Dnes Sobota - zatazeno -4°C
Zítra Neděle - oblacno -2°C
Sobota 16. 1. 2021
Svátek má Ctirad
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Smrk pro vánoční trhy na Staroměstském náměstí roste v Jílovém u Prahy, konání tradiční akce je však nejisté
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí. Foto: JP

Smrk pro vánoční trhy na Staroměstském náměstí roste v Jílovém u Prahy, konání tradiční akce je však nejisté

Staroměstské náměstí v Praze by letos mohl o Vánocích ozdobit strom ze středních Čech. Smrk ztepilý, který vyrostl nedaleko Jílového u Prahy na soukromém pozemku, byl vybrán díky tipu od veřejnosti. Zda strom nakonec organizátor trhů, společnost Taiko, v historickém centru vztyčí, zatím není jasné. Konání trhů, které by měly začít poslední listopadový víkend, je vzhledem k současné pandemické situaci nejisté. 

„Smrk ztepilý, který jsme letos vybrali je krásně rostlý a dobře přístupný pro těžkou techniku. Výhodou je také, že neroste daleko od Prahy. Má zhruba devatenáct metrů, což je o něco méně než obvykle, ale věřím, že by to nikomu nevadilo. S tipem se nám ozval soukromý majitel,“ upřesňuje Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko.

Podle mluvčí společnosti Hany Tietze bude muset strom projít ještě dendrologickým průzkumem, který ukáže, zda ho lze skutečně pro Staroměstské náměstí využít. „K průzkumu dojde pravděpodobně jen v případě, když bude jasné, že se trhy skutečně budou konat,“ sdělila serveru Pražský patriot.

Společnost Taiko čeká na to, jak se bude vyvíjet aktuální situace s nařízeními v souvislosti s pandemií covid-19. Zároveň začnou jednání se zástupci pražského magistrátu. „Rozhodnutí by mělo padnout do konce měsíce října, poté už nebude možné trhy včas připravit,“ dodala Tietze. „Zatím je nutné počkat, jak se bude vyvíjet aktuální epidemická situace," potvrdil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Taiko pořádá v centru Prahy kromě vánočních trhů na Staroměstském náměstí i dva další trhy. Na náměstí Republiky je v plánu zhruba desetimetrový smrk, ve spodní části Václavského náměstí je při vánočních trzích každoročně instalován umělý strom.

Loni trvalo dlouho, než se podařilo najít vhodný smrk pro Staroměstské náměstí. Nakonec byl vhodný kandidát nalezen v Semilech v Libereckém kraji, kde šestapadesátiletý smrk rostl na soukromém pozemku.

Vánoční smrk v roce 2018 pocházel z obce Rynoltice v Libereckém kraji. Na soukromém pozemku rostl 55 let a dosáhl výšky 22 metrů. Jeho majitel se rozhodl ho odstranit kvůli jeho výšce, protože stál nedaleko domu.

V roce 2017 pocházel 24 metrů vysoký smrk pro Staroměstské náměstí z Roztok u Křivoklátu a rostl na soukromém pozemku 66 let. V roce 2016 přijel do Prahy dvaadvacetimetrový smrk z Pecky v Královéhradeckém kraji.


Praha 4 varuje před podvodníky

13. ledna 2021 v 18:02

Radnice čtvrté městské části upozorňuje obyvatele na nárůst nabídek podomního prodeje v Praze, především na sídlištích. Tento prodej se většinou maskuje jako nejrůznější ankety či nabídky servisu oken a jiných služeb.

Další články
Nahoru