Dnes Sobota - jasno 27°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 18°C
Sobota 31. 7. 2021
Svátek má Ignác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Smlouva o výpůjčce Slovanské epopeje bude v březnu, plátna se na Moravu přestěhují až v květnu
V letech 2012 až 2020 byla Slovanská epopej vystavena ve Veletržním paláci. Foto: Tomáš Souček / GHMP

Smlouva o výpůjčce Slovanské epopeje bude v březnu, plátna se na Moravu přestěhují až v květnu

Smlouva o výpůjčce Slovanské epopeje Alfonse Muchy mezi Prahou a Moravským Krumlovem bude hotova letos v březnu. Plátna by pak měla být na krumlovském zámku instalována v květnu. ČTK to řekla ředitelka Galerie hlavního města Prahy (GHMP) Magdalena Juříková. Moravský Krumlov výstavní prostory opravil a jsou zkolaudovány, nyní je tam zkušební provoz. Obrazy budou zapůjčeny na pět let, pak se vrátí do Prahy. V současné době jsou plátna v depozitáři galerie.

Cyklus tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let. Plátna jsou nyní v depozitáři.

„Musí nejdříve proběhnout zkušební provoz v (Moravském) Krumlově. Jakmile zjistíme, že všechny podmínky jsou v pořádku, podepíšeme smlouvu. Podepsána bude pravděpodobně v březnu a instalace proběhne někdy v květnu," řekla Juříková.

Prostory v moravskokrumlovském zámku jsou již zkolaudovány. To podle Juříkové ale nestačí. „Musí být prozkoušeno, aby fungovaly všechny zabezpečovací systémy, klimatizace a tak dále a musíme mít vyhodnoceny údaje za delší období," řekla.

Vzniknout musí také takzvaná výstavní architektura. „Počítáme s tím, že v květnu by se začalo instalovat, a pokud situace dovolí, počítá se s tím, že by se na celou letní sezonu otevřelo," řekla ředitelka.

Po návratu budou plátna zřejmě vystavená v budovaném paláci Savarin na Václavském náměstí. Město již jedná s investorem, firmou Crestyl. Obrazy by tam byly 25 let, než by pro ně Praha postavila vlastní prostory.

Cílem je zabránit, aby se opět ocitly v depozitáři. Podle pražské radní Hany Třeštíkové (Praha Sobě) na tomto postupu panuje mezi zástupci jednotlivých stran v zastupitelstvu shoda.

Praha loni v prosinci prohrála spor, kdy Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že vlastníkem cyklu není Praha, a vyhověl tak žalobě příbuzného malíře, Johna Muchy. Rozsudek není pravomocný a město již dříve prohlásilo, že se proti rozhodnutí soudu odvolá.

Prvních 11 pláten epopeje bylo v roce 1919 vystaveno v pražském Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízelo úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy.

V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až v roce 1963 byla opět vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Po roce 1989 ale zámek, kde dříve sídlilo mimo jiné železniční učiliště, chátral.


Praha 5 získala zpět budovu ZŠ Pod Žvahovem, chystá stavební úpravy

29. července 2021 ve 20:43

Tři roky trvaly soudní spory o výpověď z nájmu jedné z budov ZŠ Pod Žvahovem. Tu doposud užívalo Taneční centrum Praha. Městská část Praha 5 už převzala budovu do své správy a celý areál čeká plánovaná revitalizace.

Praha 2 rozdělí pět milionů v Participativním rozpočtu. Obyvatelé mohou zasílat návrhy

29. července 2021 ve 12:04

Radnice Prahy 2 vyhlašuje pilotní program participativního rozpočtu. Obyvatelé se mohou podílet na rozvoji své městské části, sami budou projekty navrhovat a o jejich podpoře rozhodovat hlasováním. Radnice na projekt vyčlenila prostředky v souhrnné výši až 5 milionů...

O kulturní dotace půjde zažádat prostřednictvím Portálu Pražana

28. července 2021 v 17:12

Od srpna letošního roku získá Portál Pražana další funkcionalitu. Nově zde bude v rámci pilotního projektu možné podávat žádosti o dotaci v oblasti kultury. Rozhodli o tom na mimořádném jednání městští radní. Portál Pražana bude možné využít bez předchozí registrace na Portálu finanční podpory....

Senát posvětil novelu notářského řádu

27. července 2021 v 18:04

Senát minulý týden schválil novelu notářského řádu, která přichází s rozsáhlou digitalizací procesu zakládání a změn obchodních společností. V případě podpisu prezidentem tak bude už od září možné založit si společnost on-line, a to za pouhou hodinu a levněji než dnes. Součástí novely z pera...

Další články
Nahoru