Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - polojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Šmarda z ČSSD: Vláda ukázala, jak si ve skutečnosti váží lidí ve veřejné správě
I úředníci na ministerstvech počítali se zvyšováním platů, budou mít smůlu. Foto: Jan Puci

Šmarda z ČSSD: Vláda ukázala, jak si ve skutečnosti váží lidí ve veřejné správě

Jak informovala vláda po svém středečním jednání, hodlá na rok zmrazit platy všem ústavním činitelům a také státním úředníkům. Právě za krok směrem k zaměstnancům ve veřejné správě se do koalice pustil předseda opoziční ČSSD Michal Šmarda.

„Pravice začíná utahovat opasky a využívá k tomu staré dobré recepty. Šetřit se bude na zaměstnancích,“ zkritizoval aktuální rozhodnutí vlády Šmarda.

„Vláda zároveň zrušila zvýšení platů ve veřejné správě, které ČSSD tvrdě vybojovala. 1 400 korun měsíčně mělo pomoci vyrovnat se s růstem cen základních životních potřeb. Pravicová vláda dnes, pouhé tři dny do konce roku, ukázala, jak si jich ve skutečnosti váží,“ podotkl.

Kabinet podle něj poškodil zaměstnance ve školství, zdravotnictví, v bezpečnostních sborech i na úřadech. „Není to dobrý start nového roku, který bude pro řadu lidí i tak těžký,“ řekl.

Zároveň vládní koalici připomenul, že společně s hnutím ANO odhlasovala navýšení počtu místopředsedů Poslanecké sněmovny. Po volbách totiž vládní pětikoalice Spolu a PirSTA rozhodla, že nová Sněmovna bude mít šest místopředsedů, o jednoho víc než doposud.

„Což znamená zbytečně vyhozené miliony korun ročně. Zvýšení počtu ministrů a armáda nových úředníků na Úřadu vlády bude Českou republiku také stát dost peněz,“ sdělil Šmarda.

Navýšení počtu místopředsednických křesel v dolní komoře Parlamentu se od počátku nelíbilo ani jednomu z opozičních subjektů SPD a ANO. 

„Nevidíme absolutně žádný důvod pro vznik další místopředsednické funkce. Nové místo znamená částku čtyři miliony korun ročně,“ uvedla již dříve bývalá ministryně financí a předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.


Autor: Karel Netolický

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Udženija: Kvůli asociální a diskriminační politice se Pražané bojí o střechu nad hlavou

24. února 2022 v 11:36

„Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost za Pirátskou stranu se v médiích rád chlubí, co všechno dělá pro to, aby Pražané měli dostupné bydlení. Realita je ale opačná. Kvůli nové strategii magistrátu musí nájemci místo smlouvy na dobu neurčitou každé dva roky čekat na...

Další články
Nahoru