Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 2°C
Středa 20. 1. 2021
Svátek má Ilona
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Smutné výročí: Před 55 lety se srazily vlaky v Hloubětíně, zemřelo čtrnáct lidí
Ilustrační foto: archiv

Smutné výročí: Před 55 lety se srazily vlaky v Hloubětíně, zemřelo čtrnáct lidí

Čtrnáct lidských životů si před 55 lety, 21. září 1965, vyžádala srážka nákladního vlaku s osobním vlakem na dnes již neexistující zastávce Praha-Hloubětín. Do osobního vlaku ve směru z Prahy na Kolín narazil zezadu nákladní vlak. Z trosek bylo vyproštěno 14 mrtvých, 66 dalších cestujících bylo zraněno lehce.

Osobní vlak v zastávce vysadil cestující a rozjížděl se dál, když došlo k nárazu, který zcela zdemoloval lokomotivu nákladního vlaku a zadní vůz vlaku osobního. Přestože v té době byla již trať vybavena moderním zabezpečovacím zařízením, selhal lidský faktor. „Náraz byl tak silný, že se obě soupravy zastavily až o osmdesát metrů dále,“ citoval dobový denní tisk zprávu ministerstva vnitra.

Při neštěstí zahynulo dvanáct cestujících a strojvedoucí a vlakvedoucí z nákladní soupravy. Právě jim byla připisována vina za neštěstí. Vyšetřování totiž prokázalo, že strojvedoucí na trať vyjel, aniž by zapnul pojistné zařízení, které by vlak v případě přehlédnutí červené návěsti automaticky zastavilo.

Částečně se pak na nehodě podílel i tehdejší výpravčí ve stanici Praha-Libeň, který vlak i přes výstrahu pustil. Zastávka u západního okraje Hloubětína na trati Praha-Kolín byla zprovozněna na začátku května 1882 a zrušili ji v roce 1976.


Praha podporuje návrh na zrušení zastropování školkovného

18. ledna 2021 ve 14:39

Hlavní město už v loňském roce aktivně vyslovilo svůj nesouhlas s vládní novelou zákona o poskytování péče v dětských skupinách. Ty by již brzy mohly přijít o peníze z evropských fondů a novela Ministerstva práce a sociálních věcí ČR je chce transformovat na jesle. Provozovatelé by navíc touto...

Další články
Nahoru