Dnes Neděle - skorojasno 16°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 15°C
Neděle 16. 5. 2021
Svátek má Přemysl
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražská kultura

Slovenský institut v Praze představuje projekt Green drama a zve na první čtení

27. 2. 2021
Slovenský institut, online
Slovenský institut v Praze ve spolupráci s Divadelním ústavem Bratislava přichází se společným projektem Měsíc se slovenským dramatem – Green drama.

Projekt Green drama vyhlásil v roce 2018 Divadelní ústav a zapojilo se do něj patnáct slovenských dramatiček a dramatiků, kteří v posledních dvou letech napsali dramatické texty s environmentálním poselstvím. Hlavními tématy jsou ekologie, environmentalistika, ochrana přírody a celkově života na naší planetě. Projekt je prezentován také díky slovenským herečkám a hercům, kteří ve formě videa načetli úryvky z těchto textů.

„Součástí každého kulturního národa dnes, je samozřejmé ekologické myšlení, samozřejmé ekologické návyky nás všech, samozřejmá ohleduplnost, kterou vytváříme podmínky pro život příštích generací. Proto jsme rádi, že ve spolupráci s Divadelním ústavem Bratislava můžeme vytvářet prostor pro toto téma. Skutečnost, že se této příležitosti zhostilo tolik autorů, je přesvědčivým signálem o důležitosti ekologického myšlení na Slovensku,“ řekla ředitelka Slovenského institutu v Praze, teatroložka Ľubica Krénová.

Ukázky z her načetli přední slovenský herci – Anna Šišková, Táňa Pauhofová, Rebeka Poláková, Soňa Norisová, Martin Huba, Matej Landl, Alexander Bárta a mnozí další. V každém sobotním setkání se slovenskou Green dramou budete mít možnost poznat i autory jednotlivých her!
Speciální dáváme Měsíc se slovenským dramatem – Green drama do pozornosti českým divadlům.

27. února ve 20 hodin odstartuje první čtení. Sledujte FB stránku Slovenského institutu v Praze zde.


Městská divadla pražská otevřou divadla, naživo i online

13. května 2021 v 16:37

Divadla se opět otevírají veřejnosti a představí inscenace, na kterých pracovala v uplynulých osmi měsících. Hrát začnou Městská divadla pražská na všech třech svých scénách od pondělí 14. června a na pravidelný program se mohou letos mimořádně diváci těšit i během celých prázdnin. Městská divadla...

Jakub Dušek: Štěkot uvázaných psů

13. května 2021 v 09:29

Komiksový detektivní thriller z prostředí protektorátu zavede čtenáře do podzimního rána roku 1941 kdy je v zapadlé pražské ulici protektorátu Čechy a Morava nalezeno mrtvé tělo s vyřezaným hákovým křížem na hrudi. Dramatičnost celé situace podtrhuje fakt, že obětí je hlavní komisař Antonín...

František Skála v Domě U Kamenného zvonu

13. května 2021 v 09:24

Pod názvem A jiné práce představuje František Skála poprvé retrospektivní pohled na svou ne vždy známou ilustrátorskou tvorbu, které se věnuje již od začátku osmdesátých let. 

Festival Žižkovská noc nabídne kulturní akce po celý rok

11. května 2021 ve 12:13

Po hlavičkou ŽN365 se chystají výstavy, historické exkurze (nejen) po Žižkově, ale třeba i festival buskingu, přednášky a další akce se společenským přesahem. „Neznáme hranice,“ říká tým, který za aktivitami stojí, a který již několik měsíců přináší podcast Vysílač. O tradiční festival napříč...

Celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open proběhne ve volném termínu

8. května 2021 v 09:47

Letošní v pořadí pátý ročník celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open více než kdy jindy upozorňuje na přínos a význam uměleckého vzdělávání. Déle než rok trvající pandemie citelně zasáhla i do oblasti základního uměleckého...

Muzeum města Prahy otvírá

6. května 2021 v 15:22

Muzeum města Prahy se v úterý 11. května znovu otevře návštěvníkům. Hlavní budova Muzea města Prahy je uzavřena z důvodu probíhající rekonstrukce do roku 2023. Ostatní objekty budou otevřeny v aktualizovaných otevíracích dobách.

Litva, Polsko a Bělorusko a Praha 3 slaví 230. výročí přijetí Ústavy 3. května

6. května 2021 v 11:42

Velvyslanectví Polské republiky v Praze, Velvyslanectví Litvy v České republice, Kancelář Svjatlany Cichanouské, zvolené lídryně Běloruska a Polský institut v Praze ve spolupráci s městskou částí Praha 3 uspořádaly venkovní výstavu na náměstí Jiřího z Poděbrad. 

Festival BlueFest

5. května 2021 v 11:05

Ve čtvrtek 6. května se od 19 hodin uskuteční festival BlueFest Online. Organizátoři prozradili hlavní zahraniční hvězdy festivalu, kterými budou legendární americký bluesový kytarista, zpěvák a skladatel Walter Trout a skupina Larkin Poe. 

Výstava: Česká vlna solidarity aneb Občanská společnost v boji proti covid-19

4. května 2021 ve 14:35

V prostorách Komunitního centra a zahrady Kotlaska je od 1. května připravena pro návštěvníky expozice fotografií „Česká vlna solidarity aneb Občanská společnost v boji proti covid-19". 

Nový psychothriller oblíbené kanadské autorky Shari Lapena: Její konec

4. května 2021 v 10:42

Nejnovější psychothriller Shari Lapeny odhalí další nebezpečné tajemství ukryté pod povrchem spořádané rodiny, a to znovu v příběhu plném stupňujícího se napětí a nečekaných zvratů. 

Další články
Nahoru