dnes
Pátek - polojasno
23°C
zítra
Sobota - bourky
23°C
pozítří
Neděle - bourky
24°C
Smíchov City: Nová čtvrť začne v opuštěné zóně Prahy růst za dva roky
Takto by měla podle vítězného návrhu vypadat za pár let část Smíchova v blízkosti autobusového nádraží Na Knížecí. Vizualizace: Kuba & Pilař architekti

Smíchov City: Nová čtvrť začne v opuštěné zóně Prahy růst za dva roky

Oblast od smíchovského nádraží směrem k Andělu se radikálně změní. Mrtvá zóna s prázdnými budovami a nefunkčním kolejištěm ustoupí v horizontu několika let moderní městské čtvrti. V rámci projektu Smíchov City, jehož náklady jsou odhadovány na 15 miliard korun, by se mělo začít stavět za dva roky na jaře. Včera byl představen vítěz architektonické soutěže na severní části území.

Rozvoj území ohraničeného ulicemi Ostrovského, Nádražní, Dobříšská a Radlická přitáhne do vybydlené oblasti několik tisíc lidí. Vyrostou zde kancelářské, obchodní a rezidenční budovy. Součástí nové multifunkční čtvrti budou také zelené plochy, plánuje se široký zelený bulvár.

První fáze výstavby se bude týkat severní části území, kde se nová čtvrť napojí na starší zástavbu Smíchova. Na řešení plochy o 35 tisících metrech čtverečních byla na konci září 2014 vypsána architektonická soutěž. Zúčastnilo se jí sedm domácích a pět zahraničních soutěžních týmů.

Porota vybrala vizi kanceláře Kuba & Pilař architekti, která navrhla jednotlivé domovní bloky na principu oddělených domů, jež budou stát na společném suterénu hromadných garáží. Pro větší architektonickou různorodost vítězný tým doporučil, aby se na výsledném projektu podíleli také další autoři.

„Nové rezidenční a administrativní budovy by měly především dotvářet stávající městskou strukturu. Právě participace více architektů napomůže nejlépe se přiblížit schématu tradičního členění původní smíchovské zástavby,“ komentuje kvalitu a důmyslnost vítězného návrhu předseda poroty architekt Boris Redčenkov, který také zastupuje kancelář A69 architekti, jež připravila urbanistickou studii území.

Plánovaná podoba projektu Smíchov City

Podle Redčenkova budou bloky domů plně respektovat plánovaný městský bulvár mezi Andělem a smíchovským nádražím, nebudou převyšovat okolní zástavbu a bytové plochy budou na úkor ploch pro administrativu maximalizovány.

Součástí projektu Smíchov city bude několik náměstí a nákupní centrum. Autobusový terminál Na Knížecí se přesune blíže k smíchovskému vlakovému nádraží.

„Jde o projekt celoměstského významu, který má propojit vzdálenější městské čtvrti s nábřežím Vltavy,“ komentuje šéf Kanceláře projektů a soutěží IPR Praha Jan Šépka, proč Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy plní roli garanta koncepčního a architektonického řešení území.


Prahou prošly tisíce lidí, u sídla komunistů po nich zůstala rakev

Včera v 00:11

Metropolí prošly ve středu večer tisíce lidí k připomínce obětí 21. srpna 1969. Podle pořadatelů ze spolku Milion chvilek pro demokracii jich bylo zhruba 10 000. U sídla KSČM nechali rakev se jmény pěti zastřelených a jejich siluety namalované na zemi.

Radnice Prahy 11 bude mít nové stránky

21. srpna 2019 v 06:59

Radnice jedenácté městské části spustí 1. září nové webové stránky, které budou nejen modernější, ale hlavně uživatelsky jednodušší.

Další články
Nahoru