dnes
Pátek - jasno
27°C
zítra
Sobota - zatazeno
30°C
pozítří
Neděle - skorojasno
28°C
Smíchovská škola má novou laboratoř virtuální reality
Laboratoř virtuální reality. Ilustrační foto: Operátor ICT

Smíchovská škola má novou laboratoř virtuální reality

Nová laboratoř virtuální reality, kde se středoškoláci mohou učit vytvářet trojrozměrné počítačové programy, vznikla na Smíchovské střední průmyslové škole (SSPŠ). Podle vedení školy jde o jednu z prvních takových učeben na českých školách. Špičkové počítačové vybavení laboratoře stálo 2,5 milionu korun a škola ho zaplatila z peněz od magistrátu.

„Unikátnost této školy spočívá z mého pohledu hlavně v tom, jakým způsobem zapojuje studenty do rozhodování a do řízení jednotlivých projektů. Studenti se tu učí nejen moderním oblastem informačních technologií, ale i týmové práci a managementu, které jsou pro praxi stejně důležité jako věcné znalosti. Byla bych velmi ráda, kdyby se tímto způsobem výuky inspirovaly i další pražské základní a střední školy,“ komentovala pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) slavnostní otevření Laboratoře virtuální reality na Smíchovské střední průmyslové škole (SSPŠ).

V Laboratoři virtuální reality je 18 počítačů s výbavou pro virtuální realitu, které jsou vzájemně propojeny. Všichni lidé, kteří na nich pracují, se tak mohou v jednu chvíli ocitnout ve stejném virtuálním prostoru. Studenti budou moct laboratoř využívat jako vývojářské centrum například při tvorbě 3D aplikací s výukovými i zábavními hrami či různými vizualizacemi. Zapojit se zřejmě budou moci i do komerčních projektů.

Praha technologii virtuální reality začíná využívat také. V Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT testuje virtuální model části Prahy, který dokáže simulovat různé procesy, jako je proudění vzduchu či dopravní situace. SSPŠ s tímto vědeckým pracovištěm rovněž spolupracuje v rámci svých dalších technologických projektů.

Laboratoří virtuální reality však aktivity smíchovské školy nekončí. Studenti tu zakládají vývojářské studium. Jeho náplní se stane vývoj softwaru, který bude podporovat edukační činnost či volnočasové aktivity. Absolventi a studenti SSPŠ se již nyní mají čím pochlubit, protože vytvořili světově unikátní virtuální prohlídku koncentračních táborů Auschwitz I. a Auschwitz II. – Birkenau. Na projektu Osvětim hodlají dále pracovat a rozvíjet ho.

„Jako ředitel školy mám na tisíc různých povinností, dost často spjatých s byrokracií. Ale mou absolutní prioritou je maximální podpora velmi zajímavých a inovativních nápadů studentů a zaměstnanců školy, mezi kterými je mnoho našich absolventů. V letošním školním roce jich se školou spolupracuje 35, na což jsem velmi hrdý,“ řekl ředitel SSPŠ Radko Sáblík.

Absolventi tu působí jako vyučující těch nejmodernějších IT předmětů, ale též jako vedoucí a členové IT oddělení, PR oddělení a Projektového oddělení. Další jsou konzultanti studentských a maturitních projektů.

„Jsem moc rád, že nacházíme pochopení u zřizovatele. Představitelé hlavního města Prahy nás podporují jak morálně, tak i materiálně, za což jsem jim velmi vděčný,“ doplnil Sáblík.

Spolupráce v oblasti Smart City

SSPŠ se věnuje také tématu chytrých měst a využití internetu věcí (IoT). Na svých projektech spolupracuje s několika technologickými partnery z řad soukromé sféry. Jedním z nich je také Operátor ICT, pražská městská firma, která je pověřena magistrátem k zavádění inovací do života metropole.

„Spolupráce se SSPŠ si velmi vážím, mladí talentovaní lidé přinášejí čerstvý vítr. Spolupracujeme v několika směrech. Studenti pro nás například tvoří multimediální obsah, jde třeba o videoreportáže z různých Smart City akcí a konferencí. Studenti se také aktivně zapojují do vymýšlení nových nápadů, jak služby poskytované městem smysluplně modernizovat za využití technologie IoT a také mobilních aplikací,“ uvedl Michal Fišer, generální ředitel společnosti Operátor ICT.

Nyní je na smíchovské škole ve výstavbě Ukázkové pracoviště IoT, které bude využíváno od září 2018 a ve kterém budou v rámci svých studentských či maturitních projektů sami studenti vytvářet Smart House a na modelu cca 3×3 metry Smart City. Tato laboratoř bude přímo propojena s Centrem města budoucnosti na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT.


Připomínky k Metropolitnímu plánu mohou lidé zasílat už jen týden

Včera v 17:19

Čas pro zasílání připomínek k Metropolitnímu plánu se krátí. Obyvatelé České republiky a městské části Prahy mají na jejich odeslání už jen sedm pracovních dní. Právě v posledním týdnu ale obvykle dochází k největšímu nárůstu doručovaných připomínek. Za první tři týdny se jich na pražském...

Zvýšení průtočnosti v úseku Vltavy na Maninách

18. července 2018 v 09:55

Rada Prahy včera vybrala nejvhodnějšího uchazeče o zakázku na zvýšení průtočnosti Vltavy na Maninách v rámci protipovodňových opatření na ochranu hl. m. Prahy. Stala se jím společnost Aquatest, a. s. s nabídkovou cenou 7 870 048,06 korun bez DPH.

Akční plán pro implementaci Územní energetické koncepce Prahy

18. července 2018 v 09:37

Hlavní město má od včerejška Akční plán pro implementaci Územní energetické koncepce hl. m. Prahy na období 2018–2022. Jde o dokument, který pro uvedené období definuje priority, opatření a projekty, které povedou k zajištění hospodárného nakládání s energií v souladu s udržitelným...

Nadační fond Kapka naděje dostane dotaci

18. července 2018 v 09:10

V rámci akce „Koně pomáhají 2018“ hlavní město Praha poskytne jednorázovou investiční dotaci ve výši 100 tisíc korun Nadačnímu fondu Kapka naděje. 

Další články
Nahoru