dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Smutné výročí: před devětatřiceti lety se stalo z unikátního Veletržního paláce vyhořelé torzo
Požár Veletržního paláce pozdě večer 14. srpna 1974. Foto: archiv HZS Praha

Smutné výročí: před devětatřiceti lety se stalo z unikátního Veletržního paláce vyhořelé torzo

Ve středu 14. srpna 1974 prováděla strážná Veletržního paláce kolem deváté večer pravidelnou pochůzku a při tom ve 4. patře zjistila zápach kouře… V ten moment netušila, že za pár hodin tato unikátní pražská stavba zcela vyhoří.

Veletržní palác byl otevřen v roce 1928 výstavou, která oslavovala desetileté výročí vzniku Československé republiky. Rozsáhlá budova měla několik unikátů a prvenství. Jeho železobetonová konstrukce byla první svého druhu na světě a i samotný palác je považován za první funkcionalistickou stavbu v Praze.

Při stavbě se spotřebovalo tolik hmoty v objemu, kolik bylo potřeba na stavbu 55 činžovních domů.

Během německé okupace byl prostor před palácem využíván jako shromaždiště pro Židy. Po válce se Veletržní palác stal sídlem podniků zahraničního obchodu, jako byl například Tuzex či Strojimport. Poslední veletrh se zde konal v roce 1949, v provozu pak zůstalo tamější kino.

Požár 14. srpna 1974 způsobil obrovskou škodu, která se dosáhla tehdy astronomických 224 milionů korun. V následujících letech se uvažovalo, zda torzo budovy nezbourat.

veletrzni-palac-nahled

Veletržní palác

Na konci sedmdesátých let bylo rozhodnuto rekonstruovat palác pro potřeby Národní galerie , která zde měla vytvořit ucelenou sbírku umění dvacátého století.

Palác s výstavními prostory byl pro veřejnost otevřen až v roce 1995. Až do konce letošního roku je zde vystavěna Muchova Slovanská epopej.


Další články
Nahoru