dnes
Čtvrtek - zatazeno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Složení pražské rady je skoro kompletní, koalice na osmičce se opře o hlasy komunistů
Irena Ropková z ČSSD (vpravo) by měla být radní pro oblast školství. Karel Březina (vlevo) radním nakonec nebude, jedním z kandidátů na volné místo je Daniel Hodek (na snímku nad ním). Foto: Facebook Irena Ropková

Složení pražské rady je skoro kompletní, koalice na osmičce se opře o hlasy komunistů

Čtyři týdny po volbách si budoucí koalice na pražském magistrátu složená z ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) rozdělila kompetence a domluvila se na jménech radních. O post primátorky se bude ucházet jednička ANO Adriana Krnáčová. Koaliční smlouvu strany ale ještě nemají. Vyjednávání o koalici může zkomplikovat soud, který posoudí žaloby na platnost voleb, a také sněm pražské Strany zelených.

Komunální volby v Praze vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů, těsně za ní s 16 křesly skončila TOP 09. Po osmi mandátech mají Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti získali stejně jako KSČM čtyři křesla.

V jedenáctičlenné radě hlavního města bude mít nejvíce členů ANO, které obsadí křesla čtyř radních plus primátora. ČSSD a Trojkoalice budou mít po třech radních. Budoucí pražský primátor z hnutí ANO má mít na starosti boj s korupcí, veřejnou správu a legislativu.

Další radní z ANO budou řešit finance, majetek a majetkové podíly firem, bezpečnost, zdravotnictví a bydlení. ČSSD připadla doprava, sociální politika a problematika evropských fondů a školství. Trojkoalice má zase řídit oblasti životního prostředí, kultury a památkové péče a infrastruktury.

Ludvík zůstane ředitelem nemocnice

Koalice má mít v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů. Strany se již domluvily, kdo je bude v radě zastupovat. Chybí nominovat pouze třetího zástupce za ČSSD. Postu radního se totiž vzdal Karel Březina (ČSSD), kterého soud pravomocně odsoudil za podvod v pražském dopravním podniku.

V radě neusedne ani lídr ČSSD Miloslav Ludvík, který bude předsedou finančního výboru a nadále zůstane ředitelem Fakultní nemocnice v Motole. Postu v radě se vzdal i předseda Strany zelených a jednička kandidátky Trojkoalice Petr Štěpánek – ten bude pravděpodobně starostou Prahy 4.

Podmínky koaliční dohody a své kandidáty na post radních musí ještě 10. listopadu schválit na svém jednání pražská Strana zelených. Vyjednávání může také ovlivnit soud, který může zneplatnit celé volby v Praze a některých městských částech, protože na regulérnost voleb bylo podáno celkem 27 žalob.

ANO bylo někde vyšachováno

V řadě městských částí je o vedení radnic rozhodnuto, i tam ale do výsledku může promluvit soud. Praha 3 a 9 pak mají již zvoleny radní, zastupitelé Prahy 2 je volí dnes.

Hnutí ANO vyhrálo volby nejen na magistrát, ale i v řadě městských částí. Na rozdíl od magistrátu jej ale na některých radnicích z jednání vyšachovali a poslali do opozice političtí oponenti – to je případ třeba Prahy 5.

Naopak koalici vyjednalo v Praze 8 a bude i ve vedení Prahy 11. Vítěz voleb byl odstaven do opozice také na Praze 3, kde vyhrálo sdružení Žižkov (nejen) sobě (ŽnS). Na spolupráci se však domluvila TOP 09, ODS, ČSSD a Volba pro město.

Navíc lídrovi ŽnS Matěji Stropnickému pak minulý týden policie zabavila počítač. Stropnický by měl ale být radním na magistrátu, řešit bude územní plán.

Na sedmičce si pospíšili

Jako první byla po volbách ustavena koalice v Praze 7, kde vyhrálo hnutí Praha 7 sobě se ziskem 43,68 procenta hlasů. To se spojilo s Koalicí Pro 7 a získaly pohodlnou většinu 19 hlasů v devětadvacetičlenném zastupitelstvu.

Naopak menšinově bude vládnout na Praze 8 koalice ANO, ČSSD a SZ, podpoří je však svými pěti hlasy KSČM – dohromady tak dají ve 45členném zastupitelstvu většinu 25 hlasů.

Zatím poslední koalice vznikla v Praze 9, kde se spojily ODS, TOP 09 a hnutí Pro Prahu.

Kdo usedne v městské radě:

Adriana Krnáčová (ANO), primátorka, kompetence: veřejná správa, boj s korupcí, legislativa
Eva Kislingerová (ANO), náměstkyně primátorky, kompetence: finance
Michal Hašek (ANO), radní, kompetence: majetek
Libor Hadrava (ANO), radní, kompetence: bezpečnost
Radek Lacko (ANO), radní, kompetence: zdravotnictví a bydlení
Matěj Stropnický (Trojkoalice), náměstek primátorky, kompetence: územní rozvoj
Jana Plamínková (Trojkoalice), radní, kompetence: infrastruktura
Jan Wolf (Trojkoalice), radní, kompetence: kultura a památková péče
Petr Dolínek (ČSSD), náměstek primátorky, kompetence: doprava
Irena Ropková (ČSSD), radní, kompetence: školství

(jméno radního z ČSSD s kompetencemi v oblasti sportu a volného času zatím není určené)


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru