dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Smrt jsem já: Provokativní La Calaca nabízí procházku po druhém břehu
Foto: Daniela Klimešová

Smrt jsem já: Provokativní La Calaca nabízí procházku po druhém břehu

V úterý 21. října uvede divadlo Alfred ve dvoře premiéru představení Smrt jsem já. Jedná se o první autorský počin nového kolektivu La Calaca, který sestavila herečka a performerka Dora Bouzková. Propojila jedny z nejvýraznějších osobností současného pohybového a performačního divadla, Halku Třešňákovou, Jana Bártu, Apolenu Vanišovou, Lukáše Bouzka a Petra Krušelnického. Tématem představení není nic menšího než zásadní neznámá našeho života: smrt.

Dora Bouzková záměrně vybrala divadelní umělce, kteří se vyznačují širokým tvůrčím záběrem a výjimečně zralou uměleckou prací nejen v klasickém, ale i experimentálním divadle.

Svérázné jevištní individuality drží v jednotném směru svým pevným scénickým konceptem mladá výrazná režisérská osobnost Apolena Vanišová, známá už svými předchozími inscenacemi Valentýn, Všechno nejlepší a Phoebe Zeit-geist!.

smrt-jsem-ja-clanek-1-nahled Projektem Smrt jsem já navazuje Dora Bouzková na své dosavadní sociálně-divadelní aktivity, především na doktorský projekt Loutková reminiscence, který je založen na práci se seniory a vznikl ve spolupráci s DAMU a pražským Gerontologickým centrem.

Umírání a smrt jsou ve společnosti, která vyznává kult flexibilního a permanentního mládí, odsunuté na okraj zájmu – do hospiců a nemocnic. Autoři představení k tématu přistupují ale zcela otevřeně a vycházejí především z konkrétních osobních zkušeností a postojů.

hra-smrt-jsme-ja-nahled „Narodila jsem se v Mexiku, 30 let žiju v Čechách. Máma je Mexičanka, táta z Prostějova. Tady v Čechách se o smrti nemluví, to téma je nevysvětlitelně tabu… V Mexiku se ale smrt bere jako přirozená součást života. Mluví se o ní, oslavuje se, zve se na hostinu, obléká se do krásných šatů a nosí přepychové klobouky plné květin. Takový vztah ke smrti zahání strach z neznáma,” říká Dora Bouzková.

La Calaca hledá vzájemnou inspiraci, provokaci a zaměřuje se na divadelní zpracování privátní historie a osobního vzkazu.

Více o programu divadla Alfred ve dvoře a vstupenkách je zde.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru