dnes
Neděle - jasno
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
5°C
Smělé plány: V Braníku by se opět mohlo začít vařit pivo, vedle ležáku i Ale a Stout
Zemský pivovar chce v Braníku realizovat ambiciózní plány. Držíme palce!

Smělé plány: V Braníku by se opět mohlo začít vařit pivo, vedle ležáku i Ale a Stout

Zastupitelstvo Prahy 4 na svém středečním zasedání schválilo svým záměr Zemského Pivovaru, dlouhodobě si pronajmout areál Dominikánského dvora pro účel výstavby a provozu malého pivovaru.

Součástí projednávané dlouhodobé nájemní smlouvy bude oprava areálu a vybudování jak malého pivovaru, tak hotelu a restauračního zařízení a dále zpřístupnění prostoru pro veřejný život. Rekonstrukce by měla trvat zhruba čtyři roky v závislosti na případné archeologické nálezy a vyjde asi na 200 miliónů korun.

„Mohu potvrdit, že jedna z lokalit, o které vážně uvažujeme pro vybudování malého pivovaru, je areál Dominikánského dvora. Tento areál má nesporné genius loci – pivo se tu vařilo od roku 1626 až do 1899. Objekt sloužil postupně pro sociální služby v době první světové války, jako sklad, jako laboratoře i jako byty. Případnou rekonstrukcí plánujeme do Braníka vrátit řemeslnou výrobu Zemského piva. Dále zde plánujeme vybudovat Zemskou restauraci a hotel. Plánujeme další služby typu pivních lázní a malých obchůdků s tradičními českými potravinami,“ sdělil Pavel Prchal, jednatel společnosti Zemský pivovar.

Zastupitelstvo Prahy 4 na svém středečním zasedání uložilo radě pokračovat v jednáních s investorem ohledně nájemní smlouvy. Dále vyzvalo veřejnost, aby dodalo své případné připomínky k předmětné nájemní smlouvě do konce června.

Dvě možnosti podívat se do zchátralého dvora

„S ohledem na velikost plánované investice a relativně málo času, aby se veřejnost s naším záměrem seznámila a případně radnici sdělila své připomínky, organizujeme dvoje setkání přímo v areálu Dominikánského dvora. Veřejnost se bude moci seznámit s naším projektem a samozřejmě i se Zemským pivem,“ vysvětlil Prchal, proč zve občany v pondělí 23. června od 19 a ve čtvrtek 26. června od 18 hodin na prohlídku areálu.

„Zemský pivovar není chiméra, ale již fungující pivovar hledající svůj domov. Lokalitu hledáme rok, Dominikánský dvůr máme v hledáčku téměř celou dobu a 6 měsíců se tím intenzivně zabýváme. Jsme zde připraveni svůj záměr realizovat, budou-li to chtít občané Braníka a volená reprezentace MČ Prahy 4. Je v našem zájmu, aby branická veřejnost přijala náš záměr za svůj,“ pokračoval Prchal.

Dominikánský dvůr - barokní památka v žalostném stavu

„Těšíme se na to, že v příštích měsících budeme aktivní součástí zdejšího života tak, jak bychom byli po zdárném uvedení záměru do života, ale zároveň musím zcela otevřeně konstatovat, že se jedná o komerční záměr. Tak významná investice má svá jasná pravidla a potřeby a případné neschválení nájemní smlouvy na příštím Zastupitelstvu v podobě, která je pro nás komerčně smysluplná, bude s největší pravděpodobností znamenat naše odstoupení od dalšího vyjednávání ohledně této lokality a dokončení jednání, která paralelně probíhají na jiných místech v Praze,“ dodal.


Další články
Nahoru