Dnes Středa - mlha 0°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 0°C
Středa 3. 3. 2021
Svátek má Kamil
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražská kultura

Slovenský institut v Praze představuje projekt Green drama a zve na první čtení

27. 2. 2021
Slovenský institut, online
Slovenský institut v Praze ve spolupráci s Divadelním ústavem Bratislava přichází se společným projektem Měsíc se slovenským dramatem – Green drama.

Projekt Green drama vyhlásil v roce 2018 Divadelní ústav a zapojilo se do něj patnáct slovenských dramatiček a dramatiků, kteří v posledních dvou letech napsali dramatické texty s environmentálním poselstvím. Hlavními tématy jsou ekologie, environmentalistika, ochrana přírody a celkově života na naší planetě. Projekt je prezentován také díky slovenským herečkám a hercům, kteří ve formě videa načetli úryvky z těchto textů.

„Součástí každého kulturního národa dnes, je samozřejmé ekologické myšlení, samozřejmé ekologické návyky nás všech, samozřejmá ohleduplnost, kterou vytváříme podmínky pro život příštích generací. Proto jsme rádi, že ve spolupráci s Divadelním ústavem Bratislava můžeme vytvářet prostor pro toto téma. Skutečnost, že se této příležitosti zhostilo tolik autorů, je přesvědčivým signálem o důležitosti ekologického myšlení na Slovensku,“ řekla ředitelka Slovenského institutu v Praze, teatroložka Ľubica Krénová.

Ukázky z her načetli přední slovenský herci – Anna Šišková, Táňa Pauhofová, Rebeka Poláková, Soňa Norisová, Martin Huba, Matej Landl, Alexander Bárta a mnozí další. V každém sobotním setkání se slovenskou Green dramou budete mít možnost poznat i autory jednotlivých her!
Speciální dáváme Měsíc se slovenským dramatem – Green drama do pozornosti českým divadlům.

27. února ve 20 hodin odstartuje první čtení. Sledujte FB stránku Slovenského institutu v Praze zde.


Maria Grundová: Smrtelný hřích

1. března 2021 v 10:43

Na odlehlém ostrově u východního pobřeží Švédska se v zaplaveném vápencovém lomu najde utopená čtrnáctiletá dívka. Má podřezaná zápěstí, ve vlasech zamotaný provázek a na jednom z boků fixem napsané číslo 26. V okolí lomu se nenajdou žádné stopy. Den poté je na druhé straně ostrova objevena u sebe...

Felix Francis: Krize

26. února 2021 v 09:49

Harrison Foster je právník specializující se na řešení krizových situací. Po požáru ve stájích trenéra Ryana Chadwicka, při němž zemře šest velmi cenných dostihových koní, včetně favorita Derby, je z Londýna povolán do Newmarketu.

Komiksová kniha Divná planeta získala Výroční cenu Muriel 2020

25. února 2021 v 19:42

Komiksová kniha o obyčejném chování neobyčejných obyvatel jedné (divné) planety, respektive její překladatelka Michala Marková, byla včera večer oficiálně oceněna Výroční cenou Muriel 2020 za nejlepší překlad.

Umělá inteligence napsala první divadelní hru, uvede ji Švandovo divadlo

24. února 2021 ve 12:00

Již tento pátek 26. února od 19 hodin se ve Švandově divadle uskuteční unikátní akce. Po 100 letech od premiéry hry R.U.R. Karla Čapka zde uvedou hru s názvem AI: Když robot píše hru. Scénář je sestavený z dialogů vygenerovaných umělou inteligencí a vypráví o radostech i strastech každodenního...

Divácký hit jako audiokniha. Vlastníci jsou nyní k poslechu v superprodukci Audioteky

24. února 2021 v 10:51

Po úspěšném divadelním a filmovém zpracování zažívají Vlastníci Jiřího Havelky premiéru jako audiokniha. Výjimečný posluchačský zážitek slibuje takzvaný superprodukční formát, který je postaven na špičkovém zvuku podtrhujícím herecké výkony Terezy Dočkalové, Marka Němce, Taťjany Medvecké, Zuzany...

Sibel Hodge: Zmizelí

24. února 2021 v 07:07

Při rutinním letu z Afriky do Anglie doktor Mason Palmer tragicky umírá, když jeho letadlo po cestě havaruje a zmizí kdesi uprostřed husté buše.

Martin Nekola: Český New York

22. února 2021 v 10:39

New York, pulzující metropole a vstupní brána do USA, přilákal i značné množství vystěhovalců z českých zemí. Po první světové válce česká komunita čítala přes 40 000 lidí.

Mandy Robotham: Dítě třetí říše

21. února 2021 v 09:20

Anke je vězeňkyní v lágru, a aby přežila, dělá to, co umí nejlépe – pomáhá svým spoluvězenkyním porodit a starat se o novorozence. Jenže pak si její činnosti všimne kdosi důležitý a Anke čelí zdrcující volbě. Eva Braunová totiž čeká děťátko…

Slovenský institut v Praze představuje projekt Green drama a zve na první čtení

20. února 2021 v 09:09

Slovenský institut v Praze ve spolupráci s Divadelním ústavem Bratislava přichází se společným projektem Měsíc se slovenským dramatem – Green drama.

Brian Freeman: Sama proti všem

18. února 2021 v 09:04

Když nezbývá naděje, jen zoufalství. Když se z noční můry stane skutečnost. A není pomoci… Stačilo pár měsíců, aby se Lise Powerové zhroutil celý svět. Úspěšná autorka bestsellerového thrilleru ztratila během půl roku téměř všechny nejbližší. Teď žije sama, ukrytá v domě v lesích poblíž kanadských...

Další články
Nahoru