dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
Smůla pro čtenáře: Praha 2 prodala dům s knihovnou, majitel chce dvojnásobný nájem
Knihovna v Záhřebské ulici. Foto: nelso.cz

Smůla pro čtenáře: Praha 2 prodala dům s knihovnou, majitel chce dvojnásobný nájem

Praha 2 prodala při privatizaci dům v Záhřebské ulici, kde sídlí městská knihovna. Městská část zřizuje vlastní knihovnu ve Vinohradské ulici, pobočka v Záhřebské je součástí městské knihovny, kterou spravuje hlavní město. Podle starostky Jany Černochové (ODS) si proto o ošetření knihovny jako věcného břemene při prodeji budovy měl říct magistrát, který prodej domu schvaloval.

Bytové družstvo, které nyní budovu vlastní, s knihovnou jedná, chce ale po ní dvojnásobný nájem. Petici za zachování knihovny podepsaly už stovky lidí, dostali ji i magistrátní zastupitelé.

Podle dopisu ředitele knihovny Tomáše Řeháka, který má ČTK k dispozici, byla důvodem pro nezřízení věcného břemene lepší prodejnost domu a udržení jeho hodnoty. Nový majitel chce nájemné zhruba 700 000 korun, což je podle Řehákova vyjádření nepřijatelné. Městská část se na financování pobočky podílet nechce. S družstvem knihovna jedná i o případném opuštění části prostoru.

„Knihovna se skládá ze dvou křídel. V jednom je samostatné oddělení pro děti, ve druhém oddělení pro dospělé, které je podsklepené. Zmenšení plochy není ideální, ale možné řešení," řekl ČTK jeden z organizátorů petice za zachování knihovny Petr Frischmann.

Knihovna v Záhřebské měla v roce 2013 téměř 4400 zapsaných čtenářů, ročně ji navštívilo přes 21 000 lidí a půjčili si přes 58 000 knih, audioknih a deskových her. V Praze 2 je kromě ní a knihovny ve Vinohradské ještě pobočka v Ditrichově ulici a na Ostrčilově náměstí. Poblíž je i pobočka v Korunní, která ale už náleží pod Prahu 10. Celkem má pražská městská knihovna 42 poboček a dvě pojízdné, takzvané bibliobusy.


Další články
Nahoru