Slapech, a tak jsem si řekl, že až mě pustí, musím vám to říct. Protože tak milé stvoření, jako jste vy, si kdejaký hejl nezaslouží,“ odvětil poněkud vyčítavě.

„No právě! Tohle by mi nebyl nikdy schopen říct! Ale co, už má, co chtěl a vy musíte mít hlad. Ještě jednou děkuji za osobní vyřízení těch jeho nablblých pozdravů,“ zasmála se slečna Pavlína strojeně.

Vilibald Behár v tu chvíli věděl, že se ze židle paní domácí může odpoutat, až sám bude chtít. Zázemí pro budoucí promyšlené lumpárny si takto vytvořil vždycky. Musel, protože jeho nová finesa vyžadovala vždy pečlivě vyžehlenou košili, dobře padnoucí oblek a úřednickou tašku z pravé kůže.

V následujících dnech, kdy naivní slečně Pavlíně dokázal, že je chlap se vším všudy, se vydal do ulic opatřovat nemalé peníze. Bezva finta se totiž jmenovala doktor práv. Za něj se vydával v rodinách, které měly ve vězení své syny, otce, bratry…

Od spoluvězňů vždy vyzvěděl, za co ty rodiny pak dávají tučné úplatky právníkům, aby tito zlotřilci vyšli zpoza drátů na podmínku. Už to jednou zkusil, než se na to přišlo. Jenomže představa nadité peněženky byla opět silnější než sebevýhrůžněji pokroucený paragraf.

Opět si opatřil falešné doklady, i ten neumělý o dosaženém právnickém vzdělání. V paragrafech se Behár ale dobře vyznal, v lapáku střídavě pobýval od svých šestnácti let. A jako zralý padesátník odcitoval kdejakou stať tehdejšího trestního zákoníku, což se hodilo při diskusích ve zmíněných rodinách.

Proto jim nabízel „právnické služby“ s velkou nadějí na předčasné propuštění dotyčných osob. Ovšem s jednou malou podmínkou – chce to někoho „nahoře“ dobře podmazat. Právníci jsou se soudci přece taky jedna rodina.

Téměř vždy tahle finta zafungovala. Tím víc, když rodinám sděloval podrobnosti z vězení, prožité na vlastní kůži. Věrohodnost větší pravdy. Vilibald Behár ale rovněž dobře věděl, že se rodiny při návštěvách ve vězení svým otcům, strýčkům a manželům se „svým advokátem“ svěří.

Behár se proto vždy při svých výpravách za penězi představoval jiným jménem. A pak se úplatky jen sypaly a falešná naděje příbuzenstva i jejich trestanců rostla.  Zrovna tak i Behárova chuť. Přihoďte ještě tak dva tři tisíce a soudce už udělí pardon! 

Rodiny platily a u Vilibalda Behára zase platilo, že je na čase zmizet. Věděl, že to dříve nebo později praskne. Tak si užíval s paní Věrou, Martou, Danou a desítkami dalších, než zakotvil u slečny Pavlíny.

Peněz měli dost a dožít svou pozemskou pouť s takovým sympaťákem je přece terno! Slečně Pavlíně ale vychytralý Vilibald napovídal, že peníze mu dluží řada lidí, kteří je nyní raději splácí. A ještě dlouho budou.

Proto finanční nouzí netrpí a svatba proto může být třeba příští týden, konejšil jí v představě, jak jí konečně ještě vyrabovat velkou šperkovnici. Za ty zlaté a stříbrné věcičky by přece dostal víc peněz než za úplatky pro právníka.

Měl s prodejem ukradených šperků dostatek zkušeností. Jen stále nechápal, k čemu těm ženským vlastně jsou, když pak o ně stejně dříve nebo později přijdou. Co si Vilibald usmyslel, to taky brzy vykonal.

Slečnu Pavlínu připravil o ozdoby a sebe o teplý pelech, jak ironicky poznamenal při výslechu. Musel pak po těch lumpárnách cestovat napříč republikou a detektivům se chlubil, že jednou přespal i u vlakové průvodčí, když jí v Přerově skončila směna.

