Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - oblacno 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Smíchovská vodárna zahájila provoz před 150 lety, čerpala nefiltrovanou vodu z Vltavy
Budova bývalé Smíchovské vodárny stojí na Hořejším nábřeží, jen pár desítek metrů od železničního mostu. Toto je snímek z roku 1983. Foto: se svolením PVK

Smíchovská vodárna zahájila provoz před 150 lety, čerpala nefiltrovanou vodu z Vltavy

V letošním roce uplynulo 150 let od spuštění jedné z mnoha pražských lokálních vodáren. V roce 1871 začala fungovat Smíchovská vodárna. Smíchov byl tehdy samostatným předměstím Prahy, vodárna byla jeho hlavním zdrojem vody. O výročí stavby, která stojí dodnes, i když už dávno neslouží svému původnímu účelu, informoval server Pražský patriot historik Pražských vodovodů a kanalizací Kryštof Drnek.
smichovska-vodarna-2021

Současná podoba stavby. Foto: Jan Puci

Smíchov, průmyslová periferie na levém břehu Vltavy, se stal jedním z rychle rostoucích sídel v těsném sousedství královského hlavního města. Spolu s ostatními oblastmi za okrajem Prahy těžil z blízkosti metropole a na svém území ubytovával čím dál větší počet obyvatel, často zaměstnaných v místních Ringhofferových závodech.

Spolu s rozsáhlou průmyslovou základnou celá aglomerace kladla vzrůstající nároky na základní dodávku životně důležitých zásob. A pitná, respektive užitková voda, byla mezi nimi. 

Oblast Smíchova byla obydlena již od středověku a zásobování vodou probíhalo podobně jako v případě okolního osídlení – pomocí studní a místních pramenů a příležitostného ručního čerpání vody přímo z řeky. 

Mechanické vodárny renesančního typu, které byly postaveny pro jednotlivá pražská města, se zde nikdy nevybudovaly. Místní osídlení až do 19. století totiž nebylo tak husté, aby to bylo potřeba.

To se ovšem změnilo s povýšením Smíchova na předměstí roku 1838 a především s příchodem Ringhofferových závodů v roce 1852. Spotřeba vody enormně vzrostla a místní zdroje přestaly stačit. Proto v roce 1871 došlo ke spuštění provozu nové vodárny, umístěné u právě dokončeného železničního mostu. 

Zdrojem vody byla nefiltrovaná vltavská voda, čerpaná ze zděné stoky dlouhé 53 metrů, do které bylo zaústěno 35 metrů dlouhé potrubí o průměru 500 milimetrů, přivádějící vodu přímo z řeky. Čerpání vody přímo do vodovodního systému zajišťovala dvě nepřetržitě fungující parní čerpadla. 

Již o rok později byla do vodárny přistavěna další dvě čerpadla dle návrhu Romualda Božka, která dodávala vodu do nového vodojemu na Skalce. Zbylá čerpadla byla zrekonstruována v roce 1886 a dostala posilu v podobě dalších dvou čerpacích strojů, sestrojených přímo Ringhofferovými závody.

Díky tomu byla vodárna schopna dodávat až 12 000 metrů krychlových nejen do původního vodojemu na Skalce, ale později též do dvou nových vodojemů na Václavce a na Malvazinkách, postavených v letech 1903 až 1904. Kvalitu vody výrazně ovlivnila jednoduchá písková filtrace, kterou byla vodárna zmodernizována v roce 1896.

V roce 1913 byl provoz vodárny dočasně ukončen v souvislosti se spuštěním nové Káranské vodárny, která ji zcela nahradila a začala na Smíchov dodávat již plně pitnou vodu. V té době Smíchovská vodárna zásobovala vltavskou vodu nejen Smíchov a Ringhofferovy závody, ale též Zlíchov, Hlubočepy a část Košířů a Radlic. 

Definitivní konec provozu ve Smíchovské vodárně přišel ale překvapivě až v roce 1927. V roce 1918 totiž došlo k jejímu znovuspuštění, protože káranská voda byla příliš tvrdá a místní průmysl si vymohl měkčí vltavskou.

Úplnou tečku za původní historií smíchovského vodovodu pak učinila až novodobá rekonstrukce oblasti kolem Anděla v souvislosti se stavbou linky metra B. Ta modernizovala do té doby naprosto nepřehledný vodovodní systém, který dodával vodu z několika zdrojů zároveň.


Autor: Kryštof Drnek, historik PVK

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

IPR představí nový Metropolitní plán v ulicích Prahy

10. května 2022 v 08:25

Obdobně jako v roce 2018, kdy byl Metropolitní plán poprvé představen veřejnosti, zahájil Institut plánování a rozvoje (IPR) spolu s hlavním městem informační tour po městských částech. 

Další články
Nahoru