Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 10°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Smetiště náplavka: Promenádu u Vltavy plní návštěvníci odpadky, znečišťování probíhá i jinými způsoby
S lidmi se na náplavky vrátily po zimě i všudypřítomné odpadky. Foto(3x): Jan Puci

Smetiště náplavka: Promenádu u Vltavy plní návštěvníci odpadky, znečišťování probíhá i jinými způsoby

Po zimním spánku je díky teplému počasí posledních dní pražská náplavka na pravém břehu Vltavy opět hit a míří na ni davy lidí, nouzovému stavu navzdory. Když se prostranství u řeky podaří v době nouzového stavu pár desítek minut po jednadvacáté hodině policistům a strážníkům vyklidit, ukáže se, jaký nepořádek zde bavící se lidé nechali. 

bordel-naplavka1 Především dlouhodobě nejoblíbenější pražská náplavka mezi Mánesem a Vyšehradem poslední dny praská ve švech, což budí velký zájem médií, která poukazují na to, jak jsou na místě u řeky porušována na dohled od Ministerstva zdravotnictví vládní opatření. A samozřejmě i na to, jak se k prohřeškům staví policejní složky.

Z této a dalších náplavek v metropoli, například i té u břehů Smíchova, se stalo nejen mediální, ale i politické téma. Politici se obviňují, kdo za tlačenice u řeky může a co by pomohlo ke zlepšení.

Vzhledem k pandemii a vládními opatřením, které s ní souvisí, je nasnadě, že se řeší především počet lidí na náplavce a jejich chování vzhledem k platným vládním nařízením.

Ve stínu toho je, že s opětovným probuzením náplavky se v souvislosti s chováním nemalého počtu návštěvníků výrazně zhoršila estetika a hygiena promenády. Ačkoli jsou na náplavce odpadkové koše, některé vandalové během odpoledne převrací nebo vysypávají.

naplavka-prevraceny-kos Například ve čtvrtek večer byl převrácený koš na náplavce pod Jiráskovým mostem a převrácený plastový kontejner překážel vedle sjezdu na náplavku z nábřeží u Palackého mostu, pád desítek metrů odtud se válel uprostřed náplavky další převrácený koš.

Po večerním vylidnění náplavky zůstává na zemi, hranách náplavky i lavičkách velké množství prázdných skleněných nebo plastových lahví od alkoholu, obalů od různých pochutin a nespočet nedopalků.

Po setmění, když večerní zábava vrcholí a policejní hodina se nesmlouvavě blíží, je běžné na náplavce narazit na muže a ženy, kteří močí za auty, na zeď nebo do Vltavy. Konzumace marihuany tu není výjimečný jev. 

Odpadky poseté náplavky jsou vždy do druhého dne vyčištěny, takže celý proces postupného kupení nepořádku může začít znovu. Proces zakládání a mizení smetiště na jednom z nejhezčích vycházkových míst v Praze se při pěkném počasí opakuje každý den. 


Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

Včera ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

Včera ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

Včera v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

Včera v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru