Dnes Neděle - zatazeno 3°C
Zítra Pondělí - zatazeno 5°C
Neděle 4. 12. 2022
Svátek má Barbora
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pražský život

Smíchov pohledem historika, žáka, umělce… nebo vás

Proseniorská nezisková organizace Elpida uvádí tematický cyklus výstav, přednášek a tvůrčích dílen, který se obsahově váže k historii pražského Smíchova, ne náhodou především k první smíchovské budově Na Bělidle 252/34. Program je určen veřejnosti, která se má také podílet na druhé výstavě cyklu. Jedním z cílů je inspirovat ostatní v pátrání po historickém kontextu domů, ve kterých žijí nebo pracují. 

„Je to více než rok, co se Elpida přestěhovala do budovy staré školy. Organizace se od začátku snažíme navazovat na minulé příběhy historického domu a věnujeme se zkoumání a reinterpretaci historie první smíchovské budovy. Některé příběhy jsou navíc stále živé. Díky tomu dům znovu slouží vzdělávání. Někteří ze současných seniorů se znovu vrací tam, kam chodili jako žáci ZŠ nebo do střední školy. Právě jejich archivní šuplíky rozhodnou o podobě druhé výstavy,“ říká vedoucí Centra Elpida Jan Bartoš.

První výstava Pohledem historika je k vidění v kavárně Centra Elpida Na Bělidle 34. Ponořit se můžete do historických souvislostí založení nejstarší smíchovské školy, vývoje metod vzdělávání a představení významných ředitelů a postav tehdejšího školství. Nechybí ani představení proměn budovy Na Bělidle 34 od jejího založení až do současnosti. To vše je podpořeno výsledky nejnovějšího archivního bádání autora a historika Pavla Fabiniho.

Druhá část celoročního výstavního cyklu, s názvem Pohledem žáka, se uskuteční v termínu 12. 1.–⁠ 28. 2. 2023. Autoři výstavy chtějí nahlédnout do rodinných archivů, proto stále hledají pamětníky, se kterými si mohou popovídat. Chodili jste do školy Na Bělidlo? Nebo o někom víte? Ozvěte se na info@elpida.cz

Třetí část Pohledem umělce proběhne v termínu 9. 3.– ⁠30. 4. 2023.

Doprovodný program k výstavě tvoří celoroční cyklus 20 tematických přednášek a návazných 20 vycházek pro veřejnost po Praze 5. Tématem je mapování místních dějin – kulturních, průmyslových a politických. Více na https://centrum.elpida.cz/aktivity.

To je Smíchov! je nový cyklus tvůrčích dílen, které se věnují výtvarně-literárnímu zpracovávání lokální smíchovské historie. Bližší info najdete na https://centrum.elpida.cz/aktivity.Autor: Alo

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

30. listopadu 2022 v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

28. listopadu 2022 v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

28. listopadu 2022 v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

28. listopadu 2022 v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Další články
Nahoru