Dnes Středa - jasno 17°C
Zítra Čtvrtek - jasno 16°C
Středa 16. 6. 2021
Svátek má Zbyněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Snad nebudeme kromě covidu muset řešit ještě problémy s vodou. Radnice jsou v pohotovosti
Rozbouřená Vltava, dnešní pohled na jez u Jiráskova mostu. Foto: Jan Puci

Snad nebudeme kromě covidu muset řešit ještě problémy s vodou. Radnice jsou v pohotovosti

I v Praze stoupá hladina Vltavy a jejích přítoků. Dnes v pět hodin ráno byl v Malé Chuchli průtok Vltavy 270 metrů krychlových za vteřinu, v 15:30 hodin už byl 406 metrů a stále se zvyšuje. Praha by se měla zítra dopoledne blížit k průtoku 500 kubíků za sekundu, což už odpovídá prvnímu stupni povodňové aktivity. Jen pro představu, předevčírem ráno byl vteřinový průtok 70 metrů. Kromě magistrátu jsou v pohotovosti i radnice městských částí.

Český hydrometeorologický ústav dnes vydal pro Prahu výstrahu na povodňovou bdělost. S ohledem na platnou výstrahu dojde dnes k preventivnímu uzavření pražských náplavek a už byla uzavřena povodňová vrata na Čertovce. 

„Do večera uzavřeme pro veřejnost i náplavky na městských částech Praha 1, 2 a 5. Jsme v kontaktu jak s Povodím Vltavy, tak s městskými částmi, kterých se tato situace týká. Hladinu a průtok řeky budeme v následujících dnech bedlivě monitorovat,” uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Berounka a Sázava by měly v Praze kulminovat v sobotu dopoledne. Meteorologové původně předpokládali, že se dnes srážky přesunou na Moravu, ale to se nestalo.

„Jako starostka jsem už zažila několik povodní na Vltavě i Botiči. Proto, když hladina stoupá, raději svolávám krizový štáb. Dnes jsme se setkali v poledne. Prověřili jsme si spojení, řekli si, kdo koho bude případně zastupovat, rozdělili úkoly, kdyby zvýšená voda působila problémy,“ informovala server Pražský patriot starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

„Na Botiči máme povoďnovou hlídku, námi zřizované školy jsou připraveny v případě nutnosti poskytnout shromažďovací evakuační prostory. Dnes měli zástupci městských částí videorozhovor s představiteli hlavního města. Bohužel se ukazuje, že povodňový plán Prahy, který přenáší odpovědnost za kroky při povodňové hrozbě na jednotlivé radnice, není dobrý. Věřím, že tento chaos přiměje magistrát k tomu, aby se vrátil k předchozí praxi, kterou prověřily několikery povodně. Hlavní město musí být ten hlavní koordinátor," dodala. 

„Situaci pozorně sledujeme a jsme připraveni svolat v případě, že se bude dále zhoršovat, krizový štáb," sdělil mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.  

„Byli vyrozuměni členové povodňové komise, kteří jsou připraveni se operativně sejít. Krizový štáb by byl aktivován v době vyhlášeného některého z krizových stavů,“ sdělil mluvčí Prahy 5 Stanislav Brunclík. „Situaci monitorujeme,“ doplnila starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

„Jednáme v souladu s předepsanými postupy, jež vycházejí z platné stupnice povodňové aktivity. Stále zůstáváme ve stavu, kdy obyvatelům Prahy 6 nehrozí bezprostřední povodňové nebezpečí. Nicméně v rámci prevence jsme v noci na dnešek aktivovali povodňovou hlídku, která průběžně monitoruje situaci v terénu. Informace od této hlídky pravidelně vyhodnocujeme a v případě zhoršení situace jsme připraveni operativně zavést další opatření,“ sdělil mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich. 

Starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS) aktivoval odbor krizového řízení úřadu městské části, jehož povodňová četa monitoruje hladinu Rokytky i Vltavy. V případě zhoršení situace starosta svolá mimořádný krizový štáb.

Podobně budou reagovat i další městské části. „Určitě situaci monitorujeme a bude celý víkend v pohotovosti. Podle aktuálního vývoje případně okamžitě podnikneme potřebné kroky," sdělil starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).


Zasedne Komise pro strategické a územní plánování RMČ Prahy 11

Včera v 16:54

Jednání komise ve čtvrtek 17. června od 18 hodin je veřejné a bude se konat v zasedací místnosti Vidimova v budově úřadu.

Provozovateli hostince U Rotundy bude ukončena nájemní smlouva

Včera v 09:07

Radní Prahy 1 schválili návrh na ukončení smlouvy se současným provozovatelem hospody U Rotundy. Ten městské části dlouhodobě dluží na nájemném a jeho dluh už v roce 2018 činil 832 tisíc korun. Na tuto částku byl také v prosinci 2019 zastupiteli schválen splátkový kalendář. Nájemce ho ale...

Praha obnoví činnost Podnikatelského a inovačního centra

Včera v 07:09

Novým provozovatelem Podnikatelského a inovačního centra hl. m. Prahy (PIC) se stane Pražský inovační institut (Pii). Město uzavřelo s Pii smlouvu o zajištění provozu.

Hlavní město a Praha 12 budou spolupracovat na projektu nájemního bydlení a kulturního centra

Včera v 07:05

Rada Prahy schválila spolupráci s městskou částí Praha 12 na společném projektu výstavby městského nájemního bydlení a multifunkčního sálu pro společenské akce. Projekt, který na pozemcích hlavního města podél ulice Písková naváže na Novou Radnici Praha 12, zahrnuje rekonstrukci a rozšíření...

Probíhá veřejné projednání budoucí podoby dvou parků v Praze 1

14. června 2021 ve 23:26

V pátek 11. června skončilo první kolo veřejného projednávání podoby a případné revitalizace dvou parků na území první městské části – parku Na Františku a parčíku mezi Pařížskou, Břehovou a Maiselovou ulicí.  

Petenti požadují, aby byl 27. květen prohlášen za významný den

14. června 2021 ve 23:00

Právě 27. května v roce 1942 českoslovenští parašutisté uskutečnili jeden z nejvýznamnějších odbojových činů 2. světové války, úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Petiční archy podporující, aby se tento den stal významným dnem České republiky, lze podepsat...

Další články
Nahoru