Dnes Úterý - zatazeno 2°C
Zítra Středa - oblacno 6°C
Úterý 2. 3. 2021
Svátek má Anežka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Smlouva o výpůjčce Slovanské epopeje bude v březnu, plátna se na Moravu přestěhují až v květnu
V letech 2012 až 2020 byla Slovanská epopej vystavena ve Veletržním paláci. Foto: Tomáš Souček / GHMP

Smlouva o výpůjčce Slovanské epopeje bude v březnu, plátna se na Moravu přestěhují až v květnu

Smlouva o výpůjčce Slovanské epopeje Alfonse Muchy mezi Prahou a Moravským Krumlovem bude hotova letos v březnu. Plátna by pak měla být na krumlovském zámku instalována v květnu. ČTK to řekla ředitelka Galerie hlavního města Prahy (GHMP) Magdalena Juříková. Moravský Krumlov výstavní prostory opravil a jsou zkolaudovány, nyní je tam zkušební provoz. Obrazy budou zapůjčeny na pět let, pak se vrátí do Prahy. V současné době jsou plátna v depozitáři galerie.

Cyklus tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let. Plátna jsou nyní v depozitáři.

„Musí nejdříve proběhnout zkušební provoz v (Moravském) Krumlově. Jakmile zjistíme, že všechny podmínky jsou v pořádku, podepíšeme smlouvu. Podepsána bude pravděpodobně v březnu a instalace proběhne někdy v květnu," řekla Juříková.

Prostory v moravskokrumlovském zámku jsou již zkolaudovány. To podle Juříkové ale nestačí. „Musí být prozkoušeno, aby fungovaly všechny zabezpečovací systémy, klimatizace a tak dále a musíme mít vyhodnoceny údaje za delší období," řekla.

Vzniknout musí také takzvaná výstavní architektura. „Počítáme s tím, že v květnu by se začalo instalovat, a pokud situace dovolí, počítá se s tím, že by se na celou letní sezonu otevřelo," řekla ředitelka.

Po návratu budou plátna zřejmě vystavená v budovaném paláci Savarin na Václavském náměstí. Město již jedná s investorem, firmou Crestyl. Obrazy by tam byly 25 let, než by pro ně Praha postavila vlastní prostory.

Cílem je zabránit, aby se opět ocitly v depozitáři. Podle pražské radní Hany Třeštíkové (Praha Sobě) na tomto postupu panuje mezi zástupci jednotlivých stran v zastupitelstvu shoda.

Praha loni v prosinci prohrála spor, kdy Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že vlastníkem cyklu není Praha, a vyhověl tak žalobě příbuzného malíře, Johna Muchy. Rozsudek není pravomocný a město již dříve prohlásilo, že se proti rozhodnutí soudu odvolá.

Prvních 11 pláten epopeje bylo v roce 1919 vystaveno v pražském Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízelo úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy.

V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až v roce 1963 byla opět vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Po roce 1989 ale zámek, kde dříve sídlilo mimo jiné železniční učiliště, chátral.


Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

Včera v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Praha 5 spouští elektronický portál občana. V první fázi ho využijí majitelé psů

Včera v 11:26

Přihlášení nebo odhlášení, ale i uhrazení místního poplatku za psa a to vše z pohodlí domova. Praha 5 rozjíždí pilotní téma Portálu občana od 1. března.

Maria Grundová: Smrtelný hřích

Včera v 10:43

Na odlehlém ostrově u východního pobřeží Švédska se v zaplaveném vápencovém lomu najde utopená čtrnáctiletá dívka. Má podřezaná zápěstí, ve vlasech zamotaný provázek a na jednom z boků fixem napsané číslo 26. V okolí lomu se nenajdou žádné stopy. Den poté je na druhé straně ostrova objevena u sebe...

Praha 2: Omezení činnosti matričního úřadu

28. února 2021 ve 20:58

Od pondělí 1. března bude z důvodu karanténního opatření dočasně omezena matriční agenda radnice Prahy 2. V provozu zůstává pouze vydávání matričních dokladů.

Další články
Nahoru