Dnes Úterý - oblacno 3°C
Zítra Středa - skorojasno 6°C
Úterý 26. 10. 2021
Svátek má Erik
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Smetiště náplavka: Promenádu u Vltavy plní návštěvníci odpadky, znečišťování probíhá i jinými způsoby
S lidmi se na náplavky vrátily po zimě i všudypřítomné odpadky. Foto(3x): Jan Puci

Smetiště náplavka: Promenádu u Vltavy plní návštěvníci odpadky, znečišťování probíhá i jinými způsoby

Po zimním spánku je díky teplému počasí posledních dní pražská náplavka na pravém břehu Vltavy opět hit a míří na ni davy lidí, nouzovému stavu navzdory. Když se prostranství u řeky podaří v době nouzového stavu pár desítek minut po jednadvacáté hodině policistům a strážníkům vyklidit, ukáže se, jaký nepořádek zde bavící se lidé nechali. 

bordel-naplavka1 Především dlouhodobě nejoblíbenější pražská náplavka mezi Mánesem a Vyšehradem poslední dny praská ve švech, což budí velký zájem médií, která poukazují na to, jak jsou na místě u řeky porušována na dohled od Ministerstva zdravotnictví vládní opatření. A samozřejmě i na to, jak se k prohřeškům staví policejní složky.

Z této a dalších náplavek v metropoli, například i té u břehů Smíchova, se stalo nejen mediální, ale i politické téma. Politici se obviňují, kdo za tlačenice u řeky může a co by pomohlo ke zlepšení.

Vzhledem k pandemii a vládními opatřením, které s ní souvisí, je nasnadě, že se řeší především počet lidí na náplavce a jejich chování vzhledem k platným vládním nařízením.

Ve stínu toho je, že s opětovným probuzením náplavky se v souvislosti s chováním nemalého počtu návštěvníků výrazně zhoršila estetika a hygiena promenády. Ačkoli jsou na náplavce odpadkové koše, některé vandalové během odpoledne převrací nebo vysypávají.

naplavka-prevraceny-kos Například ve čtvrtek večer byl převrácený koš na náplavce pod Jiráskovým mostem a převrácený plastový kontejner překážel vedle sjezdu na náplavku z nábřeží u Palackého mostu, pád desítek metrů odtud se válel uprostřed náplavky další převrácený koš.

Po večerním vylidnění náplavky zůstává na zemi, hranách náplavky i lavičkách velké množství prázdných skleněných nebo plastových lahví od alkoholu, obalů od různých pochutin a nespočet nedopalků.

Po setmění, když večerní zábava vrcholí a policejní hodina se nesmlouvavě blíží, je běžné na náplavce narazit na muže a ženy, kteří močí za auty, na zeď nebo do Vltavy. Konzumace marihuany tu není výjimečný jev. 

Odpadky poseté náplavky jsou vždy do druhého dne vyčištěny, takže celý proces postupného kupení nepořádku může začít znovu. Proces zakládání a mizení smetiště na jednom z nejhezčích vycházkových míst v Praze se při pěkném počasí opakuje každý den. 


Autor: Jan Puci

Požár v ZEVO Malešice prodlouží chystané opravy kotle

Včera ve 23:27

Požár, který vypukl v minulém týdnu v malešické spalovně, způsobí zpoždění plánované rekonstrukce třetího ze čtyř kotlů v řádu měsíců. Linky číslo tři a čtyři jsou nyní odstaveny. Po vypuknutí požáru nefungovaly všechny čtyři linky, provoz první z nich byl obnoven v pátek dopoledne a druhé v noci...

Alzheimerova choroba: Praha 2 uspořádala ve spolupráci s VFN odborný seminář

Včera ve 21:46

Alzheimerovou chorobou v Česku trpí zhruba 160 tisíc pacientů. V budoucnu jich bude podle odhadu vědců prudce přibývat. Je nezbytné se na tuto situaci připravit a budovat další domovy pro lidi s touto nemocí. Kapacita těch stávajících je nedostatečná. Jednou z možností, jak tento trend ovlivnit,...

Hlavní město spolu s pražskou záchrankou zajistí pacientům mobilní paliativní péči

24. října 2021 v 16:36

Pražská záchranka (ZZS HMP) bude nově zajišťovat pacientům v metropoli mobilní paliativní péči. Ta bude spočívat ve zřízení speciálního týmu, který by v případě komplikací u lidí, kteří jsou v konečném stadiu nevyléčitelného onemocnění, zajišťoval primárně akutní péči přímo v místě bydliště a...

V soutěži Stavba roku 2021 uspělo několik projektů z Prahy

24. října 2021 v 16:31

Ocenění Stavba roku 2021 získalo celkem deset nominovaných, z toho čtyři na území hlavního města. V kategorii Cena primátora hlavního města byla oceněna stavba moderní Trojské lávky, která přes Vltavu spojuje Císařský ostrov s Trojou. 

Další články
Nahoru