dnes
Sobota - zatazeno
1°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - oblacno
6°C
Smíchov sobě: Studenti vytvořili interaktivní mapu událostí květnového povstání 1945
Příjezd jednoho ze dvou středních tanků T-34 předvoje tankového praporu samostatného průzkumného oddílu k Albrechtovu (Štefanikovu) náměstí před Smíchovská (Štefanikova) kasárna. Foto: smichovsobe.cz

Smíchov sobě: Studenti vytvořili interaktivní mapu událostí květnového povstání 1945

Objevovat a postupně představovat historii Prahy 5 má nově spuštěný projekt Smíchov sobě, jehož prvním tématem je květnové povstání 1945 na území Prahy 5. Studenti Smíchovské střední průmyslové školy ve spolupráci s městskou části Praha 5 a za odborné garance historika a poslance Pavla Žáčka vytvořili pilotní podobu portálu s dobovou interaktivní mapou. Na mapě budou postupně zveřejňována konkrétní místa a události z května roku 1945 s textovým doprovodem a dostupnými fotografiemi. 

Nový portál www.smichovsobe.cz byl spuštěn 3. května a je dostupný z webů MČ Praha 5 i Smíchovské střední průmyslové školy (SSPŠ). „V Projektu Smíchov sobě se nám podařilo získat k dispozici část bohaté dobové sbírky historika Pavla Žáčka a zpřístupnit ji občanům Prahy 5 a pamětníkům květnových událostí 1945 v Praze 5,“ říká Lukáš Herold (ODS), zástupce starosty Prahy 5.

interakitvni-mapa-tiskovka

Práce na projektu budou podle jeho autorů dále pokračovat. „Poskytnutých materiálů je tolik, že můžeme všem zájemcům slíbit pravidelný příliv nových a nových dat,“ slibuje student, který se na přípravě projektu podílel.

Nadále se budou elektronicky zpracovávat zpřístupněné dokumenty a počítá se rovněž se zapojením občanů, kteří mají k dispozici zajímavé informace či dokumenty, které by mohly být pro účely podrobného zmapování událostí 1945 využity.

„Projekt má ohromný potenciál a může být inspirací i dalším městským částem. Historie občany baví, rádi se něco dozví o ulici, ve které bydlí, o nějaké významné historické události v okolí svého bydliště,“ tvrdí historik a poslanec Pavel Žáček.

Autoři projektu počítají s tím, že historické souvislosti zavedené do interaktivní mapy mohou být významným podpůrným edukačním prostředkem ve výuce na základních a středních školách.

Proto plánuje pátá městská část Praha 5 zapojit do diskuzí o dalším zaměření a rozšíření projektu ředitele škol a učitele dějepisu, aby se maximálně využilo prostoru, který projekt Smíchov sobě nabízí.

Vznik projektu a jeho edukační nadstavbu oceňuje i ředitelka Tyršovy základní školy v Praze 5 Soňa Hasenkopfová: „Nápad vytvořit k významných historickým událostem v Praze 5 interaktivní mapu považuji za skvělý. Dnešní děti s nadšením využívají nejrůznějších IT technologií ve výuce a toto je jistě cesta, jak jim zábavnou formou přiblížit historii a také Prahu 5.”

„Pro mě, jako ředitelku gymnázia, které se zaměřuje na mezinárodní vztahy, je Interaktivní mapa Prahy 5 jedinečným projektem, který může studentům i široké veřejnosti pomoci se orientovat ve složitých zahraničně politických otázkách optikou pražských událostí,” doplňuje Gymnázia mezinárodních a veřejných vztahů Renáta Zajíčková.

Druhou fází bude do října letošního roku vytvoření informací, spojených se stoletým výročím vzniku Československé republiky, ale také připomínka tak zvaných „osmiček“, tedy událostí spojených s roky 1918, 1938, 1948 a 1968, které se budou vztahovat k Praze 5. Případně i událostí z roku 1989.

Třetí fáze představuje dlouhodobý projekt. Půjde o vytvoření mobilní aplikace, která bude představovat historii Prahy 5 nejen obyvatelům této městské části, ale bude atraktivním způsobem podporovat turistický ruch v této lokalitě. Dotyčný si bude moci stáhnout aplikaci, která ho upozorní na historii místa, na kterém se bude nacházet.

Počítá se nejen s textovou informací a fotografií, ale v budoucnosti i s využitím virtuální reality a rozšířené virtuální reality. Dotyčný tak bude moci spatřit, jak vypadalo dané místo v průběhu historie, co se na něm nacházelo. 

Virtualizace Prahy 5

Na SSPŠ je již nyní k dispozici laboratoř virtuální reality, kde studenti a absolventi vytvářejí virtuální realitu. Tedy modelují ve 3D a tyto modely převádějí do prostředí, které umožňuje virtuální prohlídky. Škola je realizátorem unikátního projektu Osvětim, tedy virtuální prohlídky koncentračních táborů Auschwitz I. a Auschwitz II. – Birkenau.

Ale i vytvoření fyzického modelu Auschwitz II. – Birkenau, částečně za pomocí 3D tisku. Tento projekt bude od 9. května stálou expozicí na výstavě v Dělostřeleckých kasárnách v Terezíně.

Pro současné turisty je velmi lákavé, pokud objevují příběhy, nebo se dokonce mohou stát jejich součástí. Dlouhá a atraktivní historie Prahy 5 jich nabízí nespočet. Je možné vytvořit virtualizaci nejen současné podoby městské části, ale také vize její budoucnosti, zde mohou mladí lidé přispět svými neotřelými nápady, které mohou být inspirací pro rozvoj. Ale také může jít virtualizace opačným směrem, tedy zobrazit Prahu 5 v podobě staré sto let, dvě stě let.

Tato virtualizace půjde využít jak pro aplikaci zmíněnou výše, ale také by mohlo vzniknout středisko v Praze 5, ve kterém by se dotyční za pomoci moderních technologií mohli ocitnout v historické době.

V tomto případě půjde o mnohaletý projekt, nicméně nikoli nereálný. Plánuje se virtualizace Prahy, na které se v rámci spolupráce s Operátorem ICT bude podílet i SSPŠ. I proto se nabízí využití technicky talentovaných studentů SSPŠ i pro podobný projekt, který by byl realizován s podporou Prahy 5, a to jak poskytováním potřebných historických informací, přístupů do modelovaných objektů, ale i finanční podporou.


Pečovatelské centrum Praha 7 převzalo nový elektromobil

22. ledna 2020 v 11:26

Pečovatelské centrum Praha 7 převzalo nový elektromobil značky Nissan e-NV 200. Vůz nahrazuje dosluhující, 15 let starý Fiat Ducato. Stejně jako on bude sloužit klientům pečovatelské služby například při cestách za lékaři či do Denního stacionáře a také rozvážet obědy těm, kteří si již sami uvařit...

Další články
Nahoru