dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
13°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
12°C
Smrk pro vánoční trhy na Staroměstském náměstí roste v Jílovém u Prahy, konání tradiční akce je však nejisté
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí. Foto: JP

Smrk pro vánoční trhy na Staroměstském náměstí roste v Jílovém u Prahy, konání tradiční akce je však nejisté

Staroměstské náměstí v Praze by letos mohl o Vánocích ozdobit strom ze středních Čech. Smrk ztepilý, který vyrostl nedaleko Jílového u Prahy na soukromém pozemku, byl vybrán díky tipu od veřejnosti. Zda strom nakonec organizátor trhů, společnost Taiko, v historickém centru vztyčí, zatím není jasné. Konání trhů, které by měly začít poslední listopadový víkend, je vzhledem k současné pandemické situaci nejisté. 

„Smrk ztepilý, který jsme letos vybrali je krásně rostlý a dobře přístupný pro těžkou techniku. Výhodou je také, že neroste daleko od Prahy. Má zhruba devatenáct metrů, což je o něco méně než obvykle, ale věřím, že by to nikomu nevadilo. S tipem se nám ozval soukromý majitel,“ upřesňuje Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko.

Podle mluvčí společnosti Hany Tietze bude muset strom projít ještě dendrologickým průzkumem, který ukáže, zda ho lze skutečně pro Staroměstské náměstí využít. „K průzkumu dojde pravděpodobně jen v případě, když bude jasné, že se trhy skutečně budou konat,“ sdělila serveru Pražský patriot.

Společnost Taiko čeká na to, jak se bude vyvíjet aktuální situace s nařízeními v souvislosti s pandemií covid-19. Zároveň začnou jednání se zástupci pražského magistrátu. „Rozhodnutí by mělo padnout do konce měsíce října, poté už nebude možné trhy včas připravit,“ dodala Tietze. „Zatím je nutné počkat, jak se bude vyvíjet aktuální epidemická situace," potvrdil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Taiko pořádá v centru Prahy kromě vánočních trhů na Staroměstském náměstí i dva další trhy. Na náměstí Republiky je v plánu zhruba desetimetrový smrk, ve spodní části Václavského náměstí je při vánočních trzích každoročně instalován umělý strom.

Loni trvalo dlouho, než se podařilo najít vhodný smrk pro Staroměstské náměstí. Nakonec byl vhodný kandidát nalezen v Semilech v Libereckém kraji, kde šestapadesátiletý smrk rostl na soukromém pozemku.

Vánoční smrk v roce 2018 pocházel z obce Rynoltice v Libereckém kraji. Na soukromém pozemku rostl 55 let a dosáhl výšky 22 metrů. Jeho majitel se rozhodl ho odstranit kvůli jeho výšce, protože stál nedaleko domu.

V roce 2017 pocházel 24 metrů vysoký smrk pro Staroměstské náměstí z Roztok u Křivoklátu a rostl na soukromém pozemku 66 let. V roce 2016 přijel do Prahy dvaadvacetimetrový smrk z Pecky v Královéhradeckém kraji.


Sbírka na obnovu požárem zničeného kostela

Dnes ve 13:40

Ve středu odpoledne zničil požár kostel svatého Michaela v zahradě Kinských, známý také jako chrám sv. archanděla Michaela. Chrám je majetkem hlavního města Prahy, ale několik desítek let ho má ve správě a v užívání pravoslavná církev. Pražští radní odsouhlasili vznik veřejné sbírky na obnovu...

Praha 13: Kdy na úřad

Dnes ve 13:12

Radnice Prahy 13 bude pro veřejnost otevřena i nadále dva dny v týdnu, v pondělí a ve středu.

Praha 5 využije prvky městského mobiliáře

Včera ve 12:39

Rada městské části Praha 5 schválila možnost využívat prvky pražského mobiliáře. Od dohody s Magistrátem hl. m. Prahy si slibuje především úsporu finančních prostředků, kterou jednotný systém uličního vybavení nabízí. Dále také nový design, který má do budoucna za cíl nahradit různorodou směs...

Na několika místech v centru se demonstrovalo proti vládním opatřením

28. října 2020 v 19:12

Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím protestu na náměstí Republiky. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii covidu-19 umožňují konat demonstrace maximálně se...

Praha podpoří přepravu seniorů a lidí se zdravotním znevýhodněním

28. října 2020 v 17:54

Rada hlavního města Prahy schválila poskytnutí finančních prostředků na specializovanou přepravu seniorů a Pražanů se zdravotním znevýhodněním, kterou poskytuje spolek HEWER. Necelý jeden milion korun poslouží k nákupu pohonných hmot, na platy řidičů nebo na zajištění zázemí...

Magistrát zajistil extra vakcíny proti chřipce

28. října 2020 v 17:49

Hlavní město zajistilo pět tisíc vakcín proti sezónní chřipce navíc, nyní je ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha distribuuje.

Další články
Nahoru