„Jsem teď přece nejlepší v oboru,“ chlubil se vyšetřovatelům a odvolal se na novinový článek. Žurnalisti mu prý totiž nebyli schopni vypátrat odpovídajícího soupeře. Vilibald Behár jen litoval, že ho opět nezatkl detektiv Máslo. Prý s ním zacházel velmi ohleduplně, a ne jako ten necita, náhodný policajt, který mu hned nasadil želízka, ledva Behára na ulici někdo poznal.

U soudu měl tento podvodník velkého kalibru takříkajíc poslední přání. Nechtěl do věznice, ze které byl před časem propuštěn. „Tam bych ten vosmiletej flastr teď vážně nepřežil!“ prosil. Soudkyně byla zřejmě milosrdná. Nebo spíš zapůsobil Behárův šarm, který podle policie neztrácel snad ani na záchodě.


Autor: Petr Štrompf

Ženský křik z potemnělé ulice zalarmoval sousedku, ta zavolala na tísňovou linku

Včera ve 12:34

Když strážníci dorazili do Výhledové ulice, spatřili v křoví na zemi dva muže. Jeden držel druhého v tzv. kravatě. Jakmile uviděl hlídku, sevření uvolnil a řekl, že byl dotyčným bezdůvodně napaden.

Muž spadnul ze stromu a kolem poházená elektronika nebyla jeho

Včera v 06:37

Hlídka strážníků našla zraněného, který si stěžoval na bolest v kotníku, sedět pod stromem hned vedle restaurace v Rumburské ulici. Tvrdil, že spadnul ze stromu a s věcmi na trávníku nemá nic společného. 

Po návratu čekalo na manžele doma překvapení

Včera v 05:38

Po otevření vstupních dveří od bytu se manželský pár nestačil divit. Neznámá žena se právě přehrabovala v jejich věcech.

Na Andělu pobíhal muž ve spodním prádle

12. května 2022 v 19:19

Včera odpoledne řešila hlídka městské policie dezorientovaného polonahého muže, který na pěší zóně Anděl pobíhal jen ve spodním prádle a zmateně se motal po ulici. S hlídkou nespolupracoval, nereagoval na výzvy.

Požár v dílně způsobil milionovou škodu

12. května 2022 v 18:53

Jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve druhém stupni poplachu v Černokostelecké ulici v Praze 10. První jednotka na místě byla deset minut po 17. hodině, ve středu 11. května.

Sražená značka u přechodu pro chodce a patník. Řidič měl přes 1,7 promile

12. května 2022 v 18:48

Auta kličkujícího z pruhu do pruhu si všimli strážníci v Kbelské ulici. Při kontrole 55letého řidiče zaujala jejich pozornost poškozená přední kapota a levá strana vozu. Navíc řidičovy pohyby i způsob komunikace vykazovaly jasné známky požití alkoholu.

Nebezpečně na sdíleném skútru

9. května 2022 v 09:31

Nebezpečná a rychlá jízda doprovázená bezdůvodným troubením upoutala minulý týden kolem půl deváté večer pozornost projíždějící hlídky strážníků v Pařížské ulici. Na výzvu k zastavení řidič přidal plyn.

Po skončení hokeje za volant

30. dubna 2022 v 07:49

Z jízdního pruhu přes obrubník na tramvajový pás a zase zpět. Tento nestandardní způsob jízdy zaznamenala hlídka strážníků pár minut minulou sobotu po půlnoci v Sokolovské ulici a řidiče osobního auta za pomoci majáků zastavila.

Cizinec zaútočil pěstí na strážníka, skončil s pouty na rukou

27. dubna 2022 ve 12:43

Těsně před půlnocí v neděli projížděla autohlídka strážníků Václavským náměstím, kde si v horní části všimla strkanice několika mužů, která přecházela ve fyzické napadání. Strážníci ke skupince osob doběhli ve chvíli, kdy jeden z mužů pěstmi útočil na hlavu a horní polovinu těla...

Plynová pistole se útočníkovi zablokovala

26. dubna 2022 v 10:06

Při cestě do práce si dvojice strážníků v Nábřežní ulici všimla hloučku lidí, kteří se snažili od sebe odtrhnout dva muže. Strážníci zastavili auto a vběhli mezi přihlížející právě ve chvíli, kdy už oba muži byli na zemi. Zákonné výzvy byly neúčinné, proto se strážníci pokusili pomocí donucovacích...

Další články
Nahoru