Slovensko má v Praze svou lípu, vysadila ji končící prezidentka Čaputová
13. června 2024 08:25
Lípa srdčitá (Tilia cordata) je národním stromem slovanských národů od Všeslovanského sjezdu v Praze v roce 1848. Povědomí o jejím kulturním, mytologickém, ale i praktickém významu je ve střední Evropě bez nadsázky silně zakořeněno. Je tak stromem Slováků i Čechů.
„Projekt Kořeny osobností dosáhl v roce 2024 nové úrovně. Kromě významných osobností budou v naší zahradě vysázeny i významné národní stromy. Asi nešlo začít jiným stromem, než je strom Slovanů, a to je lípa. Velmi mě těší, že vysazení národního stromu Slovenské republiky se ujala paní prezidentka Zuzana Čaputová. Je pro nás velká čest přivítat ji v naší zahradě během její poslední státní návštěvy,“ řekl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
„Je mi ctí, že můžu být jednou z těch, kteří v této krásné botanické zahradě zasadili strom. Lípa je nejen symbol Slovenska, ale také krásný a dlouhověký strom. Přeji si, aby zde hluboce zakořenila. Stejně hluboko jako československé vztahy,“ uvedla při vysazování Čaputová.
Projekt Kořeny osobností vznikl ve spolupráci trojské botanické zahrady s Darinou Miklovičovou v roce 2009, zapojilo se do něj již 122 významných jmen z řad vědců, státníků, myslitelů, umělců, sportovců, ale též válečných veteránů či představitelů charitativních organizací.„Vedle objevování vzácných rostlin si návštěvníci botanické zahrady mohou připomenout velké příběhy jejich patronů, mezi nimiž jsou například prezident Václav Havel, bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, Jeho Svatost 14. dalajlama, sir Nicholas George Winton, světoznámý španělský obuvník českého původu Manolo Blahník, držitel Oscara Miloš Forman či jeden z největších Čechů – Jára Cimrman,“ sdělila Miklovičová.