dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - zatazeno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Pražská politika

Smlouva Prahy s Pekingem: Zastupitelé TOP 09 se pokusí prosadit pozastavení platnosti

Na jednání pražského zastupitelstva, které se koná ve čtvrtek 31. března, se TOP 09 pokusí prosadit pozastavení smlouvy o partnerství Prahy s Pekingem, kterou včera podepsali čínský prezident Si Ťin-pching a pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Serveru Pražský patriot to sdělil předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný.

„Pokusíme se při schvalování programu prosadit bod, jehož schválením by se pozastavila platnost v úterý podepsané smlouvy Prahy s Pekingem,“ uvedl Novotný.

Připomněl, že předloni Praha v reakci na ruskou anexi Krymu pozastavila partnerské smlouvy s Moskvou a Petrohradem. Později byly kontakty obnoveny. Novotný věří, že TOP 09 není ve čtvrtek bez šance.

„Věřím, že po rudé čínské  masáži, které jsme byli vystavení v posledních dnech, přehodnotí někteří zastupitelé postoj, a budou mít odvahu proti smlouvě vystoupit. Pro ODS, jejíž pět zastupitelů pro smlouvu původně hlasovalo, by nemělo být příjemné, když vidí, co se tady kolem návštěvy dělo,“ sdělil Novotný.

Aby se vůbec program dostal na jednání a byl případně schválen, bude do značné míry záležet na postoji Trojkoalice. Ta sice proti smlouvě hlasovala, ale ve světle obnovení spolupráce s ANO možná nebude chtít ve staronové koalici rozdmýchávat spor.

„Smlouva, ve které je uznání jednotné Číny, je pro Prahu nedůstojná a špatná. Ohnuli jsme se před komunistickým státem, pozastavením smlouvy bychom se narovnali,“ dodal Novotný.


Další články
Nahoru