Dnes Sobota - zatazeno 7°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 11°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Smutné výročí: Před 55 lety se srazily vlaky v Hloubětíně, zemřelo čtrnáct lidí
Ilustrační foto: archiv

Smutné výročí: Před 55 lety se srazily vlaky v Hloubětíně, zemřelo čtrnáct lidí

Čtrnáct lidských životů si před 55 lety, 21. září 1965, vyžádala srážka nákladního vlaku s osobním vlakem na dnes již neexistující zastávce Praha-Hloubětín. Do osobního vlaku ve směru z Prahy na Kolín narazil zezadu nákladní vlak. Z trosek bylo vyproštěno 14 mrtvých, 66 dalších cestujících bylo zraněno lehce.

Osobní vlak v zastávce vysadil cestující a rozjížděl se dál, když došlo k nárazu, který zcela zdemoloval lokomotivu nákladního vlaku a zadní vůz vlaku osobního. Přestože v té době byla již trať vybavena moderním zabezpečovacím zařízením, selhal lidský faktor. „Náraz byl tak silný, že se obě soupravy zastavily až o osmdesát metrů dále,“ citoval dobový denní tisk zprávu ministerstva vnitra.

Při neštěstí zahynulo dvanáct cestujících a strojvedoucí a vlakvedoucí z nákladní soupravy. Právě jim byla připisována vina za neštěstí. Vyšetřování totiž prokázalo, že strojvedoucí na trať vyjel, aniž by zapnul pojistné zařízení, které by vlak v případě přehlédnutí červené návěsti automaticky zastavilo.

Částečně se pak na nehodě podílel i tehdejší výpravčí ve stanici Praha-Libeň, který vlak i přes výstrahu pustil. Zastávka u západního okraje Hloubětína na trati Praha-Kolín byla zprovozněna na začátku května 1882 a zrušili ji v roce 1976.


Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

Včera ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

Včera ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

Včera v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

Včera v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru