dnes
Pátek - obcasny-dest
15°C
zítra
Sobota - polojasno
17°C
pozítří
Neděle - oblacno
16°C
Snaha odvolat vedení radnice Prahy 12 opozici nevyšla, nebyl schválen program mimořádného jednání
Starosta Prahy 12 Jan Adamec při projevu na jednání zastupitelstva. Foto: archiv

Snaha odvolat vedení radnice Prahy 12 opozici nevyšla, nebyl schválen program mimořádného jednání

Zastupitelstvo Prahy 12 včera neschválilo program mimořádného jednání, které svolala opozice. Chtěla na něm jednat o zrušení usnesení o změně územního plánu v Kamýku a výstavbě bytového domu Na Cikorce. Rada městské části včera usnesení týkající se sídliště Kamýk zrušila a s lidmi chce dál jednat, uvedl starosta Jan Adamec (Piráti). Opozice také chtěla projednat odvolání starosty a místostarostky Evy Tylové (za Piráty).

Na jednání přišlo několik desítek obyvatel Prahy 12, kteří s výstavbou v Kamýku nesouhlasí. Po ukončení oficiální části jednání veřejnost odmítala opustit zasedací místnost a žádala odstoupení vedení radnice.

Starosta už dříve na sociálních sítích avizoval, že se koalice shodla na neschválení programu mimořádného jednání. Budoucnost lokality Kamýk byla podle ní dlouho na programu řádného jednání zastupitelstva, které se bude konat 27. listopadu.

Před zahájením zastupitelstva přišli mezi přítomné obyvatele starosta a místostarostka, aby jim předali včera schválené usnesení rady o zrušení schválené změny územního plánu v Kamýku mezi ulicemi Lhotecká, Těšíkova a Imrychova, která měla upravit koeficient zastavěnosti prostoru.

Opozice kritizovala to, že rada změnu územního plánu v lokalitě Kamýk schválila bez projednání na zastupitelstvu a rozhodnutí poslala na magistrát. Na sídlišti Kamýk, v místě bývalé kotelny, měl původně vzniknout výškový dům.

Nová studie místo toho počítá s nižšími, ale několika stavbami. Vedení radnice včera slíbilo pokračovat v jednání s lidmi a zanesení jejich připomínek do studie.

Krátké jednání zastupitelstva bylo bouřlivé. Obyvatelé Prahy 12 si na něj přinesli transparenty. Objevilo se na nich třeba heslo „Tady je developerovo!„ Při projevech starosty a místostarostky volali „hanba“, „kdo lže, ten krade" nebo „defenestrace".

Na začátku vystoupil i bývalý starosta městské části za ANO Milan Maruštík. Kritizoval současného starostu Adamce za to, že na internetu vyzýval obyvatele, aby nechodili na mimořádné zastupitelstvo.

O odvolání starosty opozice žádala kvůli tomu, že podle ní nezvládá svou funkci, ignoruje požadavky zastupitelských klubů a podepisuje smlouvy nevýhodné pro městskou část, uvedla v důvodové zprávě. Tylová podle zprávy dlouhodobě podporuje developerské projekty, které nejsou ve prospěch Prahy 12.

Koalici v Praze 12 utvořili Piráti, kteří kandidovali spolu se Zelenými, ODS a TOP 09. Dohromady mají v pětatřicetičlenném zastupitelstvu 21 křesel. V opozici je Změna pro Prahu 12 složená z KDU-ČSL, STAN a nezávislých kandidátů, ANO a sdružení komunistů a nezávislých kandidátů Občané dvanáctky.


Nacher: Ministerstvo financí by se mělo na svět dívat méně úřednickýma očima

Včera ve 13:09

Jsem zklamaný negativním stanoviskem Ministerstva financí k návrhu na rozšíření kompetencí Finančního arbitra. A to nejen proto, že větší uplatnění mimosoudního řešení spotřebitelských sporů má hnutí ANO ve svém volebním programu, ale i proto, že k posilování práv spotřebitelů se vláda hlásí i ve...

Další články
Nahoru