Dnes Čtvrtek - jasno 4°C
Zítra Pátek - zatazeno 1°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Snad nebudeme kromě covidu muset řešit ještě problémy s vodou. Radnice jsou v pohotovosti
Rozbouřená Vltava, dnešní pohled na jez u Jiráskova mostu. Foto: Jan Puci

Snad nebudeme kromě covidu muset řešit ještě problémy s vodou. Radnice jsou v pohotovosti

I v Praze stoupá hladina Vltavy a jejích přítoků. Dnes v pět hodin ráno byl v Malé Chuchli průtok Vltavy 270 metrů krychlových za vteřinu, v 15:30 hodin už byl 406 metrů a stále se zvyšuje. Praha by se měla zítra dopoledne blížit k průtoku 500 kubíků za sekundu, což už odpovídá prvnímu stupni povodňové aktivity. Jen pro představu, předevčírem ráno byl vteřinový průtok 70 metrů. Kromě magistrátu jsou v pohotovosti i radnice městských částí.

Český hydrometeorologický ústav dnes vydal pro Prahu výstrahu na povodňovou bdělost. S ohledem na platnou výstrahu dojde dnes k preventivnímu uzavření pražských náplavek a už byla uzavřena povodňová vrata na Čertovce. 

„Do večera uzavřeme pro veřejnost i náplavky na městských částech Praha 1, 2 a 5. Jsme v kontaktu jak s Povodím Vltavy, tak s městskými částmi, kterých se tato situace týká. Hladinu a průtok řeky budeme v následujících dnech bedlivě monitorovat,” uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Berounka a Sázava by měly v Praze kulminovat v sobotu dopoledne. Meteorologové původně předpokládali, že se dnes srážky přesunou na Moravu, ale to se nestalo.

„Jako starostka jsem už zažila několik povodní na Vltavě i Botiči. Proto, když hladina stoupá, raději svolávám krizový štáb. Dnes jsme se setkali v poledne. Prověřili jsme si spojení, řekli si, kdo koho bude případně zastupovat, rozdělili úkoly, kdyby zvýšená voda působila problémy,“ informovala server Pražský patriot starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

„Na Botiči máme povoďnovou hlídku, námi zřizované školy jsou připraveny v případě nutnosti poskytnout shromažďovací evakuační prostory. Dnes měli zástupci městských částí videorozhovor s představiteli hlavního města. Bohužel se ukazuje, že povodňový plán Prahy, který přenáší odpovědnost za kroky při povodňové hrozbě na jednotlivé radnice, není dobrý. Věřím, že tento chaos přiměje magistrát k tomu, aby se vrátil k předchozí praxi, kterou prověřily několikery povodně. Hlavní město musí být ten hlavní koordinátor," dodala. 

„Situaci pozorně sledujeme a jsme připraveni svolat v případě, že se bude dále zhoršovat, krizový štáb," sdělil mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.  

„Byli vyrozuměni členové povodňové komise, kteří jsou připraveni se operativně sejít. Krizový štáb by byl aktivován v době vyhlášeného některého z krizových stavů,“ sdělil mluvčí Prahy 5 Stanislav Brunclík. „Situaci monitorujeme,“ doplnila starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

„Jednáme v souladu s předepsanými postupy, jež vycházejí z platné stupnice povodňové aktivity. Stále zůstáváme ve stavu, kdy obyvatelům Prahy 6 nehrozí bezprostřední povodňové nebezpečí. Nicméně v rámci prevence jsme v noci na dnešek aktivovali povodňovou hlídku, která průběžně monitoruje situaci v terénu. Informace od této hlídky pravidelně vyhodnocujeme a v případě zhoršení situace jsme připraveni operativně zavést další opatření,“ sdělil mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich. 

Starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS) aktivoval odbor krizového řízení úřadu městské části, jehož povodňová četa monitoruje hladinu Rokytky i Vltavy. V případě zhoršení situace starosta svolá mimořádný krizový štáb.

Podobně budou reagovat i další městské části. „Určitě situaci monitorujeme a bude celý víkend v pohotovosti. Podle aktuálního vývoje případně okamžitě podnikneme potřebné kroky," sdělil starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).


Autor: Jan Puci

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

Včera ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

Včera v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Socha skřeta s obličejem Putina dočasně stojí na místě Koněvova pomníku

6. prosince 2022 v 09:13

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 od včerejška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze...

Další články
Nahoru