Dnes Neděle - oblacno 8°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 21. 4. 2024
Svátek má Alexandra
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Služba Senior taxi začne od března jezdit na více míst
Senior taxi v areálu Ústřední vojenská nemocnice Praha. Foto: P6

Služba Senior taxi začne od března jezdit na více míst

Službu Senior taxi nabízí radnice Prahy 6 od počátku loňského října a od té doby vydala seniorům již více než 800 průkazů a celkem se od té doby uskutečnilo už 1200 jízd. Informovali o tom členové vedení městské části.

Služba se od počátku setkává ze strany seniorů a jejich příbuzných s pozitivním hodnocením a za pět měsíců provozu se ukázalo, že bude dobré rozšířit místa, kam bude moci Senior taxi zajíždět.

Na základě požadavků a vyhodnocení se tedy nově od března rozšíří cílová místa této služby. Nově bude Senior taxi jezdit k pobočkám bank, které mají sídlo na území Prahy 6, dále na polikliniku v Řepích v Žufanově ulici a do Denního stacionáře při Pečovatelském centru Prahy 7 v Tusarově ulici.

„Mám velkou radost z pozitivních ohlasů a jsem rád, že se nám podařilo tuto skvělou službu pro naše seniory uvést do života. Díky ohlasům a připomínkám jsme se také rozhodli více specifikovat místa, kam budou moci senioři jezdit v rámci pracovišť Úřadu městské části Praha 6, jako jsou detašovaná pracoviště, informační kanceláře, nově odbor přestupků, který bude sídlit Pod Marjánkou, agenda zón placeného stání v Uralské či Skleněný palác,“ upřesnil rozšíření služeb místostarosta šesté městské části Marián Hošek (KDU-ČSL).

„Naší dlouhodobou snahou je přispívat k většímu komfortu bydlení na Šestce a jsem rád, že se služba Senior taxi setkala s tak velkým zájmem ze strany našich seniorů. Na základě připomínek se budeme i nadále snažit službu dále rozvíjet a vylepšovat,“ řekl starosta Prahy Jakub Stárek (ODS).

Pro koho je služba určena

Jedná se o přepravní službu, která je určena seniorům starším 75 let, ale i lidem s handicapem, tedy osobám se sníženou schopností orientace a pohybu, kteří se mohou prokázat průkazem ZTP nebo ZTP/P. Každý z oprávněných uživatelů má navíc nárok vzít s sebou v případě potřeby doprovod, který za službu nic neplatí.

Služba je určena pro občany Prahy 6 vyjma občanů MČ Praha-Lysolaje, MČ Praha-Nebušice, MČ Praha-Přední Kopanina, MČ Praha-Suchdol a MČ Praha 17 – Řepy. Na každého zaregistrovaného uživatele připadá 50 jízd ročně za kalendářní rok, tedy přibližně čtyři jízdy měsíčně, případně poměrná část při registraci během roku.

K dispozici jsou dva vozy a maximální doba čekání na dohodnutém místě pro vyzvednutí je deset minut. Senior taxi funguje v pracovní dny od 7:30 do 15:30 hodin, telefonické objednávky přijímá provozovatel prostřednictvím dispečinku v pracovní dny od 7 do 18:30 hodin.

Pro založení kartičky opravňující k využívání služby Senior taxi je potřeba občanský průkaz pro ověření věku a trvalého bydliště a lidé s handicapem navíc potřebují také průkaz ZTP nebo ZTP/P. Pokud se na radnici zájemci sami nedostanou, registraci za ně mohou vyřídit rodinní příslušníci. I oni však s sebou musí přinést občanský průkaz seniora, případně ZTP nebo ZTP/P průkaz.

Registraci provádí odbor sociálních věcí, číslo dveří 208, na úřadu městské části, a to vždy v pondělí a ve středu od 8 do 18 hodin. Další informace získáte na telefonních číslech 220 189 645, 220 189 622 nebo 220 189 613. Spolu s průkazem Senior taxi na odboru sociálních věcí obdržíte rovněž kontakt na dispečink.

Jak Senior taxi využívat?

Při volání na linku dispečinku proběhne prvotní identifikace, ověření, zda má volající vydaný průkaz s přiděleným číslem. Při nástupu do vozidla Senior taxi proběhne další identifikace, je tedy nutné mít průkaz u sebe.

Objednávky se doporučuje provádět s předstihem, i 14 dní dopředu. Rušení objednávek je nutné nahlásit na dispečink minimálně 24 h předem. Maximální doba čekání na dohodnutém místě pro vyzvednutí je 10 minut. Jedna jízda stojí 50 Kč (jedná se např. o jízdu z domova k lékaři, zpáteční cesta se počítá jako druhá jízda). 

