Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Smlouva o výpůjčce Slovanské epopeje bude v březnu, plátna se na Moravu přestěhují až v květnu
V letech 2012 až 2020 byla Slovanská epopej vystavena ve Veletržním paláci. Foto: Tomáš Souček / GHMP

Smlouva o výpůjčce Slovanské epopeje bude v březnu, plátna se na Moravu přestěhují až v květnu

Smlouva o výpůjčce Slovanské epopeje Alfonse Muchy mezi Prahou a Moravským Krumlovem bude hotova letos v březnu. Plátna by pak měla být na krumlovském zámku instalována v květnu. ČTK to řekla ředitelka Galerie hlavního města Prahy (GHMP) Magdalena Juříková. Moravský Krumlov výstavní prostory opravil a jsou zkolaudovány, nyní je tam zkušební provoz. Obrazy budou zapůjčeny na pět let, pak se vrátí do Prahy. V současné době jsou plátna v depozitáři galerie.

Cyklus tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let. Plátna jsou nyní v depozitáři.

„Musí nejdříve proběhnout zkušební provoz v (Moravském) Krumlově. Jakmile zjistíme, že všechny podmínky jsou v pořádku, podepíšeme smlouvu. Podepsána bude pravděpodobně v březnu a instalace proběhne někdy v květnu," řekla Juříková.

Prostory v moravskokrumlovském zámku jsou již zkolaudovány. To podle Juříkové ale nestačí. „Musí být prozkoušeno, aby fungovaly všechny zabezpečovací systémy, klimatizace a tak dále a musíme mít vyhodnoceny údaje za delší období," řekla.

Vzniknout musí také takzvaná výstavní architektura. „Počítáme s tím, že v květnu by se začalo instalovat, a pokud situace dovolí, počítá se s tím, že by se na celou letní sezonu otevřelo," řekla ředitelka.

Po návratu budou plátna zřejmě vystavená v budovaném paláci Savarin na Václavském náměstí. Město již jedná s investorem, firmou Crestyl. Obrazy by tam byly 25 let, než by pro ně Praha postavila vlastní prostory.

Cílem je zabránit, aby se opět ocitly v depozitáři. Podle pražské radní Hany Třeštíkové (Praha Sobě) na tomto postupu panuje mezi zástupci jednotlivých stran v zastupitelstvu shoda.

Praha loni v prosinci prohrála spor, kdy Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že vlastníkem cyklu není Praha, a vyhověl tak žalobě příbuzného malíře, Johna Muchy. Rozsudek není pravomocný a město již dříve prohlásilo, že se proti rozhodnutí soudu odvolá.

Prvních 11 pláten epopeje bylo v roce 1919 vystaveno v pražském Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízelo úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy.

V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až v roce 1963 byla opět vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Po roce 1989 ale zámek, kde dříve sídlilo mimo jiné železniční učiliště, chátral.


Autor: ČTK

Po rekonstrukci se na Hradčanech otevřela Bílkova vila s novou expozicí

Dnes ve 13:25

Po více než půlroční rekonstrukci se v úterý návštěvníkům znovu otevřela Bílkova vila v Praze na Hradčanech. Neobvyklou stavbu vystavěl sochař a grafik František Bílek (1872 až 1941) podle vlastních plánů, dnes slouží prezentaci jeho tvorby. Objekt se nachází ve správě Galerie hlavního města Prahy...

Andělská matiné v kostele Krista Spasitele

Včera ve 12:07

Praha 5 zve v rámci koncertního cyklu pro seniory v pondělí 27. června od 16 hodin do kostela Krista Spasitele na Andělská matiné.

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Hudební festival Metronome Prague zahájily kapely z Ukrajiny. Dnes vystoupí Nick Cave

23. června 2022 ve 12:08

Na Výstavišti Praha začal pátý ročník hudebního festivalu Metronome Prague, který na osmi scénách nabídne pět desítek umělců. Jedna ze scén bude přístupná zdarma. Přestože třídenní hlavní program začíná až dnes, včerejší večer věnovali organizátoři speciálnímu koncertu s line-upem nabitým ryze...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Praha 11: Pavel Šporcl představí svůj program Paganiniana

23. června 2022 v 08:05

Houslový virtuos Pavel Šporcl představí svůj program Paganiniana poprvé na nádvoří Chodovské tvrze.

Igor Orozovič obdržel cenu pro Osobnost filantropie a chystá svůj první open-air koncert na Kampě

23. června 2022 v 07:11

Herec a muzikant Igor Orozovič se za svoji úspěšnou charitativní píseň Hippokratova armáda stal Sbírkovým hrdinou roku. Nyní je součástí divadelního recitálu MARTA na Letní scéně Kampa, kde také 28. srpna 2022 uspořádá se svou kapelou open-air koncert Když chlap svléká...

Další články
Nahoru