dnes
Pátek - zatazeno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Smlouvu na provoz veřejného osvětlení prodlouží vedení Prahy bez soutěže
Ilustrační foto: Jindřich Dvořák

Smlouvu na provoz veřejného osvětlení prodlouží vedení Prahy bez soutěže

Nové vedení Prahy schválilo prodloužení dosavadní smlouvy na provoz osvětlení, která vyprší na začátku roku. Jde o zakázku za 163 milionů korun bez DPH, kterou bez výběrového řízení získá dosavadní správce, firma Eltodo Citelum. Rozhodla o tom dnes rada.

Z dnešního unesení rady, které má ČTK z dispozici, vyplývá, že smlouvu město podepíše jen v případě, že se mu nepodaří vybrat vítěze otevřeného výběrového řízení. Proti výsledku miliardového tendru se totiž opakovaně odvolaly neúspěšné firmy. Výběr bude znovu řešit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Pro prodloužení smlouvy zvolili noví radní problematické jednací řízení bez uveřejnění. Za podobný postup přitom strany současné koalice před volbami kritizovaly původní radu. Vinily ji z netransparentního přidělování zakázek.

Bývalá rada hlavního města po několika měsících průtahů vybrala vítěze otevřeného tendru 21. října. Vítězné Eltodo Osvetlenie se má o veřejné osvětlení starat od začátku příštího roku, na starosti bude mít i plynové lampy, osvětlení památek, přechodů pro chodce i veřejné a věžní hodiny.

Původní smlouvu uzavřela Praha v roce 1998 s firmou Eltodo Citelum, která patří stejně jako nynější vítěz do skupiny Eltodo. Před koncem smlouvy vypsala Praha otevřené výběrové řízení. Město ho ale nestihlo včas dokončit a na začátku letošního roku smlouva vypršela.

Aby ve městě veřejné osvětlení nezhaslo, musela ji Praha prodloužit. Zaplatila za to 167 milionů korun. Praha z výběrového řízení, do kterého se přihlásilo devět uchazečů, vyloučila dvě firmy – vítězné Eltodo Osvetlenie a Sdružení pro údržbu osvětlení v Praze, jehož členem je například pražská ID Stavby group.

Prý nesplnily podmínky soutěže. ÚOHS ale Praze nařídil obě společnosti do soutěže vrátit. Sdružení pro údržbu osvětlení pak město vyloučilo znovu.


Další články
Nahoru