Každá oprávněná osoba může využít 50 jízd v kalendářním roce (případně poměrnou část při registraci během roku). Průměrem to vychází na 4 jízdy měsíčně. V případě potřeby je možné vzít si s sebou doprovod, který jede zdarma. Vozidlo může převézt chodítko či skládací invalidní vozík. 

Senior taxi obsluhuje tato cílová místa:

Zdravotnická zařízení v Praze 6 – ÚVN, LDN, všechny polikliniky a ordinace v jednotlivých objektech

FN Motol

Nemocnice Na Homolce

Lékárny

Úřad městské části Praha 6

Pobočky České pošty

Úřad práce, pracoviště nepojistných sociálních dávek

Denní stacionář pro seniory v Domově svatého K. Boromejského a v Horizontu Suchdol

Nově zařazená cílová místa od 1. března 2024

Všechna detašovaná pracoviště Úřadu městské části Praha 6 (Skleněný palác, informační kanceláře, odbor přestupků Pod Marjánkou, agenda zón placeného stání v Uralské ulici).

Poliklinika v Řepích (Žufanova ulice)

Denní stacionář při Pečovatelském centru (Tusarova ulice, Praha 7)

Pobočky bank na území městské části Praha 6 

Zdroj: P6


Autor: red

Senioři Prahy 2 mohou zahradničit

13. dubna 2024 v 08:40

Senioři z klubu Dvojka pro seniory mají skvělou novinku – nový kroužek zahradničení. Na propůjčené zahrádce a ve skleníku u základní školy Na Smetance se mohou setkávat a společně zahradničit. 

Setkání s kulturou: Pocta Jaroslavu Seifertovi

9. dubna 2024 ve 12:14

Akce pro seniory Prahy 1 se koná ve středu 10. dubna.

Senior akademie Prahy 9 v dubnu

9. dubna 2024 v 11:57

V Praze 9 probíhá Senior akademie, cyklus vzdělávacích programů prevence kriminality zaměřený na informování dříve narozených, kteří patří ke zranitelnější části společnosti.

Praha 15: Jak na dokumenty II

5. dubna 2024 v 10:40

Radnice Prahy 15 pořádá další cyklus přednášek, které zodpoví otázky týkající se dokumentů a jejich digitální podoby.

Hodinový ajťák pro seniory Prahy 13

29. března 2024 v 06:24

Senioři Prahy 13 mají opět možnost využít Hodinového ajťáka.

Praha 2 pomáhá seniorům vyřídit příspěvky na bydlení a energie

26. března 2024 v 16:57

Vyplňování formulářů, dokládání příloh a čekání ve frontách může být pro mnoho seniorů velkou překážkou při žádání o podporu na bydlení. Humanitní odbor radnice Prahy 2 jim proto nabízí pomocnou ruku s vyplňováním těchto žádostí, doložením potřebných příloh a doručením na příslušný...

Praha 6: Hledají se historické fotografie

19. března 2024 v 07:48

V rámci připravované rekonstrukce Domova pro seniory Elišky Purkyňové v Praze 6 se vedení domova obrací na veřejnost s prosbou o staré fotografie interiéru objektu v Šolínově ulici.

Přednáška pro seniory, jak se chránit před „šmejdy“

18. března 2024 v 10:03

Policie ČR ve spolupráci s MČ Praha 4 nabízí seniorům z čtvrté městské části nad 63 let možnost zúčastnit se přednášky Bezpečnost a ochrana před „šmejdy“, a to v úterý 9. dubna od 14 hodin v Nuselské radnici. Dozvíte se, na co si dát pozor na internetu, při práci s internetovým bankovnictvím, jak...

Plavenky v Praze 4 se změnou

11. března 2024 ve 21:47

Od pondělí 18. března bude spuštěna distribuce plavenek pro seniory nad 63 let a držitele ZTP průkazu s trvalým bydlištěm v Paze 4. Informoval o tom měsíčník čtvrté městké části Tučnák.

Přednáška: Jak na dokumenty v digitální podobě

10. března 2024 v 09:26

Radnice Prahy 15 pořádá cyklus přednášek, které zodpoví otázky, týkající se dokumentů a jejich digitální podoby. Druhá z přednášek se koná ve čtvrtek 14. března.

Praha 1: Jak se dříve cestovalo

10. března 2024 v 08:04

Kurýři, laufři, pošta a poštovní dostavníky – přednáška v klubu seniorů Tomáš se koná ve čtvrtek 14. března od 14 hodin.

Virtuální klub seniorů má tisíc členů

29. února 2024 v 10:08

Virtuální klub Prahy 13 je otevřen všem seniorům, kteří mají zájem o aktuální informace, volnočasové aktivity a dění ve třinácté městské části. Vedle klasických klubů pro seniory, které se pravidelně scházejí v Lukáši, je to další možnost, jak se zapojit do seniorských...

Další články
Nahoru