Dnes Čtvrtek - oblacno 3°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Smíchov pohledem historika, žáka, umělce… nebo vás

Proseniorská nezisková organizace Elpida uvádí tematický cyklus výstav, přednášek a tvůrčích dílen, který se obsahově váže k historii pražského Smíchova, ne náhodou především k první smíchovské budově Na Bělidle 252/34. Program je určen veřejnosti, která se má také podílet na druhé výstavě cyklu. Jedním z cílů je inspirovat ostatní v pátrání po historickém kontextu domů, ve kterých žijí nebo pracují. 

„Je to více než rok, co se Elpida přestěhovala do budovy staré školy. Organizace se od začátku snažíme navazovat na minulé příběhy historického domu a věnujeme se zkoumání a reinterpretaci historie první smíchovské budovy. Některé příběhy jsou navíc stále živé. Díky tomu dům znovu slouží vzdělávání. Někteří ze současných seniorů se znovu vrací tam, kam chodili jako žáci ZŠ nebo do střední školy. Právě jejich archivní šuplíky rozhodnou o podobě druhé výstavy,“ říká vedoucí Centra Elpida Jan Bartoš.

První výstava Pohledem historika je k vidění v kavárně Centra Elpida Na Bělidle 34. Ponořit se můžete do historických souvislostí založení nejstarší smíchovské školy, vývoje metod vzdělávání a představení významných ředitelů a postav tehdejšího školství. Nechybí ani představení proměn budovy Na Bělidle 34 od jejího založení až do současnosti. To vše je podpořeno výsledky nejnovějšího archivního bádání autora a historika Pavla Fabiniho.

Druhá část celoročního výstavního cyklu, s názvem Pohledem žáka, se uskuteční v termínu 12. 1.–⁠ 28. 2. 2023. Autoři výstavy chtějí nahlédnout do rodinných archivů, proto stále hledají pamětníky, se kterými si mohou popovídat. Chodili jste do školy Na Bělidlo? Nebo o někom víte? Ozvěte se na info@elpida.cz

Třetí část Pohledem umělce proběhne v termínu 9. 3.– ⁠30. 4. 2023.

Doprovodný program k výstavě tvoří celoroční cyklus 20 tematických přednášek a návazných 20 vycházek pro veřejnost po Praze 5. Tématem je mapování místních dějin – kulturních, průmyslových a politických. Více na https://centrum.elpida.cz/aktivity.

To je Smíchov! je nový cyklus tvůrčích dílen, které se věnují výtvarně-literárnímu zpracovávání lokální smíchovské historie. Bližší info najdete na https://centrum.elpida.cz/aktivity.Autor: Alo

Adventní zpívání na Petrském náměstí v Praze 1

Dnes v 16:31

Společné zpívání vánočních koled se koná 14. prosince v 17 hodin.

Stipendium profesora Miroslava Vlčka pro zahraniční studenty

Dnes v 10:33

České vysoké učení technické v Praze spolu s pražskými veřejnými vysokými školami sdruženými v konsorciu Study in Prague udělilo mimořádné stipendium prof. Miroslava Vlčka pětici zahraničních studentů. Slavnostní ceremonie předávání se uskutečnila 5. prosince 2023 v prostorech Rezidence primátora...

V Praze 2 se začíná bruslit

5. prosince 2023 v 16:42

Ve středu 6. prosince se na třech místech Prahy 2 začne bruslit.

Praha 1 má dva měsíce antigraffiti program, nyní zveřejnila zkušenosti

4. prosince 2023 v 10:23

Jedním z palčivých problémů Prahy 1 je znečištění historického centra grafittti, či tzv. tagy. Domy, lampy, lavičky, koše, rozvodové skříně, nábřeží, kostely… To vše je často znehodnoceno spreji či fixy. Radnice Prahy 1 z tohoto důvodu začátkem října spustila systémový a koordinovaný antigraffiti...

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

2. prosince 2023 v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

30. listopadu 2023 ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Další články
Nahoru