dnes
Středa - oblacno
12°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - jasno
10°C
Smíchovská škola má novou laboratoř virtuální reality
Laboratoř virtuální reality. Ilustrační foto: Operátor ICT

Smíchovská škola má novou laboratoř virtuální reality

Nová laboratoř virtuální reality, kde se středoškoláci mohou učit vytvářet trojrozměrné počítačové programy, vznikla na Smíchovské střední průmyslové škole (SSPŠ). Podle vedení školy jde o jednu z prvních takových učeben na českých školách. Špičkové počítačové vybavení laboratoře stálo 2,5 milionu korun a škola ho zaplatila z peněz od magistrátu.

„Unikátnost této školy spočívá z mého pohledu hlavně v tom, jakým způsobem zapojuje studenty do rozhodování a do řízení jednotlivých projektů. Studenti se tu učí nejen moderním oblastem informačních technologií, ale i týmové práci a managementu, které jsou pro praxi stejně důležité jako věcné znalosti. Byla bych velmi ráda, kdyby se tímto způsobem výuky inspirovaly i další pražské základní a střední školy,“ komentovala pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) slavnostní otevření Laboratoře virtuální reality na Smíchovské střední průmyslové škole (SSPŠ).

V Laboratoři virtuální reality je 18 počítačů s výbavou pro virtuální realitu, které jsou vzájemně propojeny. Všichni lidé, kteří na nich pracují, se tak mohou v jednu chvíli ocitnout ve stejném virtuálním prostoru. Studenti budou moct laboratoř využívat jako vývojářské centrum například při tvorbě 3D aplikací s výukovými i zábavními hrami či různými vizualizacemi. Zapojit se zřejmě budou moci i do komerčních projektů.

Praha technologii virtuální reality začíná využívat také. V Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT testuje virtuální model části Prahy, který dokáže simulovat různé procesy, jako je proudění vzduchu či dopravní situace. SSPŠ s tímto vědeckým pracovištěm rovněž spolupracuje v rámci svých dalších technologických projektů.

Laboratoří virtuální reality však aktivity smíchovské školy nekončí. Studenti tu zakládají vývojářské studium. Jeho náplní se stane vývoj softwaru, který bude podporovat edukační činnost či volnočasové aktivity. Absolventi a studenti SSPŠ se již nyní mají čím pochlubit, protože vytvořili světově unikátní virtuální prohlídku koncentračních táborů Auschwitz I. a Auschwitz II. – Birkenau. Na projektu Osvětim hodlají dále pracovat a rozvíjet ho.

„Jako ředitel školy mám na tisíc různých povinností, dost často spjatých s byrokracií. Ale mou absolutní prioritou je maximální podpora velmi zajímavých a inovativních nápadů studentů a zaměstnanců školy, mezi kterými je mnoho našich absolventů. V letošním školním roce jich se školou spolupracuje 35, na což jsem velmi hrdý,“ řekl ředitel SSPŠ Radko Sáblík.

Absolventi tu působí jako vyučující těch nejmodernějších IT předmětů, ale též jako vedoucí a členové IT oddělení, PR oddělení a Projektového oddělení. Další jsou konzultanti studentských a maturitních projektů.

„Jsem moc rád, že nacházíme pochopení u zřizovatele. Představitelé hlavního města Prahy nás podporují jak morálně, tak i materiálně, za což jsem jim velmi vděčný,“ doplnil Sáblík.

Spolupráce v oblasti Smart City

SSPŠ se věnuje také tématu chytrých měst a využití internetu věcí (IoT). Na svých projektech spolupracuje s několika technologickými partnery z řad soukromé sféry. Jedním z nich je také Operátor ICT, pražská městská firma, která je pověřena magistrátem k zavádění inovací do života metropole.

„Spolupráce se SSPŠ si velmi vážím, mladí talentovaní lidé přinášejí čerstvý vítr. Spolupracujeme v několika směrech. Studenti pro nás například tvoří multimediální obsah, jde třeba o videoreportáže z různých Smart City akcí a konferencí. Studenti se také aktivně zapojují do vymýšlení nových nápadů, jak služby poskytované městem smysluplně modernizovat za využití technologie IoT a také mobilních aplikací,“ uvedl Michal Fišer, generální ředitel společnosti Operátor ICT.

Nyní je na smíchovské škole ve výstavbě Ukázkové pracoviště IoT, které bude využíváno od září 2018 a ve kterém budou v rámci svých studentských či maturitních projektů sami studenti vytvářet Smart House a na modelu cca 3×3 metry Smart City. Tato laboratoř bude přímo propojena s Centrem města budoucnosti na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT.


Začíná Týden Francie. Nabídne odborné přednášky, gastronomické trhy, hudbu a film

Včera ve 12:00

Pátý ročník Týdne Francie, který společně pořádá Francouzské velvyslanectví v Praze, Francouzsko-česká obchodní komora a další instituce, se zaměří na témata důležitá pro budoucnost i současnost. Na programu tak jsou odborné přednášky o e-commerce nebo cirkulární ekonomice. Milovníci dobrého jídla...

Listopadové Dny geografie na Albertově

12. listopadu 2018 v 08:46

Na Albertově bude od 19. do 23. listopadu probíhat již pátý ročník Dnů geografie. Program bude rozmanitý a připravila ho především výzkumná centra geografické sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kde se geografie a demografie studují jako vědecké obory.

V Praze 15 se bude diskutovat o Zdravé městské části

11. listopadu 2018 v 08:32

Druhé diskusní fórum Zdravé městské části Praha 15 se koná v pondělí 12. listopadu.

Hlavní město spustilo aplikaci Prague Histories

9. listopadu 2018 v 08:23

Praha připravila v rámci letošních oslav mobilní aplikaci Prague Histories. Tento interaktivní průvodce provede Pražany i turisty po tematických stezkách mapujících známé i neznámé milníky 100 let historie Prahy. Na zastávkách uživatelé objeví historické fotografie a další zajímavosti. Některé...

Další články
Nahoru