Dnes Středa - jasno 10°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 10°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Smetiště náplavka: Promenádu u Vltavy plní návštěvníci odpadky, znečišťování probíhá i jinými způsoby
S lidmi se na náplavky vrátily po zimě i všudypřítomné odpadky. Foto(3x): Jan Puci

Smetiště náplavka: Promenádu u Vltavy plní návštěvníci odpadky, znečišťování probíhá i jinými způsoby

Po zimním spánku je díky teplému počasí posledních dní pražská náplavka na pravém břehu Vltavy opět hit a míří na ni davy lidí, nouzovému stavu navzdory. Když se prostranství u řeky podaří v době nouzového stavu pár desítek minut po jednadvacáté hodině policistům a strážníkům vyklidit, ukáže se, jaký nepořádek zde bavící se lidé nechali. 

bordel-naplavka1 Především dlouhodobě nejoblíbenější pražská náplavka mezi Mánesem a Vyšehradem poslední dny praská ve švech, což budí velký zájem médií, která poukazují na to, jak jsou na místě u řeky porušována na dohled od Ministerstva zdravotnictví vládní opatření. A samozřejmě i na to, jak se k prohřeškům staví policejní složky.

Z této a dalších náplavek v metropoli, například i té u břehů Smíchova, se stalo nejen mediální, ale i politické téma. Politici se obviňují, kdo za tlačenice u řeky může a co by pomohlo ke zlepšení.

Vzhledem k pandemii a vládními opatřením, které s ní souvisí, je nasnadě, že se řeší především počet lidí na náplavce a jejich chování vzhledem k platným vládním nařízením.

Ve stínu toho je, že s opětovným probuzením náplavky se v souvislosti s chováním nemalého počtu návštěvníků výrazně zhoršila estetika a hygiena promenády. Ačkoli jsou na náplavce odpadkové koše, některé vandalové během odpoledne převrací nebo vysypávají.

naplavka-prevraceny-kos Například ve čtvrtek večer byl převrácený koš na náplavce pod Jiráskovým mostem a převrácený plastový kontejner překážel vedle sjezdu na náplavku z nábřeží u Palackého mostu, pád desítek metrů odtud se válel uprostřed náplavky další převrácený koš.

Po večerním vylidnění náplavky zůstává na zemi, hranách náplavky i lavičkách velké množství prázdných skleněných nebo plastových lahví od alkoholu, obalů od různých pochutin a nespočet nedopalků.

Po setmění, když večerní zábava vrcholí a policejní hodina se nesmlouvavě blíží, je běžné na náplavce narazit na muže a ženy, kteří močí za auty, na zeď nebo do Vltavy. Konzumace marihuany tu není výjimečný jev. 

Odpadky poseté náplavky jsou vždy do druhého dne vyčištěny, takže celý proces postupného kupení nepořádku může začít znovu. Proces zakládání a mizení smetiště na jednom z nejhezčích vycházkových míst v Praze se při pěkném počasí opakuje každý den. 


Autor: Jan Puci

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

Dnes ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

Dnes v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Další články
Nahoru