Dnes Pátek - polojasno 14°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 15°C
Pátek 14. 5. 2021
Svátek má Bonifác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Smlouva o výpůjčce Slovanské epopeje bude v březnu, plátna se na Moravu přestěhují až v květnu
V letech 2012 až 2020 byla Slovanská epopej vystavena ve Veletržním paláci. Foto: Tomáš Souček / GHMP

Smlouva o výpůjčce Slovanské epopeje bude v březnu, plátna se na Moravu přestěhují až v květnu

Smlouva o výpůjčce Slovanské epopeje Alfonse Muchy mezi Prahou a Moravským Krumlovem bude hotova letos v březnu. Plátna by pak měla být na krumlovském zámku instalována v květnu. ČTK to řekla ředitelka Galerie hlavního města Prahy (GHMP) Magdalena Juříková. Moravský Krumlov výstavní prostory opravil a jsou zkolaudovány, nyní je tam zkušební provoz. Obrazy budou zapůjčeny na pět let, pak se vrátí do Prahy. V současné době jsou plátna v depozitáři galerie.

Cyklus tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let. Plátna jsou nyní v depozitáři.

„Musí nejdříve proběhnout zkušební provoz v (Moravském) Krumlově. Jakmile zjistíme, že všechny podmínky jsou v pořádku, podepíšeme smlouvu. Podepsána bude pravděpodobně v březnu a instalace proběhne někdy v květnu," řekla Juříková.

Prostory v moravskokrumlovském zámku jsou již zkolaudovány. To podle Juříkové ale nestačí. „Musí být prozkoušeno, aby fungovaly všechny zabezpečovací systémy, klimatizace a tak dále a musíme mít vyhodnoceny údaje za delší období," řekla.

Vzniknout musí také takzvaná výstavní architektura. „Počítáme s tím, že v květnu by se začalo instalovat, a pokud situace dovolí, počítá se s tím, že by se na celou letní sezonu otevřelo," řekla ředitelka.

Po návratu budou plátna zřejmě vystavená v budovaném paláci Savarin na Václavském náměstí. Město již jedná s investorem, firmou Crestyl. Obrazy by tam byly 25 let, než by pro ně Praha postavila vlastní prostory.

Cílem je zabránit, aby se opět ocitly v depozitáři. Podle pražské radní Hany Třeštíkové (Praha Sobě) na tomto postupu panuje mezi zástupci jednotlivých stran v zastupitelstvu shoda.

Praha loni v prosinci prohrála spor, kdy Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že vlastníkem cyklu není Praha, a vyhověl tak žalobě příbuzného malíře, Johna Muchy. Rozsudek není pravomocný a město již dříve prohlásilo, že se proti rozhodnutí soudu odvolá.

Prvních 11 pláten epopeje bylo v roce 1919 vystaveno v pražském Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízelo úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy.

V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až v roce 1963 byla opět vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Po roce 1989 ale zámek, kde dříve sídlilo mimo jiné železniční učiliště, chátral.


Městská divadla pražská otevřou divadla, naživo i online

Včera v 16:37

Divadla se opět otevírají veřejnosti a představí inscenace, na kterých pracovala v uplynulých osmi měsících. Hrát začnou Městská divadla pražská na všech třech svých scénách od pondělí 14. června a na pravidelný program se mohou letos mimořádně diváci těšit i během celých prázdnin. Městská divadla...

Praha 5: Veřejné fórum Strategie 2030+

Včera ve 13:01

Strategický dokument, který detailně popisuje rozvoj městské části v šesti klíčových oblastech, se postupně představí veřejnosti a v červnu jej čeká schvalování na zastupitelstvu.

Praha 5 opět podpoří projekt Aktivní město. Rodiče dostanou příspěvek na akce pro děti

Včera ve 12:04

Celkem 1,2 milionu korun uvolní městská část Praha 5 rodičům, kteří se rozhodnout poslat dítě na tábor, sportovní soustředění či jinou vzdělávací aktivitu. Navazuje tak na loňský pilotní program podpory volnočasových aktivit dětí, který se setkal s pozitivním ohlasem...

Jakub Dušek: Štěkot uvázaných psů

Včera v 09:29

Komiksový detektivní thriller z prostředí protektorátu zavede čtenáře do podzimního rána roku 1941 kdy je v zapadlé pražské ulici protektorátu Čechy a Morava nalezeno mrtvé tělo s vyřezaným hákovým křížem na hrudi. Dramatičnost celé situace podtrhuje fakt, že obětí je hlavní komisař Antonín...

František Skála v Domě U Kamenného zvonu

Včera v 09:24

Pod názvem A jiné práce představuje František Skála poprvé retrospektivní pohled na svou ne vždy známou ilustrátorskou tvorbu, které se věnuje již od začátku osmdesátých let. 

Praha 4 zná výsledky ankety k možnostem revitalizace Tyršova vrchu a Bohdalce

12. května 2021 v 16:55

Anketa, které se zúčastnilo 344 respondentů ukázala, že oba vrchy slouží především jako místo procházek, venčení psů a kondičního běhu obyvatel okolí. Většina respondentů žije v blízkém okolí, žádný respondent nebydlí mimo Prahu 4 nebo Prahu 10.

S online mítinky počítá radnice Prahy 5 i do budoucna

12. května 2021 ve 12:33

Během březnového lockdownu uspořádala radnice Prahy 5 hned čtyři distanční setkání s občany. Překvapila nejen účast, ale také věcnost a celková úroveň jednání.

Další články
Nahoru