Dnes Středa - zatazeno 29°C
Zítra Čtvrtek - jasno 31°C
Středa 16. 6. 2021
Svátek má Zbyněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Smrk pro vánoční trhy na Staroměstském náměstí roste v Jílovém u Prahy, konání tradiční akce je však nejisté
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí. Foto: JP

Smrk pro vánoční trhy na Staroměstském náměstí roste v Jílovém u Prahy, konání tradiční akce je však nejisté

Staroměstské náměstí v Praze by letos mohl o Vánocích ozdobit strom ze středních Čech. Smrk ztepilý, který vyrostl nedaleko Jílového u Prahy na soukromém pozemku, byl vybrán díky tipu od veřejnosti. Zda strom nakonec organizátor trhů, společnost Taiko, v historickém centru vztyčí, zatím není jasné. Konání trhů, které by měly začít poslední listopadový víkend, je vzhledem k současné pandemické situaci nejisté. 

„Smrk ztepilý, který jsme letos vybrali je krásně rostlý a dobře přístupný pro těžkou techniku. Výhodou je také, že neroste daleko od Prahy. Má zhruba devatenáct metrů, což je o něco méně než obvykle, ale věřím, že by to nikomu nevadilo. S tipem se nám ozval soukromý majitel,“ upřesňuje Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko.

Podle mluvčí společnosti Hany Tietze bude muset strom projít ještě dendrologickým průzkumem, který ukáže, zda ho lze skutečně pro Staroměstské náměstí využít. „K průzkumu dojde pravděpodobně jen v případě, když bude jasné, že se trhy skutečně budou konat,“ sdělila serveru Pražský patriot.

Společnost Taiko čeká na to, jak se bude vyvíjet aktuální situace s nařízeními v souvislosti s pandemií covid-19. Zároveň začnou jednání se zástupci pražského magistrátu. „Rozhodnutí by mělo padnout do konce měsíce října, poté už nebude možné trhy včas připravit,“ dodala Tietze. „Zatím je nutné počkat, jak se bude vyvíjet aktuální epidemická situace," potvrdil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Taiko pořádá v centru Prahy kromě vánočních trhů na Staroměstském náměstí i dva další trhy. Na náměstí Republiky je v plánu zhruba desetimetrový smrk, ve spodní části Václavského náměstí je při vánočních trzích každoročně instalován umělý strom.

Loni trvalo dlouho, než se podařilo najít vhodný smrk pro Staroměstské náměstí. Nakonec byl vhodný kandidát nalezen v Semilech v Libereckém kraji, kde šestapadesátiletý smrk rostl na soukromém pozemku.

Vánoční smrk v roce 2018 pocházel z obce Rynoltice v Libereckém kraji. Na soukromém pozemku rostl 55 let a dosáhl výšky 22 metrů. Jeho majitel se rozhodl ho odstranit kvůli jeho výšce, protože stál nedaleko domu.

V roce 2017 pocházel 24 metrů vysoký smrk pro Staroměstské náměstí z Roztok u Křivoklátu a rostl na soukromém pozemku 66 let. V roce 2016 přijel do Prahy dvaadvacetimetrový smrk z Pecky v Královéhradeckém kraji.


Zasedne Komise pro strategické a územní plánování RMČ Prahy 11

Včera v 16:54

Jednání komise ve čtvrtek 17. června od 18 hodin je veřejné a bude se konat v zasedací místnosti Vidimova v budově úřadu.

Provozovateli hostince U Rotundy bude ukončena nájemní smlouva

Včera v 09:07

Radní Prahy 1 schválili návrh na ukončení smlouvy se současným provozovatelem hospody U Rotundy. Ten městské části dlouhodobě dluží na nájemném a jeho dluh už v roce 2018 činil 832 tisíc korun. Na tuto částku byl také v prosinci 2019 zastupiteli schválen splátkový kalendář. Nájemce ho ale...

Praha obnoví činnost Podnikatelského a inovačního centra

Včera v 07:09

Novým provozovatelem Podnikatelského a inovačního centra hl. m. Prahy (PIC) se stane Pražský inovační institut (Pii). Město uzavřelo s Pii smlouvu o zajištění provozu.

Hlavní město a Praha 12 budou spolupracovat na projektu nájemního bydlení a kulturního centra

Včera v 07:05

Rada Prahy schválila spolupráci s městskou částí Praha 12 na společném projektu výstavby městského nájemního bydlení a multifunkčního sálu pro společenské akce. Projekt, který na pozemcích hlavního města podél ulice Písková naváže na Novou Radnici Praha 12, zahrnuje rekonstrukci a rozšíření...

Probíhá veřejné projednání budoucí podoby dvou parků v Praze 1

14. června 2021 ve 23:26

V pátek 11. června skončilo první kolo veřejného projednávání podoby a případné revitalizace dvou parků na území první městské části – parku Na Františku a parčíku mezi Pařížskou, Břehovou a Maiselovou ulicí.  

Petenti požadují, aby byl 27. květen prohlášen za významný den

14. června 2021 ve 23:00

Právě 27. května v roce 1942 českoslovenští parašutisté uskutečnili jeden z nejvýznamnějších odbojových činů 2. světové války, úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Petiční archy podporující, aby se tento den stal významným dnem České republiky, lze podepsat...

V Praze vznikají nové muraly

14. června 2021 v 11:39

Aktuálně se objevují po celé Praze nové velkoplošné malby, tzv. muraly. K vidění jsou v Nových Butovicích, na Bořislavce, Vychovatelně, Spořilově a nově také v Seifertově ulici na Žižkově. Projekt MuralArt UM vznikl loni na podporu současného umění ve veřejném prostoru v době...

Další články
Nahoru