Dnes Sobota - zatazeno 4°C
Zítra Neděle - snih 1°C
Sobota 27. 11. 2021
Svátek má Xenie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Sňatkoví podvodníci: Behár předčil filmové hvězdy, šarm prý neztrácel ani na záchodě
Pražský Hollywood. Nápis připomínající ikonický výjev v Los Angeles je poslední roky k vidění na skále v přírodní památce Baba. Foto: Jan Puci

Sňatkoví podvodníci: Behár předčil filmové hvězdy, šarm prý neztrácel ani na záchodě

Archivy pražské mordparty ukrývají řadu již dávno zapomenutých příběhů sňatkových podvodníků. Tentokrát jsme zpracovali případ Vilibalda Behára, který v sedmdesátých letech obíral důvěřivé ženy o peníze.

Vilibald Behár je fakt třída, pokyvoval uznale hlavou policejní komisař Balcar z pražského mravnostního oddělení. Udělal to ještě jednou, než zavřel vyšetřovací spis. Detektivovi dal opravdu co proto, než takříkajíc konečně spadla klec.

Sňatkový podvodník Behár z Karlína zamotal hlavou snad více ženám, než kdejaká hollywoodská filmová hvězda tehdejších sedmdesátých let. Šel na to vskutku vynalézavě a zpočátku svým obětem ani moc nelhal.

Ubytovával se hlavně u žen, které měly své idoly právě za mřížemi. Vilibald Behár jejich duševní i fyzické samoty využíval vždy těsně po odpykání trestu. Lhostejno za co seděl na vězeňské pryčně – za mřížemi se zásadně seznamoval se spoluvězni s dlouholetým trestem.

A pak šlo vše jak na drátku. „Nejspíš jste si musel vytrpět svoje. A jak se má můj Toník?“ vyzvídala slečna Pavlína, jejíž recidivní milenec tentokrát odešel od soudu s pořádným flastrem.

„Jak by…O vás ani moc mluvit nechtěl, psal stále někomu dopisy, ale právníkovi to určitě nebylo,“ podíval se na Pavlínu úkosem, jako by za to mohla. Ta jen v úžasu zvedla obočí. „Vždycky to byl sobec. A vůl k tomu. Proto sedí. Dobře mu tak,“ mávla opovržlivě rukou.

Odpovídat na pitominy v dopisech z lochu?  Nikdy! „Jednou o vás ale opravdu hezky mluvil. Vzpomínal na léto na Slapech, a tak jsem si řekl, že až mě pustí, musím vám to říct. Protože tak milé stvoření, jako jste vy, si kdejaký hejl nezaslouží,“ odvětil poněkud vyčítavě.

„No právě! Tohle by mi nebyl nikdy schopen říct! Ale co, už má, co chtěl a vy musíte mít hlad. Ještě jednou děkuji za osobní vyřízení těch jeho nablblých pozdravů,“ zasmála se slečna Pavlína strojeně.

Vilibald Behár v tu chvíli věděl, že se ze židle paní domácí může odpoutat, až sám bude chtít. Zázemí pro budoucí promyšlené lumpárny si takto vytvořil vždycky. Musel, protože jeho nová finesa vyžadovala vždy pečlivě vyžehlenou košili, dobře padnoucí oblek a úřednickou tašku z pravé kůže.

V následujících dnech, kdy naivní slečně Pavlíně dokázal, že je chlap se vším všudy, se vydal do ulic opatřovat nemalé peníze. Bezva finta se totiž jmenovala doktor práv. Za něj se vydával v rodinách, které měly ve vězení své syny, otce, bratry…

Od spoluvězňů vždy vyzvěděl, za co ty rodiny pak dávají tučné úplatky právníkům, aby tito zlotřilci vyšli zpoza drátů na podmínku. Už to jednou zkusil, než se na to přišlo. Jenomže představa nadité peněženky byla opět silnější než sebevýhrůžněji pokroucený paragraf.

Opět si opatřil falešné doklady, i ten neumělý o dosaženém právnickém vzdělání. V paragrafech se Behár ale dobře vyznal, v lapáku střídavě pobýval od svých šestnácti let. A jako zralý padesátník odcitoval kdejakou stať tehdejšího trestního zákoníku, což se hodilo při diskusích ve zmíněných rodinách.

Proto jim nabízel „právnické služby“ s velkou nadějí na předčasné propuštění dotyčných osob. Ovšem s jednou malou podmínkou – chce to někoho „nahoře“ dobře podmazat. Právníci jsou se soudci přece taky jedna rodina.

Téměř vždy tahle finta zafungovala. Tím víc, když rodinám sděloval podrobnosti z vězení, prožité na vlastní kůži. Věrohodnost větší pravdy. Vilibald Behár ale rovněž dobře věděl, že se rodiny při návštěvách ve vězení svým otcům, strýčkům a manželům se „svým advokátem“ svěří.

Behár se proto vždy při svých výpravách za penězi představoval jiným jménem. A pak se úplatky jen sypaly a falešná naděje příbuzenstva i jejich trestanců rostla.  Zrovna tak i Behárova chuť. Přihoďte ještě tak dva tři tisíce a soudce už udělí pardon! 

