dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - snih
2°C
Slovanskou epopej doprovází zajímavé akce
Slovanskou epopej si lze prohlédnout ve Veletržním paláci. Foto: archiv

Slovanskou epopej doprovází zajímavé akce

Na dlouhodobou výstavu cyklu velkoformátových obrazů  Alfonse Muchy Slovanská epopej se vážou tematické doprovodné akce, které byste si neměli nechat ujít. Přinášíme seznam těch, které se konají v nejbližší době.

5. února – film Jan Hus
V expozici Slovanské epopeje se uskuteční projekce filmu režiséra Otakara Vávry z roku 1954 s názvem Jan Hus. Snímek, který trvá 115 minut vznikl jako první část Husitské trilogie, velkoryse pojatého filmového projektu, který byl silně ovlivněn dobovou neologizací historie. Dalšími pokračováními byly filmy Jan Žižka a Proti všem. Úvodní slovo k filmu přednese doc. PhDr. Ivan Klimeš, vedoucí katedry filmových studií FF UK a vedoucí oddělení teorie a dějin filmu NFA.

12. února a 5. března – přednášky prof. PhDr. Petra Čorneje, DrSc.

12. 2. v 18 hodin : Jan Hus – mučedník a kacíř
5. 3. v 18 hodin : Český rek Jan Žižka z Trocnova
Profesor Petr Čornej se soustavně zabývá českými a středoevropskými dějinami pozdního středověku, dějinami historiografie a problematikou historické tradice. Věnuje se i popularizační činnosti. V současnosti přednáší na Literární akademii a v Ústavu pro jazyk český Akademie věd se podílí na plnění grantu excelence Kulturní kódy a jejich proměny v husitském období. Přednáška se uskuteční v kavárně Veletržního paláce.

12. března v 18 hodin – přednáška historika PhDr. Jaroslava Boubína, CSc.

Téma: Husitský pacifista Petr Chelčický.

Historik Jaroslav Boubín vystudoval archivnictví a dějepis na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Je zaměstnán jako vědecký pracovník Historického ústavu Akademie věd České republiky. Zabývá se studiem politických, sociálních a náboženských dějin 15. století, přičemž také vydává díla husitské traktátové literatury, zejména spisy Petra Chelčického. Přednáška se uskuteční v kavárně Veletržního paláce.

26. března v 18 hodin – přednáška francouzského historika prof. Dr. Bernarda Michela

Téma: Zrození Slovanské epopeje.
Profesor Dr. Bernard Michel je emeritním profesorem na Université de Paris I – Panthéon – Sorbonne, kde založil a dlouhá léta řídil Ústav studií soudobých dějin střední Evropy. V roce 2005 obdržel za mimořádné celoživotní dílo v oboru historie čestný doktorát Karlovy univerzity. 


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Další články
Nahoru