dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Smutná statistika: v Praze přibývá případů domácího násilí, loňský rok byl rekordní
Ilustrační foto: sxc.hu

Smutná statistika: v Praze přibývá případů domácího násilí, loňský rok byl rekordní

Rok od roku je v hlavním městě odhalován stále větší počet případů domácího násilí. To potvrzuje i loňský rok, který se zapsal ve statistikách jako rekordní se 155 vykázanými osobami, z nichž většinu tvořili muži. Od roku 2007, kdy vzniklo Intervenční centrum spolupracující s policií, bylo v Praze vykázáno z bytu celkem 662 lidí.

„Ukazuje se, že je to problém zejména partnerů středního věku, kteří vychovávají děti. Asi největším problémem se ukazuje dominance mužů, kteří chtějí ovládat svou partnerku, a to i za cenu fyzického napadání. Na druhé straně je problém ohrožených žen, které často svou nepříznivou situaci nechtějí řešit a spoléhají se, že ji za ně vyřeší čas, což tento stav jenom zhoršuje,“ popisoval ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

Většina vykázaných se loni domácího násilí dopouštěla pod vlivem alkoholu. „Tuto skutečnost zhoršuje fakt, že z velké části rodinným incidentů přihlížely nezletilé děti. Těm to v žádném případě nedává dobrý příklad a tyto zážitky se pak odráží v jejich chování i v dospělosti,“ upřesnil Ján s tím, že jenom za minulý rok bylo ohroženo domácím násilím 48 dětí.

Nejrizikovější skupinou jsou rodiny od 30 do 40 let a následně od 40 do 50 let. Stále častěji se také objevují případy domácího násilí mezi zletilými dětmi a rodiči a na seniorech.

Domácí násilí samo od sebe nikdy neskončí

Pracovníci centra se často přesvědčují o tom, že zejména ženy se o svých problémech bojí mluvit se svými známými nebo odborníky. Nechybí případy, kdy žena, kterou opakovaně napadá muž, následně popisuje, že zažila z jeho strany první násilí už před svatbou, často dokonce během těhotenství. Přesto si namlouvá, že se situace uklidní, až přijdou děti nebo až si partner najde lepší práci.

„Naše zkušenost je taková, že kdo sáhne k násilí jako přesvědčovacímu prostředku, ten svůj nátlak psychický a fyzický spíše stupňuje. Domácí násilí samo od sebe nikdy neskončí,“ upozorňuje vedoucí Intervenčního centra Barbora Holušová.

Ta společně s ředitelem Centra sociálních služeb Praha Tomášem Jánem získala v minulém týdnu ocenění od Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy za profesionální přístup a metodickou podporu při řešení případů domácího násilí ve spolupráci s Policií ČR.

Vykázání násilníků v Praze v letech 2007 – 2013

2007: 59 osob
2008: 34 osob
2009: 48 osob
2010: 104 osob
2011: 123 osob
2012: 139 osob
2013: 155 osob

Celkem: 662 osob


Autor: Renata Rákosová
Další články
Nahoru