Rodiny platily a u Vilibalda Behára zase platilo, že je na čase zmizet. Věděl, že to dříve nebo později praskne. Tak si užíval s paní Věrou, Martou, Danou a desítkami dalších, než zakotvil u slečny Pavlíny.

Peněz měli dost a dožít svou pozemskou pouť s takovým sympaťákem je přece terno! Slečně Pavlíně ale vychytralý Vilibald napovídal, že peníze mu dluží řada lidí, kteří je nyní raději splácí. A ještě dlouho budou.

Proto finanční nouzí netrpí a svatba proto může být třeba příští týden, konejšil jí v představě, jak jí konečně ještě vyrabovat velkou šperkovnici. Za ty zlaté a stříbrné věcičky by přece dostal víc peněz než za úplatky pro právníka.

Měl s prodejem ukradených šperků dostatek zkušeností. Jen stále nechápal, k čemu těm ženským vlastně jsou, když pak o ně stejně dříve nebo později přijdou. Co si Vilibald usmyslel, to taky brzy vykonal.

Slečnu Pavlínu připravil o ozdoby a sebe o teplý pelech, jak ironicky poznamenal při výslechu. Musel pak po těch lumpárnách cestovat napříč republikou a detektivům se chlubil, že jednou přespal i u vlakové průvodčí, když jí v Přerově skončila směna.

„Jsem teď přece nejlepší v oboru,“ chlubil se vyšetřovatelům a odvolal se na novinový článek. Žurnalisti mu prý totiž nebyli schopni vypátrat odpovídajícího soupeře. Vilibald Behár jen litoval, že ho opět nezatkl detektiv Máslo. Prý s ním zacházel velmi ohleduplně, a ne jako ten necita, náhodný policajt, který mu hned nasadil želízka, ledva Behára na ulici někdo poznal.

U soudu měl tento podvodník velkého kalibru takříkajíc poslední přání. Nechtěl do věznice, ze které byl před časem propuštěn. „Tam bych ten vosmiletej flastr teď vážně nepřežil!“ prosil. Soudkyně byla zřejmě milosrdná. Nebo spíš zapůsobil Behárův šarm, který podle policie neztrácel snad ani na záchodě.


Autor: Petr Štrompf

Hořela knihovna, zasahovali hasiči

Včera v 11:31

Ve čtvrtek 25. listopadu zasahovaly od 17:30 hodin tři profesionální jednotky pražských hasičů v Kafkově ulici v Praze 6 u požáru bytu.

Cizinec v centru povalil betonový koš

23. listopadu 2021 ve 12:38

Mladý cizinec na náměstí Republiky před zraky strážníků povalil betonový koš a křičel na ně „fuck you“. Hlídka muže vyzvala, aby se uklidnil, prokázal totožnost a koš vrátil do původního stavu. Cizinci se ale reakce strážníků nelíbila a velmi hlasitě to dával stále najevo, čímž upoutal pozornost...

V Haškově ulici řádil sprejer

22. listopadu 2021 v 18:03

V sobotu před desátou večer oslovil hlídku strážníků majitel večerky v Haškově ulici s tím, že mu právě někdo posprejoval výlohu nápisem „ZONE7“.

Odcizit lubrikační gel se mu vymstilo

22. listopadu 2021 v 17:58

Krádež lubrikačního gelu v hodnotě 160 korun se stala osudnou 34letému muži. Věc odcizil v nákupním centru na Smíchově a strážníky přivolala ostraha obchodu.

V Křesomyslově ulici hořel byt v činžovním domě

17. listopadu 2021 v 08:51

Dvě jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly v úterý 16. listopadu od 20:25 hodin v Křesomyslově ulici v Praze 4 u požáru bytu v činžovním domě.

Dva zákazy a jednou drogy

11. listopadu 2021 v 07:38

První den týdne byl pro strážníky pestrý. V centru zaparkoval řidič se zákazem řízení na místě vyhrazeném pro invalidy. Tvrdil, že autem přijela jeho přítelkyně. Na Černém Mostě nejprve řešili muže, který se dopustil krádeže, vzápětí ho ale chytli za zákaz řízení. Řidičku ovlivněnou drogami pak...

Požár v Janovské ulici

10. listopadu 2021 v 08:01

Pražští policisté spolu s ostatními složkami integrovaného záchranného systému vyjížděli v sobotu krátce po sedmé hodině ranní do Janovské ulice v Praze 10 k požáru panelového domu. Jako první na místě byli policisté z pohotovostní motorizované jednotky, kteří se nemohli dostat dovnitř do domu,...

Drogy v autě a zákaz řízení

9. listopadu 2021 v 09:49

Policisté z pohotovostní motorizované jednotky si v sobotu odpoledne všimli v ulici Polaneckého v Praze 9 modrého auta, které se rozhodli zastavit a zkontrolovat.

Nářadí ve stavební buňce a nocleh ho zlákaly k noční návštěvě

2. listopadu 2021 v 15:58

Zvuk tříštícího se skla a tupé rány vycházející z nedalekého staveniště probudily obyvatele z ulice U Klikovky v Praze 5. Hlídka srážníků prošla na staveniště otevřenou bránou a zjistila světlo a pohyb ve stavební buňce.

Další články
Nahoru