Dnes Středa - skorojasno 1°C
Zítra Čtvrtek - jasno 2°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Smetiště náplavka: Promenádu u Vltavy plní návštěvníci odpadky, znečišťování probíhá i jinými způsoby
S lidmi se na náplavky vrátily po zimě i všudypřítomné odpadky. Foto(3x): Jan Puci

Smetiště náplavka: Promenádu u Vltavy plní návštěvníci odpadky, znečišťování probíhá i jinými způsoby

Po zimním spánku je díky teplému počasí posledních dní pražská náplavka na pravém břehu Vltavy opět hit a míří na ni davy lidí, nouzovému stavu navzdory. Když se prostranství u řeky podaří v době nouzového stavu pár desítek minut po jednadvacáté hodině policistům a strážníkům vyklidit, ukáže se, jaký nepořádek zde bavící se lidé nechali. 

bordel-naplavka1 Především dlouhodobě nejoblíbenější pražská náplavka mezi Mánesem a Vyšehradem poslední dny praská ve švech, což budí velký zájem médií, která poukazují na to, jak jsou na místě u řeky porušována na dohled od Ministerstva zdravotnictví vládní opatření. A samozřejmě i na to, jak se k prohřeškům staví policejní složky.

Z této a dalších náplavek v metropoli, například i té u břehů Smíchova, se stalo nejen mediální, ale i politické téma. Politici se obviňují, kdo za tlačenice u řeky může a co by pomohlo ke zlepšení.

Vzhledem k pandemii a vládními opatřením, které s ní souvisí, je nasnadě, že se řeší především počet lidí na náplavce a jejich chování vzhledem k platným vládním nařízením.

Ve stínu toho je, že s opětovným probuzením náplavky se v souvislosti s chováním nemalého počtu návštěvníků výrazně zhoršila estetika a hygiena promenády. Ačkoli jsou na náplavce odpadkové koše, některé vandalové během odpoledne převrací nebo vysypávají.

naplavka-prevraceny-kos Například ve čtvrtek večer byl převrácený koš na náplavce pod Jiráskovým mostem a převrácený plastový kontejner překážel vedle sjezdu na náplavku z nábřeží u Palackého mostu, pád desítek metrů odtud se válel uprostřed náplavky další převrácený koš.

Po večerním vylidnění náplavky zůstává na zemi, hranách náplavky i lavičkách velké množství prázdných skleněných nebo plastových lahví od alkoholu, obalů od různých pochutin a nespočet nedopalků.

Po setmění, když večerní zábava vrcholí a policejní hodina se nesmlouvavě blíží, je běžné na náplavce narazit na muže a ženy, kteří močí za auty, na zeď nebo do Vltavy. Konzumace marihuany tu není výjimečný jev. 

Odpadky poseté náplavky jsou vždy do druhého dne vyčištěny, takže celý proces postupného kupení nepořádku může začít znovu. Proces zakládání a mizení smetiště na jednom z nejhezčích vycházkových míst v Praze se při pěkném počasí opakuje každý den. 


Autor: Jan Puci

Praha 9: Ve svahu nad Pešlovou ulicí se budou kácet stromy

Včera v 15:00

Odbor životního prostředí radnice Prahy 9 informuje, že se od zítřka, 8. února, budou kácet stromy ve svahu nad ulicí Pešlova.

Cena plynu klesne pod vládní strop stávajícím zákazníkům innogy s produktem Standard

6. února 2023 v 11:58

Skupina innogy přijímá opatření, v jehož důsledku se stávající zákazníci, kteří mají produkt Standard, dostanou s komoditní cenou plynu pod cenový strop stanovený vládou. Opatření platí pro tyto zákazníky zpětně od 1. února 2023 až do konce letošního roku a týká se téměř 320 tisíc zákazníků, kteří...

Další články
Nahoru