Dnes Středa - obcasny-dest 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Středa 21. 2. 2024
Svátek má Lenka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Smrk pro vánoční trhy zamířil do Prahy, na Staroměstském náměstí bude od úterý
Kácení stromu v Pertolticích pod Ralskem. Foto: THMP

Smrk pro vánoční trhy zamířil do Prahy, na Staroměstském náměstí bude od úterý

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze ozdobí smrk ztepilý z Českolipska. Strom, který bude po úpravě měřit 22 metrů, vyrostl na soukromé zahradě v Pertolticích pod Ralskem v Libereckém kraji. Podle letokruhů je strom letos padesátiletý. Je vidět, že byl poměrně často, co se týká síly větru, namáhaný od západu, řekl v sobotu novinářům mistr České republiky v kácení stromů Jiří Vorlíček, který měl poražení a přípravu stromu k přepravě na starosti.

Krásně rostlý smrk ztepilý byl v sobotu dřevorubci pokácen na pozemku soukromého majitele v malé obci Pertoltice pod Ralskem na Českolipsku.

Řezání, vázání a zajištění stromu na valníku trvalo přibližně pět hodin a pokračovalo převozem na téměř třicetimetrové soupravě přes Mimoň a dálnici D10 na okraj Prahy. Večer strom dorazil do průmyslového areálu v pražských Kbelích, kde zůstane další dva dny.

V noci z pondělí na úterý 28. listopadu bude strom převezen na Staroměstské náměstí, kde bude ještě během noci postaven a bezpečně ukotven. Hned v úterý ráno začne jeho několikadenní zdobení. S pomocí výškových plošin jej zajistí společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP), která má ve spolupráci s odbornými firmami na starosti kompletní zajištění hlavního pražského vánočního stromu od kácení až po instalaci již od roku 2020. Slavnostně se ozdobený strom rozsvítí první adventní víkend.

„Letošní vánoční strom jsem měl dnes možnost vidět ještě na jeho domovském místě. Je opravdu nádherný a mimořádný je i jeho příběh, který završí krásné gesto majitele stromu. Strom, který by musel být z bezpečnostních důvodů tak jako tak pokácen, rozdá jako symbol pražských Vánoc a dominanta Staroměstského náměstí ještě mnoho radosti. A jak se již stalo tradicí, po svátcích se dřevo ze stromu opět využije pro dobrou věc, v rámci žákovské truhlářské výroby,“ řekl pražský radní pro oblast infrastruktury Michal Hroza (TOP 09).

Podle letokruhů začal příběh stromu přibližně před padesáti lety. Když dům s pozemkem koupil současný majitel, strom už byl vzrostlý. „Hned mě napadlo, jak by bylo hezké strom ozdobit a rozsvítit. Nikdy jsem to ale neuskutečnil, už tehdy byl ohromný a jen cena za ozdoby pro mě byla vysoká. Když bylo jasné, že strom bude nutné pokácet, říkal jsem si, že by mohl ještě udělat radost někde jinde a napadlo mě přihlásit ho do soutěže. Teď ho ozdobí a rozsvítí v Praze, a můj nápad se tak realizuje. Z toho mám radost. A pošlu ji dál, výhru v soutěži o vánoční strom daruji Domovu pro seniory v Mimoni na vánoční dárky,“ prozradil majitel stromu Radek Lupoměský.

„Smrk z Pertoltic je jedním z nejvyšších, který jsme do Prahy za poslední roky přivezli. Po seříznutí a ukotvení bude od chodníku po vrchol včetně koncové dekorace dosahovat výšky okolo 22 metrů. Ozdobíme ho dvoumetrovou světelnou špicí a vánočními řetězy letos v rekordní délce 8,5 kilometru. Naši technici na strom zavěsí 50 světelných hvězd a 342 vánočních koulí o průměru od 20 do 40 centimetrů v kombinaci červené, vínové a zlaté barvy, evokující barvy hlavního města Prahy,“ řekl Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP.

Na výzdobu se používá úsporné LED osvětlení a jeho spotřeba se tak rovná spotřebě jedné větší domácnosti. Strom bude svítit denně od začátku adventu do svátku Tří králů od 16 hodin do půlnoci.

Vánoční strom 2023 pro Staroměstské náměstí

• Adresa: Pertoltice pod Ralskem, Mimoň
• Strom vyrostl v nadmořské výšce 280 m n. m.
• Druh stromu: smrk ztepilý
• Obvod kmene: 196 cm
• Výška: cca 24 m
• Přibližné stáří stromu podle letokruhů: 50 let
• Na Staroměstském náměstí bude mít ozdobený strom výšku 22 m (další 2 m půjdou do kotvící šachty v povrchu náměstí)
• Dendrologický posudek: zdravý strom, při působení extrémního větru schopen odolat s dostatečnou bezpečností, dostatečný bezpečnostní faktor pro umístění na náměstí

Dekorace na vánoční strom
Světelné:
• 8,5 km LED světelné řetězy
• 2 m LED světelná špice
• 30 ks LED světelná hvězda 80 cm
• 20 ks LED světelná hvězda 100 cm

Nesvětelné:
• 160 ks plastová koule 20 cm, vínová, červená a zlatá
• 150 ks plastová koule 30 cm, vínová, červená a zlatá
• 32 ks plastová koule 40 cm, červená a zlatá
Zdroj: THMP


Autor: Hla

Protestující zemědělci dorazili k ministerstvu, další jsou na magistrále

19. února 2024 v 07:35

První desítky kusů techniky protestujících zemědělců dorazily v pondělí před 06:00 k sídlu ministerstva zemědělství v Praze. Část jich je u budovy úřadu, která je hlavním cílem protestní jízdy, zůstává. Další zemědělci zamířili na magistrálu, kterou plánují blokovat. Vyplývá to z informací...

Deváťáci ZŠ Kladská opakovaně bodují

18. února 2024 v 10:03

Žáci devátých tříd ze Základní školy Kladská v Praze 2 se v posledních letech umisťují na předních příčkách školních olympiád, úspěchy sbírají i v přijímacím řízení na gymnázia a střední školy nebo u Scio testů.

Zemědělci budou po blokádě demonstrovat na Malostranském náměstí

18. února 2024 v 09:03

Stovky zemědělců, kteří se chystají v pondělí ráno při protestu zablokovat pražskou magistrálu traktory a dalšími zemědělskými stroji, budou odpoledne demonstrovat na Malostranském náměstí. Od 15 hodin plánují projevy a večer na tiskové konferenci oznámí další postup. ČTK to řekl mluvčí protestní...

Další články
Nahoru