dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Složité hledání investora pro pražské Výstaviště
Vyhořelá část Průmyslového paláce stále čeká na dostavbu. Foto: archiv

Složité hledání investora pro pražské Výstaviště

Když v roce 2008 vyhořela část Průmyslového paláce, město slibovalo dostavbu. Komunální politici zároveň hovořili o celkové úpravě areálu a veřejnosti představovali různé plány a vizualizace, které změní tuto oblast k lepšímu. Po pěti letech se toho zatím moc neudálo. Nyní se zdá, že by se přeci jen mohli v pražském Výstavišti začít dít změny.

Praha hledá investora pro pražské Výstaviště, a proto již dříve zřídila komisi, kde se střetnou různé názory, jak ho hledat.

„Město není v extra finanční kondici, aby bylo schopné Výstaviště ufinancovat z vlastních zdrojů. Nemluvíme totiž o stamilionech, ale o miliardách. Město na to objektivně nemá. Jde o to, jak výstaviště obnovit ve třech základních funkcích: sportovní, výstavní a zábavní. Skoro jistě proti sobě půjdou dva pohledy – my městští budeme říkat, že to má být hlavně pro lidi, což ovšem obvykle znamená, že to není kšeft. A když najdeme investora, tak bude mít určitě pocit, že se musí zejména vrátit investované peníze. Tedy, že to zejména kšeft je,“ řekl radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09), v jehož kompetencích je i oblast památkové péče .

Český Prater?

Úkolem proto podle něj bude hledat a najít polohu, která bude přijatelná pro obě strany. A kde investora hledat? „Investorů se kolem nás moc nechumelí. Město po léta jezdí na jarní realitní veletrh MIPIM do francouzského Cannes, na podzim zase jezdíme do Mnichova. Jezdíme tam s městským územním plánem, já mám ale za to, že tam máme jet s konkrétními projekty – právě například s Výstavištěm. Sám pánbůh ví, jestli investora najdeme, nebo ne, tohle je ale jeden ze způsobů, jak hledat,“ řekl Novotný.

„Důležité je také ujasnit si, jestli chceme jednoho investora na celek, nebo více investorů na každou funkci zvlášť. Ti byli ale museli být schopni vše koordinovat ve smyslu společné infrastruktury, aby se vzájemně ´nepovraždili´. Infrastruktura je totiž v současné době na Výstavišti objektivně nedostatečná – když se koná hokejový zápas a zároveň veletrh, je například nedostatečné parkování,“ pokračoval.

Veřejně se Novotný již nechal slyšet, že by se mu líbil jakýsi český Prater, což je rozsáhlý komplex ve Vídni. „Hned byl oheň na střeše, všichni si Prater asociují s lunaparkem. To je ale jen část pravdy. Prater je velké území, které je sice jednak lunapark, je tam ale i fotbalový stadion či závodní dostihová dráha. Dokonce i výstaviště,“ podotkl.

Oboustranný kompromis

Radní Novotný připomněl, že smlouva mezi Inchebou a hlavním městem Prahou existovala dlouhá léta. „Měla bratru asi deset dodatků – nekonzistentních, navzájem se vylučujících a nepřehledných. Skoro nebylo jasné, kdo má jaké povinnosti. Radním jsem asi rok a dva měsíce. Když jsem se do smlouvy a dodatků ponořil, shledal jsem, že město a Incheba spolu nejsou žádným způsobem schopny hovořit a nepříjemnou situaci řešit,“ sdělil Václav Novotný.

„Situace přitom byla taková, že Incheba neinvestovala, byť se ve smlouvách psalo, že investovat má. A město zase plochy neudržovalo, byť se ve smlouvě a dodatcích psalo, že má. Upřímně – nedokážu říct, kdo má větší máslo na hlavě,“ pokračoval.

Výsledkem podle jeho slov je to, že Výstaviště je na takřka spadnutí. „Prošla tam tudy povodeň, tři požáry, přičemž nic nebylo uvedeno do původního stavu. Vyšlo mi z toho proto, že nejsprávnější je dosáhnout rozvázání nájemní smlouvy s Inchebou. Je to prostě manželství, které se nepodařilo. Rozvázat s Inchebou smlouvu se nám podařilo k 31. prosinci 2014,“ řekl.

Nejprve se domluva nedařila, antagonismy byly příliš velké. Dohoda je kompromis. Incheba odejde dřív a Praha jí za to uleví s výší nájmu. „Mohli jsme Inchebě samozřejmě říci, aby odešli pozítří ráno, my ale potřebujeme mít čas vše vyřešit a najít kvalitního investora,“ doplnil Václav Novotný.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru