Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - oblacno 12°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Slovenský institut chystá výstavu současné ženské malby
11 led
22 ún
Výstavy
Jedno z děl Kristýny Mesároš. Foto: Slovenský inštitút v Prahe

Slovenský institut chystá výstavu současné ženské malby

11. 1. 2024 - 22. 2. 2024
Slovenský institut v Praze brzy zahájí ve své galerii v Hybernské ulici ve čtvrtek 11. ledna výstavu čtyř slovenských současných výtvarnic – Žofie Dubové, Patrície Koyšové, Kristíny Mesároš a Ivety Stehlíkové – v kurátorské koncepci Jany Babušiakové.

Výstava ORGANIC DEVELOPMENT představí čtyři ženy – malířky, které spojuje hledání současných podob lyricky přírodní tvorby. Zatímco Žofia Dubová se primárně věnuje horskému prostředí, Kristína Mesároš se orientuje spíš na metaforické vyprávění ukotvené v zemi. Patrícia Koyšová vyjadřuje přírodní motiv ve volné abstrakci a Iveta Stehlíková malířsky zkoumá dokonalost a nedokonalost přírodních forem rostlin a živočichů. 

Žofia Dubová často zpracovává námět země a zároveň si klade otázku, jak vzniká obraz a jakým způsobem se tento systém nebo postup vzniku díla přenáší do jeho finální podoby. V roce 2016 získala Cenu rektora VŠVU a Cenu Slovenské výtvarné unie, o rok později se stala vítězkou Malby roku VÚB a v roce 2018 získala cenu Nadace NOVUM. 

Patrícia Koyšová je malířka, experimentátorka obklopená vysokotlakými zařízeními. Věnuje se především abstraktní malbě a svůj ateliér nazývá také laboratoří malby. Ve věku plném virtuálnosti, mediální únavy a vizuálního přesycení se snaží přinést zážitek, který si nárokuje vlastní prostor a čas. V roce 2021 se stala finalistkou prestižního ocenění Strabag Artaward. 

Kristýna Mésároš je slovenská malířka a výtvarnice, žije a pracuje v obci Scharndorf v Rakousku. Ve své tvorbě narativním způsobem vykresluje vnímání okolního světa. Často je označována jako protagonistka magického realismu, respektive neoromantismu. V roce 2009 se stala finalistkou prestižního ocenění Strabag Artaward International a Malba roku 2013.¨

Iveta Stehlíková je vizuální umělkyně působící v oblasti klasické malby a animace. Prošla rozličnými ateliéry, což se odráží i v její tvorbě. Pro její obrazy je charakteristické prolínání živočišné a rostlinné říše, což vede ke vzniku nových, fantastických forem, které jsou přímo inspirovány životem přírody.

Výstava ORGANIC DEVELOPMENT je první výstavou u příležitosti 30. výročí vzniku Slovenského institutu v Praze a navštívit ji bude možné do 22. února.


Autor: red

Julien van Middendorp vystaví svá díla na Malé straně

24. února 2024 v 08:13

Od 5. do 26. března máte možnost navštívit výstavu nizozemského výtvarníka Juliena van Middendorpa v galerii ART 47 na Malé straně. Na výstavě pod názvem „Reactive Mind“ malíř představí svou tvorbu věnovanou různým aspektům lidské zkušenosti, od osobního růstu a odvahy překonávat překážky po...

Výstava Kameramani v Portheimce

21. února 2024 v 09:30

Galerie Portheimka od 21. února do 17. března hostí známé české filmové a televizní kameramany v trochu jiné roli, než je známe. Mistři filmové tvorby vás zavedou do světa, který přináší nevšední umělecký zážitek. Ne prostřednictvím filmových okének, ale skrze...

Balady o polích a horách

20. února 2024 v 15:00

Slovenský institut v Praze zve na vernisáž výstavy v kurátorské koncepci českého galeristy Jana Čejky, na níž představí svá díla spjata s krajinou tří významní slovenští umělci – malíři Tomáš Žemla a Rastislav Podoba a sochař Andrej Haršány.

Výstava Můj svět ukazuje život v sociálně vyloučené lokalitě očima dětí

20. února 2024 v 11:19

Seznámit se základy řemesla, ale především zažít úspěch a poznat něco nového. To bylo cílem fotografických dílen obecně prospěšné společnosti Nová škola a spolku 400 ASA pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí z Krásné Lípy a Šluknovska. Čtyřiadvacet vybraných fotografií, které v rámci...

Výstava pro všechny smysly

19. února 2024 ve 13:04

Do botanické zahrady v Troji se vrací Výstava pro všechny smysly. Výstava, která je vhodná i pro nevidomé a osoby s dalšími specifickými potřebami, začíná 1. března. Návštěvníci se budou moci vydat na cestu za vzácným kořením, čajem i hedvábím do dalekého Orientu.

Výstava: Magie umění

18. února 2024 v 11:14

Od 20. března si budete moci v Galerii v přízemí Novoměstské radnice v Praze 2 prohlédnout díla členů Spolku pražských výtvarných umělců.

Výstava dětí v Galerii 14

18. února 2024 v 07:17

V Galerii 14 se od 20. února koná výstava výtvarných prací dětí ze ZUŠ Ratibořická 30 a pobočky ZUŠ na Černém Mostě.

Dvojka kulturní zve do Galerie Prostora

17. února 2024 ve 13:42

Galerie Prostora pokračuje v prezentaci sbírek současných vizuálních umělců – nová výstava s názvem Nedobrovolný sběratel v únoru představí vizuálního umělce Martina Poláka. Výstava neukazuje vlastní dílo autora, ale obrazy a jiné předměty jiných, převážně současných umělců, které...

Stanislav Pokorný: Fotografie

17. února 2024 v 10:46

V Galerii 9 se do 29. února koná výstava fotografií Stanislava Pokorného.

Veronika Zapletalová: Domy...?

17. února 2024 v 06:21

Ve čtvrtek 22.února se v 18 hodin v Kavárně Mlýnská koná vernisáž výstavy maleb Veroniky Zapletalové. Výstavu zahájí Josef Vomáčka.

Nová výstava v atriu radnice

16. února 2024 v 08:41

V atriu radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí se koná výstava výtvarného oboru ZUŠ Stodůlky, která bude trvat až do 29. února.

Praha 1: Vernisáž výtvarníků z Jedničky

15. února 2024 v 08:03

Vernisáž výtvarníků z kroužků SVČ Jednička, podvečer plný dětské kreativity, různorodých témat a technik ve středu 20. února.

Praha 15: Interaktivní výstava

13. února 2024 v 08:46

IQ Landia, výstava se koná od 13. února do 10. března.

Další články
Nahoru