dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Smrk ohrožující dům bude dominantou vánočních trhů. Nejdřív musí projít „lékařskou prohlídkou“
Loni byl dominantou vánočních trhů v Praze strom z Kutnohorska, letos asi přijede z Benešovska. Foto: archiv

Smrk ohrožující dům bude dominantou vánočních trhů. Nejdřív musí projít „lékařskou prohlídkou“

Organizátoři vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze nemusí letos jezdit pro strom daleko. Vybraný smrk totiž pochází ze středních Čech. Společnost Taiko získala od veřejnosti sedmnáct tipů na dominantu adventního Staroměstského náměstí z celé republiky. Nejlépe splnil podmínky smrk ztepilý z bývalého okresu Benešov.

Letošní vánoční trhy začnou na Staroměstském a Václavském náměstí 29. listopadu 2014 a potrvají do 1. ledna 2015. Vítězný strom se slavnostně rozsvítí v sobotu 29. listopadu.

Strom vyrostl na soukromém pozemku majitele, jenž ho přihlásil do soutěže kvůli výšce, která začala ohrožovat přilehlý dům. Krásně rostlý a hustý smrk budou zkoumat v nejbližších dnech dendrologové z Mendelovy univerzity v Brně.

„Zhruba do týdne bychom měli přesně vědět, zda je zdravý a vhodný pro umístění na Staroměstské náměstí. Dozvíme se také jeho věk a přibližnou výšku,“ říká Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko, organizátora trhů. Pokud bude strom pro pražské trhy vhodný, bude zveřejněna jeho fotografie i jméno místa, odkud pochází.

Soutěž o nejhezčí vánoční strom na Staroměstské náměstí byla letos vyhlášena již popáté. Smrk musí splňovat tři hlavní podmínky – bezchybný vzhled, dobrou dostupnost pro těžkou techniku a dobrý zdravotní stav. Během září po obhlídkách vybrali organizátoři právě smrk z Benešovska.

Loni stál v Praze strom pocházející z parku obce Rataje nad Sázavou na Kutnohorsku.


Další články
Nahoru