Dnes Neděle - jasno 17°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 7°C
Neděle 11. 4. 2021
Svátek má Izabela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Smrk pro vánoční trhy na Staroměstském náměstí roste v Jílovém u Prahy, konání tradiční akce je však nejisté
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí. Foto: JP

Smrk pro vánoční trhy na Staroměstském náměstí roste v Jílovém u Prahy, konání tradiční akce je však nejisté

Staroměstské náměstí v Praze by letos mohl o Vánocích ozdobit strom ze středních Čech. Smrk ztepilý, který vyrostl nedaleko Jílového u Prahy na soukromém pozemku, byl vybrán díky tipu od veřejnosti. Zda strom nakonec organizátor trhů, společnost Taiko, v historickém centru vztyčí, zatím není jasné. Konání trhů, které by měly začít poslední listopadový víkend, je vzhledem k současné pandemické situaci nejisté. 

„Smrk ztepilý, který jsme letos vybrali je krásně rostlý a dobře přístupný pro těžkou techniku. Výhodou je také, že neroste daleko od Prahy. Má zhruba devatenáct metrů, což je o něco méně než obvykle, ale věřím, že by to nikomu nevadilo. S tipem se nám ozval soukromý majitel,“ upřesňuje Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko.

Podle mluvčí společnosti Hany Tietze bude muset strom projít ještě dendrologickým průzkumem, který ukáže, zda ho lze skutečně pro Staroměstské náměstí využít. „K průzkumu dojde pravděpodobně jen v případě, když bude jasné, že se trhy skutečně budou konat,“ sdělila serveru Pražský patriot.

Společnost Taiko čeká na to, jak se bude vyvíjet aktuální situace s nařízeními v souvislosti s pandemií covid-19. Zároveň začnou jednání se zástupci pražského magistrátu. „Rozhodnutí by mělo padnout do konce měsíce října, poté už nebude možné trhy včas připravit,“ dodala Tietze. „Zatím je nutné počkat, jak se bude vyvíjet aktuální epidemická situace," potvrdil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Taiko pořádá v centru Prahy kromě vánočních trhů na Staroměstském náměstí i dva další trhy. Na náměstí Republiky je v plánu zhruba desetimetrový smrk, ve spodní části Václavského náměstí je při vánočních trzích každoročně instalován umělý strom.

Loni trvalo dlouho, než se podařilo najít vhodný smrk pro Staroměstské náměstí. Nakonec byl vhodný kandidát nalezen v Semilech v Libereckém kraji, kde šestapadesátiletý smrk rostl na soukromém pozemku.

Vánoční smrk v roce 2018 pocházel z obce Rynoltice v Libereckém kraji. Na soukromém pozemku rostl 55 let a dosáhl výšky 22 metrů. Jeho majitel se rozhodl ho odstranit kvůli jeho výšce, protože stál nedaleko domu.

V roce 2017 pocházel 24 metrů vysoký smrk pro Staroměstské náměstí z Roztok u Křivoklátu a rostl na soukromém pozemku 66 let. V roce 2016 přijel do Prahy dvaadvacetimetrový smrk z Pecky v Královéhradeckém kraji.


Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

Včera v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Praha 5 chystá vlastní geoportál. Vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

8. dubna 2021 v 07:36

Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která občanům pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Praha 8 nabízí granty pro rok 2021

7. dubna 2021 v 17:21

Spolky a organizace v osmé městské části mohou získat finanční příspěvek v oblastech sport, volný čas, kultura a sociální oblast. Celkově je na všechny oblasti vyčleněno 13 milionů korun.

Výzkum: Jak se na Palmovce cítíme a jak ji vnímáme

7. dubna 2021 v 07:52

To byly základní otázky sociologicko-antropologického výzkumu, který pomůže osmé městské části při plánování dalších kroků pro zklidnění a modernizaci Palmovky.

Další články
Nahoru