dnes
Čtvrtek - zatazeno
12°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
13°C
Smutné výročí: Před 55 lety se srazily vlaky v Hloubětíně, zemřelo čtrnáct lidí
Ilustrační foto: archiv

Smutné výročí: Před 55 lety se srazily vlaky v Hloubětíně, zemřelo čtrnáct lidí

Čtrnáct lidských životů si před 55 lety, 21. září 1965, vyžádala srážka nákladního vlaku s osobním vlakem na dnes již neexistující zastávce Praha-Hloubětín. Do osobního vlaku ve směru z Prahy na Kolín narazil zezadu nákladní vlak. Z trosek bylo vyproštěno 14 mrtvých, 66 dalších cestujících bylo zraněno lehce.

Osobní vlak v zastávce vysadil cestující a rozjížděl se dál, když došlo k nárazu, který zcela zdemoloval lokomotivu nákladního vlaku a zadní vůz vlaku osobního. Přestože v té době byla již trať vybavena moderním zabezpečovacím zařízením, selhal lidský faktor. „Náraz byl tak silný, že se obě soupravy zastavily až o osmdesát metrů dále,“ citoval dobový denní tisk zprávu ministerstva vnitra.

Při neštěstí zahynulo dvanáct cestujících a strojvedoucí a vlakvedoucí z nákladní soupravy. Právě jim byla připisována vina za neštěstí. Vyšetřování totiž prokázalo, že strojvedoucí na trať vyjel, aniž by zapnul pojistné zařízení, které by vlak v případě přehlédnutí červené návěsti automaticky zastavilo.

Částečně se pak na nehodě podílel i tehdejší výpravčí ve stanici Praha-Libeň, který vlak i přes výstrahu pustil. Zastávka u západního okraje Hloubětína na trati Praha-Kolín byla zprovozněna na začátku května 1882 a zrušili ji v roce 1976.


Na několika místech v centru se demonstrovalo proti vládním opatřením

Včera v 19:12

Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím protestu na náměstí Republiky. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii covidu-19 umožňují konat demonstrace maximálně se...

Praha podpoří přepravu seniorů a lidí se zdravotním znevýhodněním

Včera v 17:54

Rada hlavního města Prahy schválila poskytnutí finančních prostředků na specializovanou přepravu seniorů a Pražanů se zdravotním znevýhodněním, kterou poskytuje spolek HEWER. Necelý jeden milion korun poslouží k nákupu pohonných hmot, na platy řidičů nebo na zajištění zázemí...

Magistrát zajistil extra vakcíny proti chřipce

Včera v 17:49

Hlavní město zajistilo pět tisíc vakcín proti sezónní chřipce navíc, nyní je ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha distribuuje.

Praha 8 si dnes připomene založení samostatného československého státu

Včera v 08:07

Výročí založení samostatného československého státu si vedení Prahy 8 dnes připomene pietou u Památníku protifašistického odboje na Kobyliské střelnici. Byla místem popravy 539 vlastenců převážně během roku 1942.

Praha 4 položila věnce u Památníku Tří odbojů

27. října 2020 v 07:40

Pietní akt, kterým si Praha 4 každoročně připomíná založení Československé republiky v roce 1918 se letos kvůli mimořádným opatřením vlády nekonal.

Další články
Nahoru