dnes
Pátek - prehanky-dest
31°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
18°C
pozítří
Neděle - oblacno
20°C
Smutné výročí: Tragický požár hotelu Olympik způsobila nedbalost souvisící s ledničkou
Zásah hasičů při požáru hotelu Olympik v roce 1995. Foto: Roman Půta / HZS Praha

Smutné výročí: Tragický požár hotelu Olympik způsobila nedbalost souvisící s ledničkou

Požár, který 26. května 1995 postihl hotel Olympik v Praze 8, patří i v současnosti k nejtragičtějším událostem svého druhu v historii Česka. Hustý dým připravil o život osm zahraničních turistů (jednoho Němce, dvě Finky, dvě Američanky a tři Belgičanky) a 34 lidí bylo zraněno. Z hotelu bylo evakuováno zhruba sto lidí, hmotná škoda byla vyčíslena na 34 milionů korun.

Požár vypuknul kolem osmnácté hodiny v místnosti pokojských v 11. patře. V 18:07 spustilo čidlo instalované u stropu poplach. Dva zaměstnanci hotelu se pokusili zkrotit plameny ručními hasícími přístroji. Nepodařilo se jim to. Naopak, otevřením dveří způsobili průvan, oheň tak dostal novou „energii“.

O pár minut později dorazily na místo první jednotky hasičů. Pokusily  se také o prvotní zásah ručními přístroji na rozpálené dveře pokojských, nicméně bez úspěchu.

pozar-olympik „Hlídka ustupuje, hadice od hydrantové skříně končí na zemi, dva muži na vyvolání poplachu alespoň v ohroženém patře nestačí. Přesto ale dokázali vyburcovat několik hostů a zachránit jim život. Až do zakouření chodeb probíhá samovolná evakuace,“ uvedl bývalý šéf vyšetřovatelů příčin požáru pražského hasičského sboru Václav Hladík.

Hosty odříznuté v nejvyšších patrech hotelu nejvíc ohrožoval hustý kouř, stoupající schodišťovou šachtou. Řada z nich před dýmem utekla na okenní parapety pokojů. Ačkoliv při jejich záchraně pomocí žebříků nebyla nouze o dramatické okamžiky, dostali se všichni bez újmy na zem.

Reakce, která se dočkala řady děkovných dopisů ze strany zachráněných, byla ze strany Václava Syblíka. Při průzkumu hořícího pekla se dostal do pokoje plného hostů. Schovali se zde ze zakouřené chodby. Zůstal s nimi, mokrými prostěradly utěsnil dveře a vyrazil okenní sklo. Tím dostal do místnosti čerstvý vzduch, který ale díky utěsnění nerozdmýchával plameny v hotelu. Následně hosty zachránili Syblíkovy kolegové, smíchovský hasič dál pokračoval ve své práci.  

Na pomoc byly povolány letky Ministerstva vnitra a Záchranné služby. Na střeše přistál vrtulník určený k transportu zraněných. Bohužel, v některých případech byla předlékařská pomoc marná.

„Lékaři konstatují ve třech případech smrt, další zraněná umírá během transportu. Ve dvou pokojích jsou pak nalezena těla dalších dvou mrtvých,“ popsal Václav Hladík.

Celková bilance požáru byla tragická – zemřelo osm ubytovaných hostů. Do té doby to bylo nejvyšší počet mrtvých u požáru v historii pražského hasičského sboru. Překonal ho až v roce 2010 požár k demolici určeného drážního objektu na Florenci. V troskách budovy, v níž často přespávali lidé bez domova, našli záchranáři devět lidských těl. Tragédii podle vyšetřovatelů způsobila nedbalost jedné z oběti při zacházení s otevřeným ohněm.

Požár hotelu Olympik se podařilo dostat pod kontrolu v 21:26 hodin, tedy tři a půl hodiny po jeho ohlášení. Následně byl ustanoven vyšetřovací tým, který měl zjistit, co katastrofu způsobilo. Zjistilo se, že za vznikem požáru byla lidská nedbalost.

V nalezeném ohnisku byly nalezeny zbytky elektrické chladnice. „Prohlídkou obdobných místností v nezasažené části hotelu nalezli členové týmu chladnice instalované po stoly, přiražené k dřevěnému ostění s minimální možností odvětrávání,“ uvedl šéf vyšetřovatelů Hladík.

Bylo zjištěno, že na chladničku byly odkládány časopisy, utěrky a další textilie. Při testech v kriminalistickém ústavu se ukázalo, že ke vzplanutí odloženého předmětu stačilo teplo stoupající od agregátu chladničky. Teplota trubky nad chladicím agregátem, kde se chladivo odpařuje, dosahuje za 10 minut provozu na volné ploše teploty 130°C.

Ukázalo se také, že velký vliv na šíření plamenů měl hořlavý materiál v podhledech chodby, koberce, dřevěné obložení zábradlí a v některých poschodích také neuzavřené dveře ze schodiště do chodeb. Požár se také rozšiřoval kvůli takzvanému komínovému efektu v prostoru schodiště.

Hasičům v metropoli tragický požár pomohl prosadit přísnější normy o únikových cestách v domech a přispěl také k výrazné obměně vybavení. Následně byl prověřen i stav dalších pražských hotelů z hlediska požární bezpečnosti.


Provoz zákaznického centra PVK bude v srpnu bez omezení

Včera v 10:05

Od 1. srpna obnoví Pražské vodovody a kanalizace provoz zákaznického centra v Dykově ulici. Zákaznické centrum se uzavřelo v druhé polovině března kvůli rozhodnutí vlády související s pandemií způsobené koronavirem. V omezeném režimu bylo znovu otevřeno 4. května.

Praha 2 pro podnikatele: Inzerovat v Novinách Prahy 2 mohou se slevou

Včera v 07:11

Radní Prahy 2 přijali v dubnu opatření ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru na podnikatelské a další subjekty.

Do budovy úřadu Prahy 2 s roušku

8. července 2020 v 11:43

Povinná ochrana úst a nosu plošně zůstala už jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na větších akcích uvnitř a v metru.

Pocitová mapa Prahy 9: Označte místo, které chcete změnit

8. července 2020 v 07:58

Na základě sběru názorů a pocitů obyvatel deváté městské části, které se týkají kvality životního prostředí v jejich bezprostředním okolí, a klimatických změn, které ho ovlivňují, vznikla Pocitová mapa.

Severně od Opatovské vznikne prostor pro oddych a relaxaci

7. července 2020 ve 12:26

Zítra, 8. července, zahájí Praha 11 regeneraci vnitrobloku mezi ulicemi Konstantinova a Černockého. V rámci úprav lokality budou odstraněny původní květníky a prostor zkrášlí nový květník osázený trvalkovým záhonem.

Další články
Nahoru